Jerzy Bukowski: Trzy główne problemy Platformy Obywatelskiej - zdjęcie
16.01.20, 08:30Fot. European People's Party via Flickr, CC BY 2.0

Jerzy Bukowski: Trzy główne problemy Platformy Obywatelskiej

3

Trzy główne problemy Platformy Obywatelskiej

Główna partia opozycyjna pogrążyła się od dłuższego czasu w permanentnym kryzysie personalnym i programowym. Groźniejszy jest dla niej ten pierwszy jego aspekt, ponieważ nikt rozsądny nigdy nie oczekiwał od PO jakiejkolwiek spójnej strategii politycznej. Znacznie bardziej emocjonujące były i są więc wewnętrzne walki, w których bezpardonowo ścierają się różne frakcje.

Dlatego najważniejszym problemem Platformy jest obecnie kwestia przywództwa. O schedę po Grzegorzu Schetynie ubiega się aż sześcioro kandydatów, z których żaden nie posiada krztyny charyzmy niezbędnej do przewodzenia partii, zwłaszcza w trudnym dla niej okresie, czyli po kolejnych, dotkliwych porażkach wyborczych. Ktokolwiek stanie już wkrótce na czele PO, będzie miał w niej ogromną liczbę przeciwników, a bez tej siły i sprawności, jaką dysponował Donald Tusk, a potem już w znacznie mniejszym wymiarze Schetyna trudno sobie wyobrazić, aby zdołał poskromić buzujące ambicje przegranych rywali oraz ich zwolenników.

Drugi kłopot to kiepska pod każdym względem i najwyraźniej pozbawiona solidarnego wsparcia całej partii kandydatka na Prezydenta RP. Małgorzata Kidawa-Błońska nie dysponuje ani jedną cechą, którą powinna imponować osoba ubiegająca się o najwyższy urząd w państwie, Politycznie jest nijaka, medialnie bezbarwna, organizacyjnie beznadziejna. Jej jedyną zaletę stanowi to, że wystawia ją najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne i dlatego zagłosuje na nią większość jego elektoratu, ale bez przekonania oraz sympatii.

Trzecie zagrożenie dla przyszłości nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale całej opozycji stanowi marszałek Senatu profesor Tomasz Grodzki. Człowiek z przerośniętym ego, który bez żadnych podstaw ujrzał w sobie męża opatrznościowego i jest pewny, że uwielbia go cały zdołowany pod pisowskim jarzmem naród to nader komiczna figura. W dodatku musi zmagać się z narastającą z dnia na dzień falą oskarżeń o branie łapówek jako lekarz. Stawianie jej czoła z konieczności ogranicza jego aktywność w roli trzeciej osoby w państwie (jak lubi siebie określać), co może okazać się jednak niezwykle korzystne dla Polski, zważywszy co do tej pory wyrabia.

Borykając się z takimi problemami, najważniejsza partia opozycyjna buksuje w miejscu zamiast ostro rwać do przodu.

Jerzy Bukowski

Komentarze (3):

Sara2020.01.17 0:23
Jula ! Dzięki ci za napisanie tej prawdy. Jest to co prawda, tylko niewielka częśc tego, co PO-PSLE zrobiły z nami i naszą gospodarką! Niedawno czytałam też o mafiach Vatowskich i o wielu innych przekrętach, czy pozwalaniu na jakieś czarne interesy ! Przez 8 lat, czytałam że narobili różnych strat na dużo ponad 800 MLD.zł, / prawie 900 mld.! Nic dziwnego, że bronią się rękami i nogami i chcą wrócić ! Chcą, "aby było, jak było" ! Wtedy byłoby już po Polsce ! Przecież przed Wyborami do Sejmu i Senatu w ub.r. dość głośno mówili, że podzielą Polskę na Dzielnice, na Regiony ! Byłoby rozbicie dzielnicowe ! NIE DAJ BOŻE TEGO ! W SWOJEJ HISTORII MIELIŚMY TAKIE ROZBICIE! Do niczego dobrego to nie doprowadziło! Wręcz odwrotnie ! Polska musi być jednością! W Jedności siła !
jula2020.01.16 11:54
Osiem lat rządów Po-PSL zdegradowało kraj kompletnie ,Polska mogła przez ten czas , tak jak Korea Południowa na początku lat 90-tych , dokonać skoku cywilizacyjnego , tymczasem wypchnięto obywateli na emigrację głodowymi zarobkami i lansowaniem mitu o taniej sile roboczej jako atucie w gospodarce . Korumpowano gospodarkę partyjnymi wpływami na kontrakty : taśmy z 2015 i trochę świeższe ale jeszcze bardziej zdegenerowane Neumanna .Zabetonowano kasty zawodowe , sprywatyzowano 7/8 wiodących gałęzi gospodarki a obywateli wepchnięto w taki dwudziestowieczny korpofeudalizm .Zawarto quasi kontrakty na surowce , za które zawyżone w kosmos ceny każdy jeden z obywateli musiał p ł a c i ć . Jak nie miał samochodu , taki na przykład emeryt, to płacił za gaz do ogrzania domu . Drenowano kapitał jak nie przez córki-spółki obcych banków ,to poprzez OFE . Nigdy tego PO-PSLowi nie zapomnę . To była zmowa .
Olek2020.01.16 10:48
Zgadzam się, ale to stanowczo za mało. Platforma ma wiele innych i jeszcze cięższych grzechów na sumieniu.