Jerzy Bukowski: Nie ma obowiązku bycia Polakiem - zdjęcie
05.06.19, 07:15

Jerzy Bukowski: Nie ma obowiązku bycia Polakiem

16

Dla każdego, komu nie podoba się umieszczenie w polskim paszporcie dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”, mam prostą propozycję: niech nie występuje o taki dokument. Nie ma przecież obowiązku posiadania paszportu, podobnie jak obywatelstwa naszego kraju.

Jeżeli kogoś tak bardzo razi chwalebna a zarazem martyrologiczna tradycja Rzeczypospolitej Polskiej, nie rozumie czym są narodowe imponderabilia, wybrzydza na hasło, w imię którego miliony rodaków przelewały krew i oddawały życie w ponad tysiącletniej historii walk o zachowanie bądź odzyskanie niepodległości, może się od niego i od wszystkiego, z czym ono się wiąże radykalnie, raz na zawsze odciąć.

Tylko występując o obywatelstwo innego państwa niech najpierw zorientuje się, czy na jego paszportach i banknotach nie figuruje przypadkiem któreś ze znienawidzonych przezeń słów. Kiedy zrobi taki przegląd, to okaże się, że będzie miał znacznie ograniczone możliwości emigracji.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (16):

aaa_kotki_dwa2019.06.5 18:06
Są ludzie, którzy Ojczyznę stawiają wyżej, niż tego chrześcijańskiego, psychopatycznego Boga, którego załgani urzędnicy okradali i zdradzali Polskę przez wieki. Więc uprzejmię proszę liczyć się ze słowami parobku czarnych, gwałcących dzieci okupantów.
anonim2019.06.5 13:30
Te słowa zawsze będą miały znaczenie, niezależnie od tego, ilu ludzi będzie uważać je za własne ideały. One nie mają tylko odzwierciedlać rzeczywistości, one powinny nas mobilizować, niejako podnosić. Trzeba do nich dorastać.
Saki faki2019.06.5 9:26
Dlatego bukofski, nikt nie broni ci być wolakiem.
nikt2019.06.5 9:19
Jeszcze :o jaki honor chodzi tym , którzy pragną wprowadzić tę idiotyczną dewizę ( rozumiem , że ten wpis ma być dewizą życia którą delikwent żyje ) ? Czy o honor szlachcica , dla którego honorem było spłacenie długów karcianych a nie dług wobec głodującego krawca , który go ubierał ? Dla magnaterii honorem były rozbiory ojczyzny i poddanie się panowaniu mocarstw ? Honorem było szlacheckie veto dla jakichkolwiek reform ? Dla wojska nie wiem co było honorem a co nie . Dla mieszczaństwa honorem była eksploatacja robotników do granic ich możliwości czy też może niewolnictwo ? O klerze już nie wspomnę . O Bogu to może tam któryś z nich pomyślał . Ale reszta ? Ich prawdziwą ojczyzną był Rzym . Chłopi byli zniewoloną odmianą bydła roboczego . Późniejsi robotnicy też . Ale pewnie swój jakiś kodeks honorowy też mieli . A więc o jaki wpis określający tożsamość Polaków właściwie chodzi ?
zamartysta2019.06.5 10:08
No cóż! Jak to ktoś powiedział "lepiej milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości". Tyle się napisałeś ale wiedzą to się nie pochwaliłeś.
Paula2019.06.5 8:57
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
bezlitosny internauta2019.06.5 8:37
De facto dla przytłaczającej większości zwykłych zjadaczy chleba jest taki obowiązek. Nie każdego bowiem stać, żeby przeprowadzać się i ubiegać o obywatelstwo innych krajów, tak jak na przykład uczynił frondowy autorytet moralny i wielki patriota Wojciech Cejrowski. Ale jest proste rozwiązanie. Wystarczy że uchwalicie ustawę, umożliwiającą dobrowolne zrzeczenie się obywatelstwa.
zamartysta2019.06.5 10:05
Nie trzeba uchwalać ustawy. Takie prawo już obowiązuje. Zgodnie z nim możesz zrzec się obywatelstwa i nawet nie musisz wyprowadzać się z Kraju!
bezlitosny internauta2019.06.5 12:18
GW prawda. Tylko w przypadku uzyskania obywatelstwa innego państwa. Zaś słowo "kraju" w środku zdania piszemy rozpoczynając małą literą.
miotla2019.06.5 8:27
No właśnie. Jeżeli komuś ciasno w Polsce - to droga wolna - wypad stąd. Polska to nie więzienie.
łubudubu2019.06.5 8:26
Na szczęście hołota jak bukowski nie będzie NIGDY decydować kto jest Polakiem a kto nie. Jedyne co bukowski może to produkować swoje mokre myśli na tak niszowym grajdole jakim jest fronda.pl
zagłoba2019.06.5 9:47
po co czytasz i komentujesz grajdoł nie zniżaj się do poziomu frondy
łubudubu2019.06.5 10:12
czytanie frondlowskich nonsensów, komentowanie produktów quasi-intelektów osobników takich jak bukowski nie jest zniżaniem się do ich poziomu. Tak jak oglądanie i komentowanie meczu w tv nie jest grą w piłkę. zrozumiałeś ?
nikt2019.06.5 8:25
Wiem , że ci Polacy , którzy wyjechali do Niemiec są bardziej " niemieccy " od samych Germanów , gdy żona Krzysztofa Klenczona przyjechała po jego śmierci w wywiadzie udawała taką Amerykankę , że kaleczyła polską mowę. Do czego zmierzam ? Temu , kto czuje się rdzennym mieszkańcem tych ziem , czyli Słowianinem ( Polakiem od od słowa Polanie ) nie potrzebuje w paszporcie jakichś haseł , które już dawno temu straciły swoje znaczenie . To żenujące przypisywanie słowu Polak wartości jakich ten nie posiada . Wiem , że inne narodowości pragnące jak najgłębiej wtopić się w tę krainę mlekiem i miodem płynącą uzurpują sobie prawo do cech , które charakteryzowały jej rdzennych mieszkańców . Ale bez przesady . Czułabym się urażona gdyby ktoś , kto w tym kraju chwilowo mieszka miał w dokumencie znamiona tego samego co ja skoro jego przodkowie nie przelewali krwi za tę krainę , nie uprawiali w pocie jej roli roli , nie są do niej przywiązani . Większość Polaków jest ateistami . A więc ma oszukiwać inne narody rzekomym wyznawania wiary z której często kpi i jej nie wyznaje ? Honor.....w swym dość długim życiu spotkałam tylko kilkoro ludzi , którzy rozumieli co to słowo oznacza . I znów oszustwo wprowadzające w błąd inne kraje . Ojczyzna .....prawie połowa Polaków nie ma tu swoich korzeni , a więc od słowa ojciec , ojcowizna Polska nie jest ich ojczyzną , tylko życiowym przystankiem który opuszczą w razie grożącego jej niebezpieczeństwa lub w wypadku niespełnionych oczekiwań . I znów kłamstwo i oszustwo . Kto tych ludzi w Polsce nauczył tak kłamać i oszukiwać ? Popełniają plagiaty , przyszywają sobie cudzą skórę , cechy , których nie posiadają wśród głośnego krzyku .................TO MY , POLACY . Nie musicie się tak afiszować . Świat wie kim są Polacy . I dlatego szanuje ich tak jak na to zasługują .
nikt2019.06.5 8:30
Nie dziwię się temu panu ze zdjęcia , że chce się zaasekurować pod każdym względem jakim to on jest wartościowym " Polakiem " . Pewnie jego przodkowie walczyli pod Wiedniem ? :):):):):):):):):)
zamartysta2019.06.5 10:16
Nie ma co chwalić się takim życiorysem. Po za tym jakie trzeba mieć rozdęte ego by używać kwantyfikatorów w rodzaju: większość, wszyscy, każdy. Te co najwyżej kilkaset osób, które znasz lub nie to jeszcze nie dają uprawnień do takich twierdzeń. Naród to coś znacznie więcej. Ale to trzeba "trochę" bardziej otwartego umysłu by zrozumieć.