Już nie Lewica, a SLD? A może PZPR? ,,Mina Zandberga bezcenna'' - zdjęcie
14.08.19, 18:40(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Już nie Lewica, a SLD? A może PZPR? ,,Mina Zandberga bezcenna''

7

- W środę Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia dotyczące skrótu nazwy komitetu. Nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W ubiegłym tygodniu politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem zadeklarowali wolę startu z komitetu wyborczego pod nazwą Lewica, którego bazę stanowiłyby struktury SLD. 

O odrzucenie przez sąd zgłoszonej przez SLD zmiany wniósł jednak lider ugrupowania Polska Lewica Jacek Zdrojewski, argumentując, iż nowy skrót nazwy ugrupowania niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących. Polityk zgłosił też sądowi, że decyzja SLD o zmianie skrótu swojej nazwy mogła zostać podjęta z naruszeniem statutu tego ugrupowania. 

Zgodnie z kodeksem wyborczym, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót, przy czym muszą one odzwierciedlać zapis w ewidencji partii politycznych. 

W poniedziałek w PKW złożone zostały dokumenty rejestrujące KW Lewica. Po południu tego dnia Komisja podała, że lewicowy komitet został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia dot. nazwy skrótu komitetu. Jak wskazała PKW, skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii, to w dalszym ciągu "SLD". 

– Oczywiście, że Wiosna i Razem tracą podmiotowość i tożsamość. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli byłaby to koalicja wyborcza, to jest ten próg 8%, gdyby tak było, gdyby to była Lewica, Lewica Razem, Zjednoczona Lewica, mniejsza o nazwę, to każda partia ma swoją podmiotowość – skomentował Grzegorz Napieralski

- Wszystko jedno, jak będzie się nazywał wehikuł, który wprowadzi lewicę do Sejmu; najważniejsze, że możemy iść wspólnie - powiedział w środę szef SLD Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do zmiany nazwy lewicowego komitetu.

Proponujemy PZPR, przynajmniej byłoby szczerze

 

Komentarze (7):

Mejer2019.08.15 13:23
może niech wróca do tradycji i sie nazwą: "Moskiewski Komitet Wyzwolenia Narodowego" ??
Zenek2019.08.15 12:03
Idą sobie plemniki, idą, idą. Przewodnik nagle zatrzymuje się i krzyczy. Panowie zdrada jesteśmy w du....
Cogito ergo sum2019.08.14 22:05
Oni nie mają co zaproponować społeczeństwu poza sobą. Brak programu jest ich główną bolączką. Poza tym znakiem rozpoznawczym obecnej lewicy jest homoseksualizm.
guess who2019.08.14 20:04
Zabezpieczają się przed waszymi próbami zablokowania tej koalicji. Wasza mina będzie bezcenna jak pozbawią PiS większości i będziecie musieli się układać z ZSL-em. Ale bez obaw, ZSL ma zawsze 110 zdolność koalicyjną i są zawsze gotowi, niczym wasza dawna ulubienica Kasia Skrzynecka z plasterkiem.
ciekawy2019.08.14 19:27
Czy zasługuje na szacunek takie społeczeństwo ,które w wyborach kieruje się głównie zasadą " kradną ale i nam dają" ????
ciekawy2019.08.14 19:24
dZIEŃ BEZ GNOJÓWKI NA fRONDZIE TO DZIEŃ STRACONY
Witek2019.08.14 18:56
Nie mogę na nich patrzeć .