Kard. Müller krytykuje papieża. 'Taki styl jest nie do zaakceptowania' - zdjęcie
06.07.17, 11:13Fot. benhur arcyan CC0 / Presse.Nordelbien via Flickr, CC BY 2.0

Kard. Müller krytykuje papieża. 'Taki styl jest nie do zaakceptowania'

Kardynał Gerhard Ludwig Müller, który do niedawna był Prefektem Kongregacji Nauki Wiary, rozmawiał z dziennikiem „Passauer Neue Presse”, w którym skrytykował działania papieża Franciszka.

Audiencja podczas której, w ostatnim dniu sprawowania mandatu, papież poinformował kardynała o nieprzedłużeniu jego kadencji, trwałą minutę – mówi w rozmowie z gazetą. Kardynał Müller podkreśla, że taki styl jest „nie do zaakceptowania”.

Kard. Müller powiedział także, że również w sposobie traktowania współpracowników również należy stosować społeczną naukę Kościoła. Jednocześnie podkreślił, że jego osobiste stosunki z papieżem „zawsze były bardzo dobre” - tak też oceniał je sam papież. Kardynał dodał, że nie ma zamiaru odpowiadać w jakikolwiek sposób na decyzję papieża, do której miał prawo.

Papież zlecił kardynałowi bycie pośrednikiem w rozmowach z trzema kardynałami, autorami „dubiów”. Franciszek chce, aby kard. Müller rozwiał niepewności oraz wyjaśnił niektóre punkty posynodalnej adhortacji apostolskie „Amoris Laetitia” - te dotyczące dopuszczania w indywidualnych przypadkach do komunii św. osób rozwiedzionych, które żyją w nowych związkach.

Kardynał Müller zapewnił, że jest gotów zostać moderatorem tych rozmów. Dodał, że ma ku temu „kompetencje i poczucie odpowiedzialności”. Podkreślił też, że on sam nie opowiadał się po żadnej ze stron oraz że zawsze był wobec papieża lojalny i tak też będzie w przyszłości. Zaznaczał także, że interpretacje kard. Schönborna i Kaspera są „nieprzekonujące”.

dam/KAI,Fronda.pl