Rzecznik Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik poinformowała, że w piątek w śląskim oddziale PK w Katowicach, odbędzie się prześłuchanie Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku. 

Będzie to pierwsze przesłuchanie w sprawie afery w Komisji Nadzoru Finansowego. Informację o planie przesłuchania biznesmena podała rozgłośnia RMF FM. 

Przypomnijmy, że "Gazeta Wyborcza" pisała we wtorek o propozycjach korupcyjnych, które w marcu tego roku miał składać miliarderowi Leszkowi Czarneckiemu ówczesny szef KNF, Marek Chrzanowski. Były już przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego iał oferować Czarneckiemu przychylność wobec Getin Noble Banku w zamian za kwotę rzędu 40 mln zł. Biznesmen nagrał przebieg całej rozmowy. We wtorek po południu Marek Chrzanowski podał się do dymisji. Rząd natychmiast zmobilizował służby celem podjęcia działań wyjaśniających aferę.

"W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez p. Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji"- brzmi oświadczenie byłego już szefa KNF opublikowane w ogólnopolskich mediach. 

Chrzanowski oświadczył również, że podjął "kroki prawne" w związku z oskarżeniami mającymi naruszać jego dobre imie oraz godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przezeń urzędu. 

yenn/RMF FM, Fronda.pl