Kandydat zadowolonych - zdjęcie
07.03.15, 15:14Bronisław Komorowski (fot.YouTube)

Kandydat zadowolonych

17

„Wybierz zgodę i bezpieczeństwo” – to hasło ogłoszone dziś przez Bronisława Komorowskiego celnie oddaje jego ofertę dla Polaków. To jest oferta dla tych, którzy są zadowoleni z tego jak dziś Polska wygląda i bardziej boją się jakichkolwiek poważniejszych zmian niż utrzymania status quo. To propozycja dla tych, którzy rzeczywiście – jak obecny prezydent - wierzą, że nasz kraj znalazł się w „złotym okresie”, a zakłócić go może przede wszystkim zwycięstwo PiS i jego kandydata na prezydenta.

Przemówienie Komorowskiego na sobotniej konwencji było aż do bólu przewidywalne. Mimo starań nie znalazłem w nim niczego zaskakującego, a tym bardziej porywającego. Trudno bowiem za pobudzające wyobraźnię uznać ogólnikowe zapowiedzi stworzenia jakiegoś nowego programu dla polskiej wsi czy poprawy położenia podatników w starciu z aparatem fiskalnym państwa. Tym bardziej, że po pierwszej kadencji Komorowski nie może się pochwalić żadnym znaczącym dokonaniem na tym polu. Blado wypadło też przedstawienie uruchomienia programu polityki prorodzinnej jako głównego dokonania jego pierwszej kadencji, bowiem były to działania nie tylko mocno spóźnione, ale przede wszystkim niewystarczające by powstrzymać nadciągającą zapaść demograficzną.

Za najbardziej konkretny cel wyznaczony przez Komorowskiego można uznać hasło wejścia przez Polskę w ciągu najbliższej dekady do pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych gospodarczo państw UE. Szkopuł w tym, że prezydent ani słowem nie zająknął się o tym jak mamy to zrobić, a w szczególności jaką widzi w tym ambitnym zadaniu rolę dla głowy państwa. Także wygłaszając rytualny zwrot o konieczności dalszej integracji Polski w ramach UE nie wspomniał, że w praktyce oznaczać to musi przystąpienie Polski do strefy euro, co dziś nie jest wśród Polaków specjalnie popularne. Nawiasem mówiąc jestem ciekaw kiedy sztab Andrzeja Dudy wpadnie na pomysł by z kwestii euro uczynić jeden z tematów kampanii. Konieczność odniesienia się do tej kwestii, z pewnością byłoby kłopotliwa dla Komorowskiego na co wskazuje ogólnikowość fragmentu jego wystąpienia nt. integracji z UE.

W przeciwieństwie do Andrzeja Dudy Komorowski unikał wątków autobiograficznych, poza podkreślaniem, że jako były minister obrony ma konieczne kompetencje do sprawowania funkcji zwierzchnika sił zbrojnych. Główny i właściwie jedyny ostrzejszy atak Komorowski przeprowadził nie tyle na Dudę, co na PiS, oskarżając tę partię o spowodowanie masowej emigracji Polaków w latach 2005-2007. Nie wiem który z doradców podsunął Komorowskiemu użycie akurat tego argumentu, ale z pewnością nie zasłużył on na premię. Bowiem nietrudno ustalić, że z Polski więcej ludzi wyjechało w okresie ośmioletnich rządów PO niż dwuletnich PiS, a przede wszystkim sprawa ta może prowokować do niewygodnego dla Komorowskiego pytania: skoro mamy jak twierdzi „złoty czas”, to dlaczego Polacy nie zaczęli masowo powracać do kraju po 2007 r., co zresztą obiecywał onegdaj Donald Tusk?

Mam wrażenie, że w tym roku, bardziej niż kiedykolwiek w dotychczasowych dziejach III RP, w wyborach prezydenckich zmierzą się ze sobą kandydat Polski sytej i zadowolonej z siebie, z kandydatem Polski sfrustrowanej i rozczarowanej.

Antoni Dudek/Salon24.pl

Komentarze (17):

anonim2015.03.7 15:40
Ja jestem zadowolony, że PIS nie jest u władzy i zagłosuję na Komorowskiego.
anonim2015.03.7 15:56
Hańba dla Polski..! Zadowoleni tubylcy.
anonim2015.03.7 15:59
Póki co,to ta kampania wygląda tak,jakbyśmy mieli do wyboru pomiędzy Dudą i nudą.Jest jeszcze Ogórek,ale ładną kobietę można zobaczyć i bez tego.Kartkowe czytania pana prezydenta są tak usypiające,że mogłyby z powodzeniem zastąpić kołysanki.Zatem dobranoc Polsko,pogrążona w kolejnej saskiej nocy.
anonim2015.03.7 16:16
"Póki co,to ta kampania wygląda tak,jakbyśmy mieli do wyboru pomiędzy Dudą i nudą".... U p. Bronka to nawet krzesła śpią, mimo, że prezydeny PO nich skacze......
anonim2015.03.7 16:19
Te zachwyty wyrażone przez większość zadowolonych z rządów aferzystów, złodziei i kłamców przypominają mi fragment tekstu piosenki z Kabaretu Starszych Panów "Jej rodzina". Taki właśnie kochany jest nasz Pan Prezydent: Mamunia się nie wtrąca I szczęścia nie zamąca? A w złości nie trąca, Tatunia król bątą Wujaszek chłop otwarty Przegrywa ze mną w karty Braciszek- jego żarty W najlepszym guście są Tacy krewni to sama radość bo Oni zaufają i dogadzają mi A szwagier który tyra Że w piersi dech zapiera Pożyczki mi i żyra bez długich daje mów A stryjowie- to dwaj księża co też nie mają węża A mąż jej, dla męża po prostu brak mi słów Każdy może sobie podstawić konkretnych działaczy mafii PSL/PO
anonim2015.03.7 16:34
kandydat swoich z WSI
anonim2015.03.7 18:26
https://www.youtube.com/watch?v=zWhVc7YO4Jg
anonim2015.03.7 18:35
Ha, ha, śmiechu warte minister obrony narodowej nie miał z nimi tj. WSI do czynienia,to od czego był. Tłumaczenie dla ciemniaków gomułkowskich. Cały czas od roku 1995 WSInformacyjne podlegały szefowi MON-u Zresztą znaczna część tego towarzystwa (kierownictwa MON-u, i w ogóle rządzących do 2005) wiedziała, że WSI tworzą oficerowie Wojskowych Służb Wewnętrznych, a ci pod koniec lat 80-siątych XX wieku, przekazali 60 tys. teczek agentury w kraju i zagranicą, w postaci mikrofilmów do Moskwy. Oryginały i ewidencja zostały zniszczone. To wiele tłumaczy ile osób z polityki trzęsło portkami i robiło w pieluchy na widok wyższego oficera WSI. Zresztą okazało się, że współpracowali z nimi ludzie mediów m.in. TVN. Jest podejrzenie, że część kręgów narodowych była również zinfiltrowana przez WSI, o czym świadczą prorosyjski wypowiedzi, niektórych członków z kręgu narodowców.
anonim2015.03.7 18:43
Afera marszałkowska cisza ?Lobotomia3 do przeczytania! Bronisław Komorowski przyjął w czwartek w Pałacu Prezydenckim sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Rozmawiali na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy i polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej. Turczynow nie trzeba nic dodawać!
anonim2015.03.7 19:13
Zgoda na okradnie Narodu Polskiego. a bezpieczeństwo dla Polaków którzy godzą się na dewastację kraju.
anonim2015.03.7 19:30
Zgoda i bezpieczeństwo- gdyby nie ociężały umysłowo idiota mozna by powiedzieć żartowniś.
anonim2015.03.7 20:03
Założę się, że do drugiej tury wyborów przejdą tylko kandydaci ożenieni z Jewrejkami.
anonim2015.03.7 20:51
Himalaje hipokryzji i obłudy w przemówienie Prezydenta Komorowskiego na dzisiejszej konwencji: "Wszyscy potrzebujemy Polski, w której szanuje się wszystkich obywateli, a nie tylko zwolenników własnej opcji " A przez pięć lat dzielił naród. Podobnie, jak gen. Sikorski na emigracji.
anonim2015.03.7 23:41
@ Panta Rhei czyli kogo? sugerujesz, że Duda jest Jewriejem? na jakiej podstawie?
anonim2015.03.9 0:01
@existenZ Jak moze klekac przed klerem skoro jest przeciwko nauce Kosciola. Brednie piszesz i myslisz, ze lewactwo jes jedynym rozwiazaniem.
anonim2015.03.9 0:03
Wesoły Bronek, wesoła Ewka I znów ta sama co zawsze śpiewka*, Wesoła Małgoś, która nie chciała, Lecz znów rzeczniczką zostać musiała! Wesoły Bartek - "Kamieni kupa" - Fuchę ma nową i znów rżnie głupa, Wesoły Radek smędzi i plecie, Jak pleść on umie, to dobrze wiecie! Wesoły Donald zwinął manatki, Spakował kufry, zebrał swe szmatki I do Brukseli cichaczem zwiał, Bo propozycję od Merkel miał! Wesoło tym się z Platformy żyje, Tu się coś zeżre, tam się wypije Lub się urządzi wypad na wiochę, A wszystko gratis i za darmochę! Pod dywan zamieść różne afery, Podmienić skrycie piki na kiery, Tu poczarować, tam poszachrować, A wszelkie grandy do szaf pochować! Już wszyscy wiedzą, że q... q... Łba tu na pewno nigdy nie urwie, Że koleżanki, że przyjaciele - By się tym z PO żyło weselej! *Znowu piosenka płynie z głośnika: "Narodzie drogi! Pracuj, nie fikaj I już od dzisiaj zaciskaj pasa, Bo na to czeka Ojczyzna nasza!"
anonim2015.03.9 0:04
wierszyk ukazal sie w onet.pl