Niehonorowy Wałęsa

Rada Gminy Majdan Królewski w województwie podkarpackim pozbawiła byłego prezydenta Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela - poinformowała „Rzeczpospolita”.

„Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych przy 2 głosach sprzeciwu i 2 wstrzymujących się. Radę w ostatnich wyborach w 2018 roku zdominowali przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Gmina Majdan Królewski, którzy objęli 12 mandatów. Dwóch radnych wybrano z KWW Gmina Kolbuszowa - Nasz Dom a jednego przedstawiciela ma PSL” - czytamy w gazecie.

- Powodem podjęcia tej decyzji było nazwanie Kornela Morawieckiego zdrajcą - powiedział przewodniczący Rady Waldemar Kamiński portalowi kolbuszowa.naszemiasto.

„Jak wyjaśnia przewodniczący, radni zajęli się tym tematem w odpowiedzi na głosy mieszkańców domagających się odebrania honorowego obywatelstwa Lechowi Wałęsie. Już w poprzedniej kadencji z taką propozycją wystąpiło do rady 100 mieszkańców gminy, wówczas ich prośba nie została zaakceptowana przez radnych. Wtedy to powodem były oskarżenia stawiane Lechowie Wałęsie dotyczące jego współpracy ze służbami bezpieczeństwa, jak też jego obecna działalność” - czytamy na stronie https://kolbuszowa.naszemiasto.pl

„Rzeczpospolita” przypomniała, że Lech Wałęsa został Honorowym Obywatelem Gminy Majdan Królewski 17 października 1995 roku i był jedną z pięciu osób z takim tytułem. Pozostałe cztery to generał Felicjan Sławoj Składkowski, Święty Jan Paweł II, kardynał Adam Kozłowiecki i były proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim ksiądz Władysław Włodarczyk.

Były Prezydent RP nie ma ostatnio szczęścia do Podkarpacia, ponieważ kilka dni wcześniej radni powiatu bieszczadzkiego zdecydowali, że Zespół Szkół w Ustrzykach Dolnych nie będzie już nosił jego imienia.

„Projekt uchwały o zmianie przygotował Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad, który w 15-osobowej radzie ma osiem głosów. W uzasadnieniu napisano, że prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu” - napisano na stronie internetowej Telewizji Rzeszów.

Sprzeciwiający się tej uchwale opozycyjni radni przywołali rozporządzenie, według którego rada powiatu nie może anulować swoich wcześniejszych uchwał, pozostaje to bowiem wyłącznie w gestii wojewody i sądu administracyjnego. Właśnie do tych organów zamierzają się teraz odwołać.

„Gazeta Wyborcza” podkreśliła, że chociaż wnoszący projekt uchwały radni uzasadniali swoją decyzję argumentami prawnymi, a nie politycznymi, to jeden z nich wpis na Facebooku o tej inicjatywie zilustrował zdjęciem plakatu, gdzie na czarnym tle jest duży czerwony napis: „TW Bolek”, a poniżej: „Bohater? Czerwona gwiazda na honorze Ustrzyk”.

Jerzy Bukowski