Karczewski: Wybory się odbędą mimo prób storpedowania - zdjęcie
05.05.20, 09:01Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu/YT/Polskie Radio

Karczewski: Wybory się odbędą mimo prób storpedowania

43

Gościem w „Sygnałach Dnia” na antenie radiowej Jedynki był wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który mówił na temat wyborów prezydenckich oraz działań opozycji.

Karczewski komentując postawę marszałka Tomasza Grodzkiego stwierdził:

- To próba storpedowania, zablokowania wręcz wyborów prezydenckich w konstytucyjnym czasie

O możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w czsie konstytucyjnym powiedział:

- Taki jest obowiązek państwa, obowiązek rządzących, nasz obowiązek, aby wybory się odbyły. Pan marszałek, mówiąc o dbałości jeśli chodzi o jakość stanowionego prawa, miał wystarczająco czasu

Dodał też:

- Termin 10 maja jest bardzo zagrożony. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Pozostają dwa terminy: 17 i 23 i będziemy bardzo zabiegać o to, by wybory odbyły się w jednym z tych dwóch terminów

Dodał też o możliwości przeprowadzenia wyborów w formie mieszanej:

- Wszystko jest możliwe. Możliwe jest przeprowadzenie wyborów mieszanych w formie hybrydowej, korespondencyjnej a również tradycyjnej

Karczewski odniósł się też do postawy posłów Porozumienia Jarosława Gowina, które jest częścią Zjednoczonej Prawicy w wchodzi w skład rządu. Pytany o to, czy zgodnie z ultimatum postawionym Porozumieniu posłowie tego ugrupowania będą musieli opuścić klub stwierdził:

- Jeśli będą przeciw, to znaczy, że rezygnują z członkostwa w Zjednoczonej Prawicy i współpracy z PiSmp/polskie radio

Komentarze (43):

Walter2020.05.5 15:18
Wybory korespondencyjne przygotowywane przez PiS są sprzeczne z konstytucją i bardzo łatwe do sfałszowania. Andrzej Duda złamał następujące artykuły ustawy zasadniczej: art. 2, 10, 32,42, 126, 173, 183, 187, 190. Teraz może zostać wybrany w głosowaniu niezgodnym z konstytucją, a jego mandat będzie podważany w kraju i za granicą. Rządzący bezprawnie zawłaszczyli sądownictwo, aktualnie dążą do przejęcia ostatniego niezależnego bastionu, jakim jest Sąd Najwyższy. Polska nie jest już krajem praworządnym i demokratycznym. Rządzący obawiają się, że w przypadku utraty władzy zostaną postawieni do odpowiedzialności za łamanie prawa. Media podporządkowane partii rządzącej okłamują swoich zwolenników i manipulują nimi, przekazując im nieprawdziwy obraz rzeczywistości, pomijając informacje dla siebie niekorzystne i oczerniając przeciwników politycznych. W związku z pandemią koronawirusa i suszą za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i notowania aktualnie rządzących będą w sondażach spadały. Dlatego Jarosław Kaczyński chce przepchnąć kandydaturę swojego namiestnika Andrzeja Dudy, w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Jeden z posłów z PiS-u powiedział cytuję za Włodzimierzem Czarzastym: "jak nie będziemy rządzili, to będziemy siedzieli". Ewentualna prezydentura namiestnika Jarosława Kaczyńskiego, czyli Andrzeja Dudy, przez następne pięć lat ma uchronić aktualnie rządzących przed odpowiedzialnością karną i konstytucyjną. Jeśli Polska ma być krajem demokratycznym i praworządnym, to należy odebrać władzę politykom związanym z PiS-em.
edi2020.05.5 12:56
UFAM PiS i Prezydentowi Dudzie - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
hueue2020.05.5 13:07
Wierzysz w ludzi, ktorzy kupcza majatkiem Polski aby przekupic politykow opozycji. Ktorzy drukuja pakiety wyborcze bez ustawy? Ktorzy rozdaja pieniadze na lewo i prawo bez opamietania, a inflacja od dawna wysoka?
what about penguins?2020.05.5 12:39
"Polscy obywatele mają w tym tygodniu głosować w wyborach prezydenckich, istnieje jednak poważne ryzyko, że głosowanie nie będzie ani wolne, ani sprawiedliwe. Stany Zjednoczone powinny uważnie to obserwować i zrobić wszystko, co konieczne, aby uniknąć podobnego losu w listopadzie" - tak sytuację w Polsce komentuje amerykański magazyn "Foreign Policy".
Wydrukuj sobie pakiet wyborczy2020.05.5 11:21
Teraz pakiet wyborczy możecie wydrukować sobie sami! głosuj na kogo chcesz i ile razy chcesz! https://s3.bialystok.pl/pakietwyborczy.pdf
Klara2020.05.5 10:43
Co za paskudny, stronniczy portal. Wybory, które mają się teraz odbyć są niezgodne z Konstytucją. Łamią wszelkie prawa wyborcze. Polecam najpierw zapoznać się z Konstytucją, a później dyskutować. Skrytykował to Sąd Najwyższy w swojej opinii. Czytamy w niej, że byłoby to niezgodne z konstytucją, bo musiałoby się wiązać z restartem całego kalendarza wyborczego. Wybory to nie tylko dzień głosowania, ale szereg wielu czynności, jak zbieranie podpisów, rejestracja kandydatów, kampania, organizacja obwodowych komisji liczących głosy, druk kart i publikowanie informacji o tym, gdzie głosować. To olbrzymi proces, który trwa trzy miesiące. Dlatego nie da się zgodnie z prawem przesunąć już wyznaczonych na konkretny dzień wyborów. Chyba że rząd wprowadziłby jeden ze stanów nadzwyczajnych. Wtedy żadne wybory przez trzy miesiące nie mogą się odbyć. Tyle że na razie Prawo i Sprawiedliwość nie chce o tym słyszeć. Powszechność i równość wyborów to kluczowe warunki, których spełnienie gwarantuje, że wybory można nazwać demokratycznymi. Niestety trudno powiedzieć tak o głosowaniu z użyciem skrzynek pocztowych. Wyborca głosujący w kraju nie ma gwarancji, że pakiet zawierający m.in. kartę do głosowania rzeczywiście do niego dotrze. Jeśli ktoś nie otrzyma przesyłki, nie ma procedury, która pozwalałaby w jakikolwiek sposób interweniować.
matis892020.05.5 10:23
Nie wybory tylko lewacki POPISowski korespondencyjny sondaż kopertowy.
ladychapel2020.05.5 10:11
A pamięta Karczewski co o Łukaszence mówił? PRZYPOMINAM: Karczewski: Łukaszenka to taki ciepły człowiek - Jeśli chodzi o ten ludzki [wymiar - red.], to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - powiedział Karczewski w środę rozmowie z Konradem Piaseckim. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
ladychapel2020.05.5 10:07
tylko geniusz Jarosława - naszego Słońca Narodu - mógł doprowadzić do sytuacji, w której pięć dni przed planowaną datą wyborów naród nie wie czy wybory się odbędą. Nawet w głębokim PRLu nie było analogicznej sytuacji...
Z grubej rury2020.05.5 10:04
Oczywiście, że wybory się odbędą. Niech wygra demokracja. Gdyby prowadziła Kidawa lub Biedroń, albo niby-katolik Hołownia, to by opozycja parła do nich - po trupach. Ale oni się boją sondaży. Są jak komuniści w PRL - histeryzować i sfałszować wybory. Teraz trują o stanie klęski żywiołowej - w Krakowie wiszą podobno plakaty domagające się takiego stanu. Dlaczego firmuje je KOD? - skompromitowana banda złodziei. Tego nawet "ladychapel" nie będzie mógł swym talmudycznym krętactwem wytłumaczyć.
Michał Jan2020.05.5 10:23
A dlaczego tak przez PiS?
katolik2020.05.5 9:56
A jeśli to jest prawda? https://youtu.be/eSRAQ0ZC_mA
BOGAnieMA2020.05.5 9:54
ALE 23 MAJA TO SOBOTA JEST 0_O
Michał Jan2020.05.5 10:22
Czyli 7. dzień tygodnia. Pan Bóg (Ten, który jest) odpoczywał, to dlaczego nie miałby to być dzień wolny? Pisowcy ze swoimi inklinacjami, a niechęcią wobec katolików, świętujących Pierwszy Dzień Tygodnia, mogliby nawet na stałe to uchwalić.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 9:44
Problem w tym, że wybory prezydenckie to poważna sprawa. Powinno być od miesięcy wiadomo kiedy się odbędą, jak będą przeprowadzone, na podstawie jakiego prawa itp,itd A jeśli o wyborach ktoś mówi tak: Wszystko jest możliwe (różne terminy). Możliwe jest przeprowadzenie wyborów mieszanych w formie hybrydowej, korespondencyjnej a również tradycyjnej. To albo jest skończonym idiotą, albo nie wie czym jest prawo i sprawiedliwość.
JANOSIK2020.05.5 9:50
Przecie chyba od pol roku wiadomo ze sa 10 maja .Gosciu o co ci chodzi.Milego dnia
Michał Jan2020.05.5 10:18
Niestety, ale właśnie pogrążyłeś p. Jacka Sasina. Od pół roku wiadomo, a nie ma nawet wyznaczonych lokali wyborczych, o obsadzie nie wspominając.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 11:31
Ja się 10 maja wybieram na wybory. Ale jak pocałuję klamkę, no to wtedy się na PIS wk...
hueue2020.05.5 9:43
To ten Pan, co: 1. Przepychal w nocy ustawy PIS? 2. Mowil nauczycielom, ze on pracowal dla idei i oni tez powinni. 3. A zarobil 400 tysiecy dorabiajac po godzinach za czasow bycia senatorem? Piekny autorytet. A moze spojdzie na to co robi Grodzki 1. Sciaga ekspertow odnosnie wirusa 2. Pozawala kazdemu sie wypowiedziec 3. Proceduje zgodnie z prawem 4. NIe przepycha po nocach ustaw.
katolicka kretynizacja polski2020.05.5 9:42
Sasin do dymisji za to że nie sprostał wyzwaniu i nie przygotował wyborów 10 maja co było wiadome od samego początku pomimo uporu kaczego pokurcza!
Dlatego to nie wybory tylko kasting na kacze pioro2020.05.5 9:25
Cechy wyborów pięcioprzymiotnikowych[edytuj | edytuj kod] zasada tajności głosowania – głosujący nie podpisują się na kartach wyborczych, zasada bezpośredniości – wyborcy osobiście biorą udział w głosowaniu, zasada równości – każda osoba głosująca może oddać jeden głos, zasada powszechności – prawo wyborcze posiada każda osoba spełniająca cenzus wiekowy, oraz cenzus obywatelstwa, a także, w przypadku biernego prawa wyborczego, osoba niebędąca skazana wyrokiem prawomocnym, zasada proporcjonalności – każda z partii otrzymuje mandaty w stosunku proporcjonalnym do liczby uzyskanych głosów
W każdej stacji co innego gada taki lans2020.05.5 9:23
Polskie media zdominowała dyskusja o orientacji seksualnej Kamila Zaradkiewicza. Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który wywołał cały temat, powiedział, że nie można stawiać mu zarzutów o homofonię i „wyoutowanie” Zaradkiewicza. – Jestem wyjątkowo wyczulony na takie kwestie, dlatego przed publikacją i wysłaniem go do redakcji dałem go przeczytać dwóm osobom z kręgu Kampanii Przeciw Homofobii. W ogóle nie dostrzegali tu kwestii jakiegoś „ouotowania” i nie mieli żadnych zastrzeżeń – komentuje. – Żyjemy w XXI wieku, w części świata aspirującej do Zachodu. Napisanie, że mężczyzna „pokłócił się z partnerem” nie powinno być w naszych czasach i w naszej kulturze żadnym problemem. Na tym polega m.in tolerancja, że piszemy o osobach LGBT, jak o normalnych członkach społeczeństwa. Są wśród nich ludzie dobrzy, źli a najczęściej tacy i tacy. Tekst o Zaradkiewiczu nie jest tekstem o geju. To jest tekst o degeneracie moralnym, którego ta władza używa do najważniejszych poruczeń, czyli rozwalenia sądownictwa w Polsce. To także tekst o mobberze, który jako drapieżca seksualny dręczył podwładnych. Ten człowiek jest dzisiaj I Prezesem Sądu Najwyższego – uważa dziennikarz „GW”.
trujący Kartofel z sokiem z buraka2020.05.5 9:14
POplatfusy chyba zrozumieją, że wola narodu jest jedna. Demokracja i prawo ma zapanować; a los da nam na następną kadencję Dudę. Na nic POpierdywanie, wypróżnianie się w mediach, na NIC fejknjuwzy i deep fejknjusy; na NIC ZOROZ, lewactwo, neomarksizm i Antifa itd
hueue2020.05.5 10:25
Jak okreslisz systuacje, kiedy PIS przygotowuje sie do wyborow, drukuje pakiety wyborcze, bez ustawy? Jak prawo ma zapanowac, skoro PIS nie potrzebuje prawa aby rzadzic?
Michał Jan2020.05.5 9:13
"- Wszystko jest możliwe. Możliwe jest przeprowadzenie wyborów mieszanych w formie hybrydowej, korespondencyjnej a również tradycyjnej." Zapomniał o najbardziej prawdopodobnej formie - groteskowej.
Artur2020.05.5 9:11
Myślę, że przedterminowe wybory załatwiłyby za jednym razem problem Gowina i Marszałka Kopercianego.
hueue2020.05.5 9:46
Niestety. Pis woli placic majatkiem Polski aby przekupic poslow opozycji, zmiast wybrac legalne metody :(.
M.a2020.05.5 9:10
Mysimy zapamiętać i zapisać na kartach histori dzisiejszą opozycję tj targowicę, widać że działa dla obcych bo ze szkodą dla Polski.
Czarek2020.05.5 9:09
Dlaczego PO z lewicą zawsze chcą niszczyć polską gospodarkę?
Michał Jan2020.05.5 9:20
Lewica - może, choć to akurat p. Leszek Miller dał jej napęd obniżając CIT z 27 do 19%. Za rządów PO, co z bólem przyznaję, tempo wzrostu PKB, w stosunku do strefy EURO, było wyższe niż za rządów PiS. Chociaż, jak się patrzy, jak gospodarkę traktuje lekce obecny rząd, to nie aż takie dziwne.
hueue2020.05.5 9:49
Yyy. Gospodarka to nie jest 500+. Moze niezauwazyles, ze PIS wciaz podnosi podatki, zaostrza kontrole, ilosc papierkowej roboty, drukuje bez opamietania pieniadze. To PIS niszczy gospodarke. No chyba, ze podasz przyklady jak ja wspierali.
Michał Jan2020.05.5 10:16
Gospodarka nie rośnie od wspierania przez rząd, tylko mimo tego wspierania. I chyba nieuważnie zestawiłeś moje dwa ostatnie zdania.
ladychapel2020.05.5 10:09
Nie tylko oni - wedłyg fryndzli i pisiorów robią to też masoni, cykliści, wegetarianie i potwór dżender
STANISLAW2020.05.5 9:09
Handel spożywczy ma zakaz zarabiabnia na epidemii; jest pod kontrolą. A czy Gowinowcy, walczący o nowe zyski na koalicji z PIS-em, są objęci pod kontrolą?
Marian2020.05.5 9:09
Totalni boją kompromitacji ich kandydatki, więc będą starali się wybory zablokować,także przy pomocy zagranicy.
Michał Jan2020.05.5 9:16
A czy mieszkaniec najbrzydszego domu na Żoliborzu nie boi się aby niezależności swojego kandydata? W drugiej kadencji - co mu zależy?
Marian2020.05.5 13:23
Nie wiem
Saki Faki2020.05.5 9:42
"Za wymiona łapie krowy, Marian - pisior nasz tęczowy."
hueue2020.05.5 10:22
Jest wrecz odwrotnie. PIS wie, ze rozdali kase na prawo i lewo wiec nie ma pieniedzy na kryzys. Zmuszeni sa sie zapozyczac i drukowac pieniadze. Juz teraz mamy najwyzsza inflacje w Europie, a bedzie jeszcze gorzej. Chca przepchnac Dude, poki jeszcze nie odczuwamy tak bardzo kryzysu. Przecies skoro ma wysokie poparcie, to po co sie spieszyc, zwlaszcza, ze jest pandemia. Wymyslaja co chwile nowe absurdalne przepisy, aby doporwadzic glosowanie do skutku. A czemu chca przepchnac Dude? Bo jezeli trzeba bedzie zamknac usta Polakom podczas nadchodzacego kryzysu, to Duda to podpisze.
Marian2020.05.5 13:24
Do pospiechu zmusza obowiązujące prawo.
Michał Jan2020.05.5 9:04
Tak jest! Przemycić w Tarczy 4.0, że w ramach walki z covidem, wybory odbędą się w Sejmie.
StanPio2020.05.5 14:24
Chyba plan jest inny! Nie dopuścić do przeprowadzenia wyborów i wtedy obowiązki prezydenckie z dniem 06 sierpnia przejdą na Marszałka Sejmu. Ale nie będzie to Marszałek Witek, tylko najprawdopodobniej otwarty filosemita Gowin, bo w ostatniej chwili gowinowcy przejdą do opozycji i zmienią marszałka Sejmu. Wtedy na nowo zostaną ogłoszone wybory. PO będzie mogła wystawić nowego kandydata - być może Gowina lub Bosaka. Wszystko będzie zależało od Konfederacji!
Matajahu Bankovitz 2020.05.5 19:22
Niestety nie tym razem , przyszły inne " rozkazy " i Gowin musi odpuścić ........ i Wybory się odbędą się .......... bo tak stanowi Konstytucja RP z 1997 r.