Jarosław Kaczyński mówił dziś o potrzebie powstania silnego rządu ze stabilną większością parlamentarną. Ostrzegał też, że alternastywnym scenariuszem dla kraju jest walka opozycji z prezydentem i kilkuletni chaos.

"Dzisiaj nasza gospodarka nie stoi najlepiej, jeśli chodzi o innowację. W rankingach światowych spadliśmy w tej kategorii o 20 miejsc. Degradujemy się pod tym względem, a powinno być dokładnie odwrotnie, powinniśmy awansować" – mówił w Płocku Kaczyński. Prezes PiS podkreślał, że polska gospodarka może się rozwijać i zbliżać do państw zachodu dzięki innowacyjności.

"Tu jest też rola przemysłu chemicznego, który ma wielkie zdolności rozwojowe. Orlen czy Lotos powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa, powinny ją współtworzyć" – podkreślał Kaczyński. Dodał, że z niepokojem patrzy na kierownictwo Orlenu, które mówi, że ma być to firma paliwowa: "To ma być firma cheminczna zajmująca się także paliwami" - wyjaśniał.

"W programie wyborczym mamy rozwiązania, które zakładają przeznaczenie bardzo wielu środków na rozwój, innowacje i postęp techniczny. Jest to przeszło bilion złotych. Jednak musi być tu wspólna wolna na rzecz rozwoju przedsiębiorstw i kraju" – mówił Jarosław Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS przedsiębiorstwa powinny współpracować z władzami regionalnymi. – Wczoraj przed bazą w Łasku zwracałem uwagę, że baza lotnicza współpracuje z gminą. Tak też powinno być w przypadku Orlenu, to wielka szansa dla rozwoju regionu – ocenił.

Kaczyński zauważył, że Płock się zmniejsza, jak wiele miast w Polsce:

"Płock powinien się rozwijać, to powinien być bardzo silny ośrodek na Mazowszu. Da się to uzyskać dzięki współpracy z Orlenem" – ocenił.

Kaczyński podkreślał, że jego partia proponuje przemyślaną, opartą o konkretne propozycje politykę gospodarczą:

"Należy powołać rząd ze stabilną większością parlamentarną, rząd współpracujący z prezydentem i szanujący opozycję, nie walczący z nią" – podkreślał.

"Alternatywą jest wielopartyjny rząd – jak to dziś przeczytałem – kordonu wokół PiS-u, wojna z opozycją, wojna z prezydentem i wszystko co widzieliśmy w ciągu ostatnich ośmiu lat" – mówił Kaczyński. Zapowiedział, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, nie będzie takich praktyk, jak te, które ujawniła afera taśmowa.

Kaczyński w Płocku przedstawiał też regionalnych liderów list parlamentarnych PiS. Wymienił m.in. Wojciecha Jasińskiego, Marka Opiołę oraz Macieja Wąsika.

emde/telewizjarepublika.pl