Jerzy Bukowski: Dlaczego Austriacy nie chcą pomnika polskiego monarchy? - zdjęcie
02.03.19, 12:40

Jerzy Bukowski: Dlaczego Austriacy nie chcą pomnika polskiego monarchy?

18

Dlaczego Austriacy nie chcą pomnika polskiego monarchy?

Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu wystosował list do burmistrza stolicy Austrii Ludwiga Michaela w związku z cofnięciem przezeń zgody na wzniesienie w tym mieście monumentu upamiętniającego odsiecz wiedeńską - poinformował „Dziennik Polski”.

„Domagamy się niezwłocznego, ponownego wydania zgody na postawienie i odsłonięcie pomnika króla Jana III Sobieskiego na wiedeńskim Kahlenbergu, jak to zostało zatwierdzone w 2013 roku” - napisał przewodniczący Komitetu i członek Bractwa Kurkowego w Krakowie Piotr Zapart.

Pomnik miał stanąć na przygotowanym już cokole 12 września ubiegłego roku, czyli 335 lat po zwycięskiej bitwie, w której wojskami antytureckiej koalicji dowodził z Kahlenbergu polski monarcha.

„Na razie jednak bryła brązu, wysoka na niemal 3 metry i szeroka na prawie 8 metrów, stoi na naczepie przed jedną z hal Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Osoby zaangażowane w budowę pomnika twierdzą, że burmistrz Wiednia ulega naciskom frakcji skrajnie lewicowych, według których pomnik ma wydźwięk antyturecki. Władze kraju liczą się z tą mniejszością narodową, ponieważ w Austrii mieszka około pół miliona muzułmanów, z czego duża część to Turcy” - czytamy w gazecie.

Kamień węgielny został wmurowany 6 lat temu, w 330. rocznicę odsieczy. Zapart nie traci nadziei, że samorząd Wiednia zgodzi się na postawienie pomnika i dlatego wystosował list do burmistrza. Starania Komitetu poparła Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii.

Doktor Katarzyna Kuras z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że niechęć części Austriaków do tego pomnika może wynikać z tendencji pomniejszania roli Jana III Sobieskiego w ocaleniu Wiednia przez turecką nawałą.

„- Chodzi m.in. o to, że dyskusyjny jest fakt czy Turcy stanowili wtedy aż tak wielkie zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. To z kolei pozwala stawiać pytanie, czy rola Sobieskiego w tej walce była aż tak ważna dla losów kontynentu” - powiedziała w rozmowie z „DP”.

Jej zdaniem pomnik niewątpliwie powinien stanąć na wzgórzu Kahlenberg.

„- Po pierwsze na uznanie zasługuje odwaga Sobieskiego, który szybko ruszył z pomocą zagrożonemu Wiedniowi. Po drugie była to ostatnia tak ważna zwycięska bitwa Polaków przed rozbiorami. Jest to wydarzenie warte upamiętnienia” - dodała.

Łączny koszt budowy monumentu to około 1,2 miliona złotych. Środki finansowe pochodzą od firm i od osób prywatnych.

„Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że premier Mateusz Morawiecki osobiście zachęcał biznesmenów do dołożenia się do budowy. Ponoć szef rządu wsparł też projekt monumentu z własnej kieszeni” - napisał „Dziennik Polski”

Jerzy Bukowski


Komentarze (18):

Mr.DZiik2019.03.2 21:17
Problem w tym, że Pan Zapart jest zapóźniony ze swoim zapędami o jakieś 300 lat.
Maryla2019.03.2 19:06
"Engel"! A co ty miałeś z historii w szkole? Czy wiesz jakie miała znaczenie dla całej Europy ta "Osiecz Wiedeńska" na czele z Królem Janem III Sobieskim ? Pewnie nie wiesz, albo nie chcesz wiedzieć!!! A może udajesz? To jest jedna z kilku ważnych bitew w historii Europy, a nawet świata! Może czas najwyższy, abyś poczytał teraz ,lekcje odrobił i nie bredził głupstw! Gdyby Sobieski wtedy tam nie zatrzymał Turków, bo szli i zdobywałi kraj po kraju, to cała Europa, a nawet dalsze kraje byłyby niestety muzułmańskie! Nie istniałyby obecne kraje! Byłoby jedno wielkie mocarstwo tatarskie-islam!
Maria Błaszczyk2019.03.3 2:31
Może tak, a może nie. Ale zabawne w tym wszystkim jest, że Sobieski wcale nie chciał zapobiegać temu, by jakieś kraje były muzułmańskie. Wręcz przeciwnie, przez wiele lat grał na to, by Turcja waśnie się w Europie wzmacniała. Sobieski był to zaufany klient dworu francuskiego, przez lata uczestniczący w planach Ludwika XIV, zmierzającego w sojuszu z Warszawą i Stambułem osaczyć Cesarstwo Habsburgów. Jednak ludzkie plany rzadko kończa się sukcesem - w wyniku zawarcia pokoju francusko-habsburskiego (1678–1679) nasz bohater dokonał nagłego zwrotu i przeszedł do historii jako zbawca tego samego Wiednia, który wcześniej chciał zniszczyć. Inna sprawa, że był to mistrz PRu - Sobieski swoja legendę pogromcy Turków stworzył wraz z żoną, która po otrzymaniu jego listów spod Wiednia, zgodnie z instrukcją męża natychmiast przesyłała je do drukarzy w Holandii, by zdyskontowac ten sukces.. Celem pary królewskiej było jednak nie wzniecenie antymuzułmańskich nastrojów, tylko własnie PR (no i zapewnienie tronu dla syna Jakuba). Byłoby zabawne, gdyby nie było smutne, że znający turecki Sobieski, bardzo sobie ceniący tę kulturę, do tego stopnia, że utrzymywał na Krymie agenta, który zamawiał dlań stroje orientalne szyte zgodnie z tamtejszą najnowszą modą, służy do wycierania sobie gęby islamofobom. Pytanie, droga Marylo, co pan Engel miał z historii w szkole jest w tej sytuacji absolutnie nie na miejscu....
Marian2019.03.3 8:58
Prawda jest ze zaden polak nie mogl nic dobrego zrobic dla Polski bo to bylo nie mozliwe przed rewlucja pazdziernikowa.Dopiero Dzierzynski,Marchlewski i spolka przelamali ta niemoc
Maria Błaszczyk2019.03.3 11:25
A coś na temat? Albo chociaż z sensem?
Marian2019.03.3 12:35
myslalem ze sie spodoba i sens odkryjesz
Marzena2019.03.3 20:54
M. Błaszczyk! Mamy dośc twojego sensu i twoich przydługich wykładów, też nie zawsze na temat. Moja rada, proszę pisz trochę krócej, bo nie chce się takich tasiemców czytać.Tylko pobieżnie . To przecież tu nie są wykłady na studiach. OK.
Maria Błaszczyk2019.03.4 23:05
To nie czytaj. Musu nie ma. To tylko dla tych, co chcą. Jeśli dla kogoś maksimum absorbcji informacji to 160 znaków, bo inaczej to jest jak na "studiach" - no coż, ciekawe na kogo ten ktoś potem głosuje, bo programy partyjne i analizy specjalistów do nich przeczytać, to dopiero wysiłek....
Marzena2019.03.6 1:34
I tu się zdziwiłabyś, gdybym napisała ci jakie miałam odpowiedzialne stanowisko przez 30 lat ! Łatwo kogoś oceniać prawda? Ja się nie chwalę tak jak ty tatusiem! Tatuś się "pochwalił" sam 4 marca w TV INFO oglądałam ! Wolę dalej nie mówić!
Jan Radziszewski2019.03.2 17:58
zmądrzeją jak araby poderżną im gardła !!!
Dlaczego nie jestem zdziwiony ?2019.03.2 17:40
Hitler był Austriakiem ...
Foster2019.03.3 10:25
A Dzierżyński był Polakiem. Takie rozumowanie do niczego nie prowadzi.
Triglav2019.03.2 17:31
Przypominam ,że Austria znajduje się na rdzennych ziemiach słowiańskich Karantan ,którzy już w VII wieku posiadali tam swoje wschodnio-alpejskie państwo Karantanię podbitą później przez germańskich Bawarów. Słoweńcy to potomkowie tych Karantan ,którzy nie ulegli wielowiekowej germanizacji ... https://pl.wikipedia.org/wiki/Karantanie https://pl.wikipedia.org/wiki/Karantania
lolek kremowka2019.03.2 18:53
A Polacy to naród wybrany :) Póki co to ty w Polsce żyjesz tak jak żyjesz a w Austrii ktoś za minimum żyje o niebo lepiej od ciebie :)
tmch2019.03.2 13:27
Jedną z definicji "chamstwa" jest niewdzięczność.
słowiczek poznański2019.03.2 13:15
Pomnik Sobieskiego to dowód tchórzostwa austryjackiego i impotencji militarnej. Engel - to lech keller-krawczyk kolejny dumny gej
Engel 2019.03.2 12:58
Zapart ma czelność domagąc się czegoś od suwerennego burmiastrza suwerennego kraju...ale skandal...niech się w Polsce domaga od Austrii wara!
Piotr2019.03.2 13:01
Lewaku, to tylko inne państwa mają prawo domagać się różnych rzeczy, ustępstw z naszej strony ??? Niedoczekanie twoje i tobie podobnym !