06.09.17, 20:30fot: Youtube

Ziobro: Kara za gwałt w Polsce jest zbyt łagodna - będą zmiany!

Pod koniec sierpnia imigranci z Afryki zbiorowo zgwałcili na włoskiej plaży w Rimini Polkę i ciężko pobili jej partnera. W ostatni weekend włoska policja zatrzymała dwóch nieletnich braci (pochodzących z Maroka) w wieku 15 i 17 lat oraz 16-letniego obywatela Nigerii, a także 20-letniego obywatela Konga. Dwaj Marokańczycy sami zgłosili się na policję, gdyż namówił ich do tego ich ojciec.

Posłowie ruchu Kukiz 15’ wyszli z inicjatywą, aby gwałciciele z Rimini odpowiedzieli przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Natomiast w tej sytuacji najważniejsze jest to, że zarówno kodeksowe zagrożenia, jak również praktyka sądów są znacznie surowsze dla sprawców tego przestępstwa we Włoszech. Sądzenie ich w Polsce byłoby więc dobrym rozwiązaniem dla bandytów.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że dolna granica kary we Włoszech za gwałt zbiorowy z użyciem przemocy wynosi 6 lat, a w Polsce 3 lata. Przy kwalifikacji rozboju, którą przyjęła w tej sprawie włoska prokuratura, górna granica wynosi tam 20 lat, a w Polsce – 15 lat.

"Byłoby paradoksem, gdybyśmy – dążąc do ściągnięcia tych przestępców – chcieli skazać ich na miłosierne i łagodne wobec gwałcicieli polskie sądy. Byłby to dla nich prezent, zważywszy że nasze sądy należą do najłagodniejszych dla sprawców gwałtów na całym kontynencie europejskim"

- dodał minister.

To miedzy innymi dlatego minister sprawiedliwości zapowiedział zmiany w prawie karnym dotyczące gwałtu. Kary zdecydowanie powinny zostać zaostrzone, co do tego chyba nikt w Polsce nie ma wątpliwości. Pytany o wypowiedzi posłów Kukiz'15 co do konieczności ekstradycji sprawców gwałtu w Rimini, Ziobro odparł, że rozumie takie wypowiedzi, biorąc pod uwagę straszny dramat obywateli polskich. 

"Najważniejsze było jednak szybkie wykrycie sprawców, dlatego zdecydowałem się natychmiast wysłać do Włoch prokuratorów i policjantów - ekspertów kryminalistycznych" - przypomniał.

Dodał, że dzięki profesjonalizmowi włoskich organów ścigania sprawców ujęto:

"Z czego jestem bardzo rad. Traktuję to, jako wielki sukces włoskiej policji i prokuratury, ale też i my mamy powód do satysfakcji, że w tych czynnościach wykrywczych braliśmy tam na miejscu udział".

Ziobro ocenił, że współpraca polsko-włoska w sferze prokuratury jest wzorcowa:

"Jesteśmy w kontakcie z prokuratorami w Rimini i w Bolonii; mamy dostęp do wszystkich materiałów; sami też udzielamy wsparcia kolegom z Włoch".

TZW/TVp.info,Fronda.pl