10.03.16, 21:35

JUŻ W WEEKEND! KATOLICKIE DNI FILMOWE 2016

Oto cały program Katolickiego Festiwalu FILMOWEGO:

Katolickie Dni Filmowe 2016:

Sobota 12.03.2015

12:00 Otwarcie pokazów

12:10 Żona Araba, reportaż, 1998 r., reż. Anna Pietraszek, 25’

12:40 Orłem być, dok., 2014 r., reż. Anna Pietraszek, 20’ 

13:00 Dopóki żyję, dok., reż. Ewa Stankiewicz, 35’

Film o dzisiejszych Węgrzech, m. in. o wielkiej demonstracji w obronie rządu Viktora Orbana, która odbyła się 21 stycznia w Budapeszcie z udziałem niemal miliona ludzi.

13:40 VII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2015 - przegląd

Stella, reż Maciej Pawlicki, Nagroda Główna im. Janusza Krupskiego,  50'

Film opowiada o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta. Przeżyła dzięki temu, że pomogło jej aż 25 polskich rodzin. 

Jaster – tajemnica Hela, reż. Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski, 60’, Nagroda im. Janusza Krupskiego na VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Film dokumentalny o tragicznym losie niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej Stanisławie Jasterze , ps. Hel, który na skutek tragicznego splotu okoliczności , po serii wsyp w AK w Warszawie latem 1943 roku sam został przez towarzyszy broni niesłusznie posądzony o kolaborację z Niemcami i w trybie pospiesznego, najprawdopodobniej prewencyjnego wyroku zginął w lipcu 1943 roku. Pozostała po nim narzeczona Danuta, która całe życie niosła w sercu miłość Staszka. Ponieważ ojciec narzeczonej Jastera był przed wojną przedstawicielem Zeissa na Polskę, mieli swobodny dostęp do klisz. Jaster z narzeczoną ożywają w filmie w kadrach pełnych radości nie przeczuwając, co spotka ich już za kilka miesięcy.

15:30 Przerwa

16:00 Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja, 2015 r., reż. Sławek Górski, 46’, Złoty Opornik VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W październiku 1944 roku wkracza do Polski 2,5 mln czerwonoarmistów, 10 tys. NKWDzistów. Towarzyszy im ponad 160 tys. funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – formacji Ludowego Wojska Polskiego. W listopadzie 1945 roku w 131 więzieniach osadzono 62 tys. Polaków. Zachód odwraca oczy od tragedii Polski. Garstka byłych dowódców Armii Krajowej tworzy organizację Wolność i Niezawisłość, m.in. po to, by ratować dziesiątki tysięcy pozostających w lasach żołnierzy. Rozpoczyna się walka z czasem i z bezwzględnym wrogiem….

16:50 Tropem Wyklętych, 2014, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 25'

Niezwykła opowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi. W filmie wystąpią Darek Malejonek wraz z niezwykłymi Pannami Wyklętymi, Andrzej Dziubek z zespołem De Press, raper Tadek Firma.

17:20 List biskupów, reż. Mirosław Bork, 50’

Rok 1965 był szczególny dla relacji polsko-niemieckich. W czasie Soboru Watykańskiego II polscy biskupi, wykorzystując zbliżające się 1000-lecie chrztu Polski, zwrócili się do narodu niemieckiego, deklarując udzielenie przebaczenia za zaszłości historyczne i prosząc o to samo. Ta deklaracja wzbudziła wściekłość komunistycznych władz Polski i konsternację wśród Polaków. Odpowiedź biskupów niemieckich była spóźniona, nie zawierała przeprosin i nie odnosiła się do podstawowej tezy listu.

18:10 Przerwa

18:30 Wierność, spektakl teatralny 2010, reż. Paweł Woldan, 90’; I Nagroda Festiwalu Niepokalanów 2011, 

Spektakl Pawła Woldana zrealizowany przez Scenę Faktu Teatru TV. Bohaterką opowieści jest współczesna dziennikarka, która przygotowuje film dokumentalny o życiu Jerzego Popiełuszki. Podczas pracy spotyka się z dawnymi funkcjonariuszami SB oraz przyjaciółmi ks. Jerzego.

Zakończenie ok. 20:00

 

 

Niedziela:

12:00 Otwarcie pokazów

12:10 Pielgrzym, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan, 61’

Opowieść o byłym przemytniku, pracowniku korporacji i więźniu, który postanowił zerwać ze swoim życiem i chodzić pieszo po świecie. Opowieść o nim oraz o jego sytuacji rodzinnej - rozwiedziony, z 20-letnią córką próbuje odpokutować błędy przeszłości podczas pieszych wypraw. Jak mówi chce się przepalić, w sobie coś zniszczyć w drodze - ale czy pojedna się z rodziną? Podczas drogi do Moskwy, którą podejmuje wraz z innymi byłymi więźniami odpowie sobie na nurtujące go pytania, a przede wszystkim na pytanie o przebaczenie i o to co dalej...

13:15 Październikowa rewolucja, reż. Krystian Kratiuk, 40’

Obraz opowiadający o przebiegu i efektach sesji Synodu Biskupów ds. Rodziny w październiku 2014  roku. Nie jest też przypadkiem, że film powstał w obliczu drugiej odsłony zgromadzenia, która odbyła się jesienią ubiegłego roku. Co przyniesie nam i Kościołowi? 

14:00 Przerwa

14:15 Prześladowania chrześcijan na świecie

Tam gdzie Bóg płacze – Syria, reportaż TV Trwam, 30’

Syria - kolebka chrześcijaństwa,  jest dzisiaj miejscem, w którym wyznawcy Chrystusa są zmuszani do opuszczania swoich domów. W obawie o własne życie do ościennych państw uciekło ponad 1,5 miliona syryjskich chrześcijan.

Złoto próbuje się w ogniu, reportaż TV Trwam, 44’

Urodzony w Iraku, wyświęcony na księdza w Bagdadzie, tam też porwany i torturowany. Ks. Douglas Bazi spędził kilkanaście dni wśród terrorystów muzułmańskich. Jego świadectwo obrazuje skalę problemów, z którymi zmagają się chrześcijanie żyjący w Iraku, państwie oddalonym od Warszawy zaledwie o cztery godziny lotu samolotem.

Niedźwiedzia przysługa, realizacja Bernadeta Grabowska, Piotr Grabowski, reportaż TV Trwam, 24’ 

W ramach najnowszych decyzji kraje Wspólnoty (w tym Polska) zostały zobowiązane do przyjęcia uciekinierów z krajów objętych konfliktami , głównie tych, które zmagają się z islamem wojującym. Pojawia się jednak pytanie, czy decyzją tą europejscy politycy nie przyczynią się do dokonania nigdy nie zrealizowanego celu islamistów polegającego na ostatecznym pozbyciu się chrześcijan z zajętych przez nich terenów? 

16:00 Przerwa

16:30 Zginiecie jak wszyscy niewierni, reż. Witold Gadowski, Maciej Grabysa, Michał Król, 25’

Wstrząsający wywiad z młodym żołnierzem, walczącym w szeregach Państwa Islamskiego, Polakiem pochodzącym z Warszawy

17:00 Być Koptem, reż. Maciej Grabysa, Michał Król, 24’; I nagroda na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014.

Film pokazuje rzeczywiste skutki „Arabskiej Wiosny”, gdzie po dojściu do władzy Bractwa Muzułmańskiego zmieniło życie chrześcijan zamieszkujących Egipt. Porwania dziewcząt i zmuszanie ich do przejścia na islam, wypędzanie całych rodzin chrześcijańskich z ich domów, pobicia, prowokacje, gwałty i wreszcie brutalne morderstwa w imię Allacha – to codzienność egipskich wyznawców Chrystusa. Po projekcji Spotkanie z twórcami filmów „Zginiecie jak wszyscy niewierni” i „Być Koptem”

17:50 Przerwa

18:15 Zakazany Bóg, dramat historyczny, Hiszpania; reż. Pablo Moreno, 2013, 133’

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji! "Zakazany Bóg" o piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

Zakończenie ok. 20:30