Jasny głos z Watykanu: cudzołóstwo wyklucza Komunię! - zdjęcie
19.11.14, 19:22Jasny głos z Watykanu: cudzołóstwo wyklucza Komunię! (fot. media)

Jasny głos z Watykanu: cudzołóstwo wyklucza Komunię!

6

W Watykanie trwa dziś ostatni dzień międzyreligijnego kolokwium poświęconego rodzinie. Głos zabrał między innymi sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. Podkreślił nierozerwalność katolickiego małżeństwa i wskazał, że cudzołożnicy nie mogą przyjmować Komunii świętej.

„Zbawienie wzmacnia nierozerwalny charakter zobowiązania między małżonkami, który istniał już wówczas, gdy zaczęła się kreacja” – powiedział bp Jean Laffitte. Dodał, że Jezus Chrystus wyjaśnił faryzeuszom, że pozwolono przed Jego przyjściem na rozwody ze względu na ułomność ludzi.

„Ciało małżonków, wpisane sakramentalnie w horyzont zbawienia, doświadcza przyjęcia wszystkich oryginalnych wartości, wpisanych w jego naturę” – kontynuował sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. „To wyklucza, na przykład, cudzołóstwo, które nie tylko przeczy naturze związku małżeńskiego, ale także pozbawia ciało jego głębszego znaczenia – cudzołóstwo nigdy nie będzie darem” – powiedział.

„Cudzołóstwo – co jest w tym świetle lepiej zrozumiałe – jest niezgodne z przyjęciem Ciała i Krwi Chrystusa. Jednak Zbawienie wciąż działa, przede wszystkim wewnątrz człowieka, oczyszczając jego serce – bo to właśnie w sercu rodzą się złe pragnienia. ‘Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa’ (Mt 5, 27-28)”.

pac/catholic culture

Komentarze (6):

anonim2014.11.19 19:34
Niebawem usluszymy, że bp Lafitte zmienil zajmowane stanowisko na bardzo prestizowe gdzies na Malcie moze na Cyprze, w nagrode za swoją działalność. Oczywiscie z rekomendacji samego biskupa Rzymu
anonim2014.11.19 19:50
AMEN tak trzymać do Synodu w 2015
anonim2014.11.19 21:35
Szkoda tylko, że wszystkie jasne głosy z Watykanu n.t. nierozerwalności małżeństwa i niezgody na komunie dla rozwodników, nie są głosem szefa Watykanu; Głowy Kościoła. To troszkę osłabia kolejny jasny głos z Watykanu....
anonim2014.11.19 23:59
Ja nie mam😂
anonim2014.11.20 8:50
@Twardowski Wasci blyskotliwosc przypomina mi jako żywo teologię z Czerskiej. Kk nie musi nikogo wykluczac, bowiem popelniony grzech, nawet jesli popelnia go glowa koscioła, powoduje automatyczne wykluczenie z niego. Przynajmniej do.chwili skruchy, zalu, i spowiedzi sakramentalnej, zakonczonej odpuszczenem tegoz grzechu, co wcale nie musi koniecznie nastąpić.
anonim2014.11.20 14:23
Mylisz się, istnieje tez pojecie spowiedzi niegodziwej, swietokrackiej. Przytoczę drastyczny, ale sugestywny przyklad: Dwoch homoseksualnych księży spowiada sie u siebie nawzajem i odpuszczo sobie nawzajem grzexh sodomski. Mają moc odpuszczania, ale w takiej swietokrackiej spowiedzi odpuszczenie w oczach Boga jest nie tylko nie wazne ale obrazliwe dla Stworcy. Nie znasz szczegolow spowiedzi zatem nie wypowiadaj się o konoretnym przypadku, bo sam zaciągniesz grzech złego sądu.