Kard. August Hlond: Bóg chciał, by Polska była wzorem dla świata - zdjęcie
12.07.20, 10:50

Kard. August Hlond: Bóg chciał, by Polska była wzorem dla świata

16

W minionych sześciu latach przeżyliśmy głęboką tajemnicę Opatrzności. W niezliczonych mogiłach, w gruzach miast i kościołów, w bolesnych wyrwach w szeregach naszych, w bólach i cierpieniach bez granic tkwi jakaś myśl, myśl boża, myśl zbawcza. To, cośmy przeżywali, nie było przypadkiem i przypadkiem skończyć się nie może.

Pan Bóg, gdy wobec człowieka ma wielkie zamiary i gdy go powołać zamierza do szczytnych zadań, zwykle wprzód umniejsza go i upokarza, doświadcza krzyżem i nocą, by zrozumiał, że ze siebie mało zdziałać może a że wielkich rzeczy dokona wsparty łaską bożą. To samo z narodami. Narody nie rozumieją często sensu swojego cierpienia. Po czasie pokazuje się atoli, do jakich posłannictw zostały powołane.

Świat cały i my, naród polski, przeżywamy stanowczo duchowe przesilenie. Stoimy na rozdrożu. Jako naród srodze upokorzony, najbardziej zdeptany i najwięcej wyniszczony, niewątpliwie powołani jesteśmy przez Opatrzność do wielkości. Jeżeli pójdziemy po linii planów bożych i do niej dostosujemy swe życie, wkroczymy w świetny okres dziejów polskich; jeżeli porzucimy drogę Opatrzności i odstąpimy od Boga, pójdziemy ku nowym katastrofom. Mamy wybierać: pójść z Chrystusem i zdobyć władną przyszłość w nowej organizacji świata, albo budować bez Chrystusa i narazić się na tragiczny los, jaki spotkał Jerozolimę za to, że nie poznała czasu nawiedzenia swego.

Nasze polskie dzieje, nasze tradycje narodowe zrosły się z Kościołem i ukształtowały się duchem Chrystusowym. Zachowawczy instynkt narodu każe nam w tej chwili przełomowej wybierać Chrystusa, jego prawo i Ewangelię.

Bóg nas na to pozostawił przy życiu i sposobi nas do zadań w przyszłości, byśmy jako naród byli światu wzorem zdrowego chrześcijańskiego życia zbiorowego, a jako jednostki budowali się wzajemnie przykładem szczerych cnót ewangelicznych.

Bez wahania decydujemy się pójść w przyszłość z Bogiem. Jutro polskie będzie wielkie i szczęśliwe, bo oparte na trwałych wartościach moralnych narodu i opromienione łaską oraz błogosławieństwem Stwórcy.

Sługa Boży ks. prymas Augsut kardynał Hlond

Druk: "Głos Katolicki" 14(1945), s. 1;
także: Dzieła, s. 782. 

Komentarze (16):

Świat jest ze swej natury ohydny2020.07.12 17:16
Ale chyba nie aż tak ochydny, by życzyć światu tak źle?!?
Seks kamerki2020.07.12 13:02
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- http://frircikvip.com.pl Znajdź mnie- Danusd- napisz do mnie i spotkajmy sie!
szczem na tuska2020.07.12 12:47
U mnie pada i dudni!!!! A u was POebane kurfy ????
Era2020.07.12 11:55
Tak, Urszulo , Bóg mówi do każdego człowieka, lecz nie każdy go słucha. Ciekawe co? Ty możesz słuchać kogo chcesz i pisać co chcesz. Ja napiszę tak: poczytaj trochę więcej o kardynale i nie będzie Cię dziwić co Bóg mu powiedział, zaś co do pandemii, to akurat temu rządowi zależy na zdrowiu naszych rodaków najbardziej w co nie wątpię. Pozdrawiam!
stan2020.07.12 11:24
Prorok naszych i przyszłych czasów Polski. Przepowiedział zwycięstwo przez Maryję, dlatego lewactwo pod sztandarem LGBT+ postanowiło zaatakować Jasną Górę i zbezcześcić drogie nam wizerunki. I jeszcze wypierają się, że LGBT to nie ideologia, że to ludzie. Czy naprawdę tak postępują normalni ludzie? Zgodnie z przepowiednią kard. Hłonda wybieramy chrześcijaństwo i stawiamy tylko na ludzi żyjących zgodnie z Prawem Bożym. Szatan nas atakuje ze wszystkich stron, podstępem, ośmieszaniem, karami finansowymi, zohydzaniem naszych kapłanów, a szczególnie tych gorliwych w służbie Bożej, byśmy odstąpili od Boga. Jednak "Bóg da siłę swojemu ludowi".
Izydor2020.07.12 11:21
To pewna I sprawdzona informacja.Kardynał miał boga na WhatsApp. Tak było, nie kłamię.
kidzol2020.07.12 20:24
Lechu-"Izydorze"... ! Już wytrzeżwiałes, czy nie di kończ ! Psychotropy jeszcze działają...Tak!
Po 11 ...2020.07.12 11:15
Inny cytat z dorobku tego pana: "Wpływ żydowski na obyczajność jest zgubny, a ich zakłady wydawnicze propagują pornografię. Prawdą jest, że Żydzi dopuszczają się oszustw, lichwy i prowadzą handel żywym towarem. Prawdą jest, że w szkołach wpływ młodzieży żydowskiej na katolicką jest na ogół pod względem religijnym i etycznym ujemny."
stan2020.07.12 11:28
Sama prawda, tak było przed wojną, tak jest i dzisiaj. Trafnie i w samo sedno. Doskonałe rozeznanie sprawy i doskonała ocena. wystarczy przeczytać, co o Polakach pisze Hatman z żydowskiej loży masońskiej i jakie ma zamiary ma wobec Polaków.
Izydor2020.07.12 13:00
Widzę,że ciemnota, ksenofobia i antysemityzm mają się dobrze.
stan2020.07.12 14:27
Wejdź na blog Hartmana, a dowiesz się., gdzie jest ksenofobia, demoralizatorstwo, nienawiść i antypolonizm. Czy to nie jest ciemnota?
stan2020.07.12 14:42
"Izydor" czy "Po 11..." Zresztą, jeśli zamierzasz podważać te opinie kard. Hlonda, to przeczytaj, co pisał żydowski noblista Singer o żydach, jak było przed wojną. Ja nie posuwam się do takich stwierdzeń, jak literat , żyd Sandauer, który stwierdził, że Niemcu zrobili to, co powinni zrobić Polacy z żydami (niewiarygodne, sam żyd!!!). Mi to się w głowie nie mieści, ale skoro tak powiedział, to miał podstawy? Nie wiem, ten okres znam tylko z opowieści rodziny i znajomych. Nie zamierzam tłumaczyć się z obcego mi antysemityzmu, ale sami żydzi zabiegają o ten atysemityzm i go podsycają. Nie mam nic przeciwko uczciwym żydom. Podział między nimi przebiega również poprzez rodziny, np. Jan Śpiewak i jego ojciec, a także dziadek Jan.
Urszula2020.07.12 11:10
Bóg mu to powiedział? Ciekawe. Nic Fronda nie pisze o koronawirusie tymczasem prasa donosi, że Ministerstwo Zdrowia fałszuje dane o osobach zakażonych. Na samym Śląsku różnica w liczbie zakażonych między Sanepidem a ministerstwem wynosi ponad 1100 osób. Ministerstwo zaniża tę liczbę ze względu na wybory. Czy po wyborach poda prawdziwe dane?
Era2020.07.12 12:41
Tak, Urszulo , Bóg mówi do każdego człowieka, lecz nie każdy go słucha. Ciekawe co? Ty możesz słuchać kogo chcesz i pisać co chcesz. Ja napiszę tak: poczytaj trochę więcej o kardynale i nie będzie Cię dziwić co Bóg mu powiedział, zaś co do pandemii, to akurat temu rządowi zależy na zdrowiu naszych rodaków najbardziej w co nie wątpię. Pozdrawiam!
Urszula2020.07.12 15:15
I znowu ktoś z pisdzielców pije do mnie, a potem mają pretensje, że ich traktuję tak jak na to zasłużyli. Możesz małemu dziecku mówić, że ktoś tam słyszy głos Boga czy kogoś innego, ale nie mnie. Możesz sobie wierzyć w kogo chcesz, ale nie narzucaj innym swojej wiary bo ona wcale nie musi być dobra. Obserwując katolików i ich zachowanie to można z całą pewnością powiedzieć, że to zła wiara bo tyle jest w niej nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. Czy temu rządowi zależy na zdrowiu Polaków? Wątpię inaczej np. 2 mld zł przekazaliby na służbę zdrowia, a nie na pisowska propagandę. Postaraliby się o lepsze wyposażenie szpitali. Źle znosi sie widok szpitalnych zużytych łóżek, zużytej pościeli i cieniutkich starych koców, odrapanych starych szafek nocnych. W wielu szpitalach nie ma wieszaków, a szafy są jedynie marzeniem. Nie życzę nikomu zabiegów bez znieczulenia, a to się zdarza coraz częściej. No i szpitalne żywienie to zgroza. Jest coraz gorzej i nic nie zmieni tego faktu, nawet najgorętsze zaklinanie rzeczywistości.
gocfe2020.07.12 20:32
Nie "Urszulo", a Lechu Keller! Zamknij ten swó dzióbek ! Obrażasz Lechu kobiety takim perfidnym wpisem!