Jerzy Bukowski: Największy przegrany - Ipsos - zdjęcie
27.05.19, 11:45

Jerzy Bukowski: Największy przegrany - Ipsos

4

Największy przegrany - Ipsos

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego okazały się dosyć odległe od rezultatów sondażu przeprowadzonego w niedzielę przez Ipsos dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu metodą exit poll polegającej na pytaniu wychodzących z lokali wyborczych ludzi, na kogo przed chwilą oddali głos.

Do tej pory zdarzały się oczywiście różnice między tym, co podawał tuż po zamknięciu lokali Ipsos, a rzeczywistym rezultatem, ale chyba jeszcze nigdy nie aż tak ogromne.

Ci, którzy kładli się spać przekonani, że wygrali (Zjednoczona Prawica) z największym rywalem (Koalicja Obywatelska) tylko 3 procentami po przebudzeniu z radosnym zdumieniem konstatowali, że ich triumf jest niemal podwojony, podczas gdy ci drudzy przeżyli szok spektakularnej klęski. Pewni 3 mandatów w PE członkowie Konfederacji musieli przełknąć gorzką pigułkę i pożegnać się z marzeniami o zasiadaniu w nim. Zaskoczenia nie przeżyła tylko Wiosna, której prawdziwy wynik niewiele odbiegł od sondażowego.

Euforia i smutek wieczoru wyborczego zostały zweryfikowane następnego dnia rano, a Ipsos ma o czym myśleć.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (4):

JanP2019.05.28 5:40
Jerzy Bukowski największym przegranym - Ipsos.
Cogito ergo sum2019.05.27 19:04
Czyli żadnej sondażowni nie można ufać
ktoś_tam2019.05.27 12:09
Wyjaśnienie jest moim zdaniem proste. Prawdopodobnie populacja dobrana do badań sondażowych nie uwzględniała inny rozkład frekwencji wyborczej. Wystarczyło popatrzeć na mapę frekwencji po wyborach i było jasne że PiSowi mocno wzrośnie. W województwach/okręgach gdzie tradycyjnie wygrywał PiS frekwencja była większa niż tam gdzie przegrał. Sondaże prawdopodobnie przeprowadzono bardziej równomiernie. A na samym końcu było też jasne że nieco spadnie, bo na końcu spływają zawsze głosy Warszawy.
edi2019.05.27 12:09
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO te i następne wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!!