Jerzy Bukowski: E-learning nie może stać się uniwersytecką normą - zdjęcie
30.03.20, 07:30Screenshot Youtube - ipn kraków

Jerzy Bukowski: E-learning nie może stać się uniwersytecką normą

8

E-learning nie może stać się uniwersytecką normą

Wiele polskich uczelni przeszło w związku z pandemią koronawirusa na awaryjny tryb nauczania w systemie e-learningu, czyli za pośrednictwem sieci internetowej (online).

Jest to zrozumiałe i słuszne rozwiązanie, ale poważnie obawiam się jego trwałych następstw. Bo kiedy zagrożenie ustanie, niektórzy wykładowcy i asystenci mogą uznać, że taka metoda prowadzenia zajęć jest dla nich wygodniejsza od tradycyjnej, zechcą więc przy niej pozostać.

Mam nadzieję, że rektorzy nie zezwolą na to, ponieważ brak bezpośredniego kontaktu ze studentami przeczy idei wspólnoty uniwersyteckiej. Nie można jej budować na odległość, nawet z wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów humanistycznych, w nauczaniu których relacja między profesorem a studentem musi być oparta na żywych spotkaniach, a nie na wpatrywaniu się w siebie na ekranie komputera i rozmawianiu przez Skype’a.

Nie mam nic przeciwko twórczemu wykorzystywaniu e-learningu (zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych), ale ograniczanie się wyłącznie do niego poczyniłoby wiele szkód w zakresie uczelnianej dydaktyki.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (8):

22020.03.30 12:00
Argumentacja rzeczywiście a poziomie uniwersyteckim
szarik2020.03.30 10:11
doktor Bukowski jest chlubą polskiej nauki.Hau
Gnomik2020.03.30 8:50
Kiedy ten "geniusz" napisze w końcu coś mądrego.?Proponuję kolejny temat na czasie : dlaczego smaczniejsza jest ciepła zupa pomidorowa niż zimnna.Na zdrowie!
Jarek2020.03.30 8:45
Panie "dr" Bukowski e-learning istnieje już od kilku, a nawet kilkunastu lat. Trochę późno Pan si o nim dowiedział.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.30 8:43
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.zwiazki24.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Stani2020.03.30 8:09
Ten doktorzyna nie potrafi ukleić jakiegoś sensownego felietonu tylko takie banały ćwiczy?
ubawiony2020.03.30 7:42
Brawo, Jeden profesor w Polsce od jednego przedmiotu niech się produkuje dla studentów przed kamerką, a resztę pracowników uczelni wywalić na zbity pysk. To samo w szkołach. Tylko czy kuratoryjna mafia też będzie chciała sie odchudzić....
A2020.03.30 7:40
Kierunki humanistyczne poważnie ograniczyć to są darmozjady na niczym się nie znające, a krytykujące wszystko i wszystkich. Żal słuchać. Po co żyję humanista? żeby tzw. ścisłowcom żyło się weselej. Po co żyje ścisłowiec żeby humanista mógł żyć.