Judith Sargentini: Trzeba się uczyć nawzajem zamiast pouczać - zdjęcie
21.01.16, 21:05(fot. eunews.it)

Judith Sargentini: Trzeba się uczyć nawzajem zamiast pouczać

0

- W obecności szefa MSZ mojego kraju chciałabym powiedzieć o tym, jak traktujemy naszych sąsiadów, na jakich zasadach opiera się wzajemne zaufanie, o czym mówił p. Timmermans. - mówiła Judith Sargentini, przedstawicielka partii Zielonych z Holandii.

"Nordstream – gazociąg przeciągnięty z Rosji do Niemiec i Holandii – Polskę tutaj pominięto i obawy Polski przed Rosją zepchnięto na dalszy plan. To jest panie ministrze polityka, jaką prowadzono. (…) Pan premier Rutte nie chciał tutaj stawić czoła tej debacie, a należałoby zaprosić pana premiera Rutte, aby tu w parlamencie wytłumaczył się ze swych decyzji, których kraje wschodniej i środkowej Europy nigdy nie zrozumieją i cały czas dziwią się postawie rządu holenderskiego.

To nie wzbudza zaufania, panie ministrze. Panie przewodniczący, musimy tutaj w Europie uczyć się i pouczać nawzajem, ale jeśli będziemy gotowi zrozumieć odczucia innych, tylko wówczas odniesiemy sukces."

Premier Holandii Mark Rutte w październiku oświadczył, że kraje Europy Wschodniej muszą uczynić więcej, by powstrzymać napływ migrantów do Unii Europejskiej. Rutte zażądał bardziej sprawiedliwego porozdzielania ubiegających się o azyl między państwa UE.

- Nie może być tak, że na takie kraje jak Szwecja, Holandia i Niemcy przypada lwia część ubiegających się o azyl - powiedział holenderski premier w telewizji po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. 

- Europa Wschodnia robi za mało, by przeciwstawić się fali uchodźców. Zainwestowaliśmy w nie (unijne kraje wschodnioeuropejskie) ogromne sumy, a one teraz robią za mało - dodał. 

tg

 

<<< UWAGA! NIESAMOWITA KSIĄŻKA O FATIMIE! JAKIE TAJEMNICE SKRYWA JESZCZE OBJAWIENIE FATIMSKIE? ZOBACZ! >>>