- Rozpoczęliśmy z Solidarną Polską współpracę w sprawach europejskich, żeby na bieżąco monitorować wszelkie działania rządu. Jesteśmy w przełomowym momencie historii Europy, która określi międzynarodową pozycję Polski. Jednocześnie nasza współpraca będzie miała szerszy charakter jeżeli ruch, który zainicjował Zbigniew Ziobro, będzie chciał rzetelnie reprezentować opinię chrześcijańską. 

 

Trzeba zrekonstruować prawicę i jeżeli Zbigniew Ziobro podejmie taką inicjatywę to uważam, że trzeba go wesprzeć, niezależnie w jakim stopniu osobiście zaangażowałabym się w działania nowej formacji - dodaje Jurek.

 

Klub parlamentarny Solidarna Polska został założony 7 listopada 2011 (formalnie zaczął funkcjonować następnego dnia, wraz z rozpoczęciem nowej kadencji Sejmu). Utworzyło go 16 posłów i 1 senator, wszyscy wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego powstanie wiązało się z usunięciem z PiS trzech posłów do Parlamentu Europejskiego (Tadeusza Cymańskiego, Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry), do czego doszło 4 listopada. Parlamentarzyści zakładający SP motywowali tę decyzję gestem solidarności z eurodeputowanymi, wyrażając nadzieję na pozytywne rozpatrzenie odwołania przez nich od decyzji o wykluczeniu z partii. Parlamentarzyści SP zadeklarowali chęć pozostania członkami Prawa i Sprawiedliwości (członkami partii nie byli Mariusz-Orion Jędrysek i Jan Ziobro). Decyzją komitetu politycznego PiS członkowie partii zasiadający w klubie Solidarna Polska przestali jednak wraz z końcem 1. posiedzenia Sejmu (1 grudnia) być członkami ugrupowania.

 

Politycy związani z inicjatywą rozpoczęli tworzenie klubów na terenie całej Polski, powołując pełnomocników okręgowych. Ponadto powstał m.in. klub radnych SP w sejmiku małopolskim. Działacze Solidarnej Polski zapowiedzieli na początek 2012 r. powołanie partii i podjęli rozmowy z Prawicą Rzeczpospolitej.

 

JW