Już niebawem film o ks. Gurgaczu - kapelanie wyklętym. Zobacz zdjęcia z planu! - zdjęcie
11.08.17, 13:25Fot. Julia Popławska - Walusiak

Już niebawem film o ks. Gurgaczu - kapelanie wyklętym. Zobacz zdjęcia z planu!

Powstaje nowy dokument o kapelanie niezłomnym PPAN ks. Władysławie Gurgaczu.

Ksiądz Władysław Gurgacz ps.”Sem”, jezuita jest absolutnym uosobieniem wartości Bóg Honor Ojczyzna. Wspierał partyzantów moralnie i duchowo i był za razem jednym z nich. Te właśnie wartości są mi bardzo drogie, dlatego zdecydowałem się zrealizować film pt. „Gurgacz”. Jest on kolejnym z cyklu „Wyklęci- Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym bohaterom.”ukazującym walkę partyzantów z komunistycznym reżimem.- mówi reżyser Dariusz Walusiak

Film „Gurgacz” jest dokumentem zawierającym epizody fabularne, w których grają w roli ks. Władysława- Wojciech Trela, w roli oficera UB- Michał Chorosiński, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza. Opowiada on o kapelanie niezłomnym, który swój los związał z oddziałem „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Działała ona na terenach Sądecczyzny w latach 1948- 49.

...Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze Święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im ewangelię świętą, a nadto miałem wykłady... (7 lipca 1949r.)- ksiądz Władysław Gurgacz. Słowa te pokazują motywację i ujawniają troskę, z jaką duchowny podchodził do partyzantów.

Podczas realizacji filmu spotkaliśmy się z wielką życzliwością i bezinteresowną pomocą wielu ludzi. Produkcji towarzyszy niezwykła atmosfera wspólnej misji. Występują tu osoby, które od lat zajmują się przywracaniem pamięci o ks. Władysławie Gurgaczu np.: Pan Jerzy Basiaga z Fundacji „Osądź mnie Boże”. Udało się nam także dotrzeć do ostatnich żyjących świadków, którzy zetknęli się z księdzem. Ich wspomnienia budują współczesną narrację dokumentu- dodaje reżyser.

W filmie wykorzystano fotografie oddziału PPAN, zrobione przez jednego z partyzantów Tadeusza Rybę ps.”Jeleń” (ze zbiorów IPN) Zdjęcia te ożywione na planie przez aktorów pomogą widzowi cofnąć się w czasie, by lepiej zrozumieć sens walki Żołnierzy Wyklętych. Odtworzona w filmie zostanie znana ze zdjęć T. Ryby, msza św. odprawiona przez Władysława Gurgacza, w miejscu obozowiska „Żandarmerii”.

Dzięki staraniom Jerzego Basiagi 20 sierpnia o godz 10:30 w Starej Wsi koło Krosna w Bzaylice W.N.M.P. przy kolegium jezuitów będzie miała miejsce msza św. dziękczynna „Za dar kapłaństwa ks. Władysława Gurgacza”. Błagał o nią po ogłoszeniu wyroku śmierci, w liście pisanym do prowincjała zakonu jezuitów o. Wojciech Krupy. Wiadomość ta jednak nigdy nie została wysłana z więzienia i nie dotarła do adresata. Ksiądz Władysław Gurgacz został rozstrzelany w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich, razem z dwoma partyzantami „Żandarmerii” Stanisławem Szajną ps.”Orzeł” i Stefanem Balickim ps.”Bylina”14 września 1949r.

Po latach spełnimy prośbę księdza Gurgacza, stawimy się w Starej Wsi by dziękować Bogu za niezłomnego kapelana.- dodaje Dariusz Walusiak.

[Strona filmu na facebooku]

Fotografie z planu (autorstwa Julii Popławskiej- Walusiak):

dam/Informacja od twórców filmu.