Kard. Burke wyjaśnia, jak ,,upomni'' papieża Franciszka - zdjęcie
08.09.17, 11:15fot. printscreen pch24 tv, youtube

Kard. Burke wyjaśnia, jak ,,upomni'' papieża Franciszka

Nadchodząca formalna korekta papieża Franciszka zawierać będzie zobowiązanie Ojca Świętego do nauczania tego, czego Kościół nauczał zawsze na temat małżeństwa, Eucharystii i niemożności usprawiedliwienia aktów wewnętrznie złych, powiedział kardynał Raymond Leo Burke w najnowszym wywiadzie.

,,Korekta formalna będzie dotyczyć fundamentalnego nauczania wiaray katolickiej, będzie zatem wzywać papieża do wypełnienia jego czcigodnego obowiązku nauczania tego, czego Kościół katolicki zawsze nauczał i co praktykował'' - powiedział dosłownie Burke w rozmowie z katolickim węgierskim serwisem ,,Katolikus Valasz''.

Wywiad przeprowadzono na tydzień przed niespodziewaną śmiercią bliskiego przyjaciela i współpracownika kardynała Burke'a, sygnatariusza ,,dubiów'', kardynała Carlo Caffarry, byłego arcybiskupa włoskiej Bolonii.

Hierarcha był pytany, czy problem leży w samej adhortacji apostolskiej papieża ,,Amoris laetitia'' czy też raczej w progresywnych interpretacjach dokonywanych przez niektóre episkopaty, jak choćby argentyński, maltański, niemiecki, belgijski czy sycylijski. Kardynał wyjaśnił, że mimo wszystko rzecz dotyczy samych zapisów papieskiego dokumentu, które dały pole do ,,chaosu i sprzecznych interpretacji''.

,,Są tam passusy, które w istocie podważają fundamentalne nauczanie Kościoła i stąd spowodowały sprzeczne rozumienie nauczania Kościoła na temat świętej Eucharystii i świętego małżeństwa, a także na temat czynów wewnętrznie złych, które nigdy nie mogą zostać usprawiedliwione'' - stwierdził Burke.

,,Odpowiedzialność za korygowanie chaosu i błędów spoczywa na rzymskim pontifeksie. To dlatego <dubia> zaadresowano do papieża Franciszka'' - dodał kardynał.

Purpurat wskazał, że nieistotna jest liczba sygnatariuszy formalnej korekty papieża Franciszka. Chodzi wyłącznie o prawdę w tej korekcie zawartą. ,,Pytanie, czego uczył nasz Pan w Ewangelii i czego zawsze uczył Kościół [...] To prawda i życie zgodnie z nią sprawia, że chrześcijanie mogą żyć wolni i szczęśliwi'' - powiedział.

mod/Life Site News