Jan Pospieszalski dla Fronda.pl: Nagonka na Krzysztofa Ziemca jest agresją nie na niego samego, ale jest agresją wobec chrześcijaństwa - zdjęcie
27.08.14, 18:08Jan Pospieszalski (fot. YouTube)

Jan Pospieszalski dla Fronda.pl: Nagonka na Krzysztofa Ziemca jest agresją nie na niego samego, ale jest agresją wobec chrześcijaństwa

12

Portal Fronda.pl: „Gazeta Wyborcza” przypuściła atak na Krzysztofa Ziemca za to, że zrobił wywiad z o. Johnem Bashoborą w TVP. „Kto będzie następny? Wróżbita Maciej?” – ironizował autor artykułu. Jak Pan ocenia tą nagonkę?

Jan Pospieszalski: To kolejny, po historii z prof. Bogdanem Chazanem, przypadek pokazujący, że opowiedzenie się po stronie chrześcijaństwa (a tym właśnie było dopuszczenie do głosu przez Krzysztofa Ziemca charyzmatycznego kapłana z Ugandy), wywołuje agresję. Jeśli ktoś ośmieli się zadeklarować, że respektuje wartości chrześcijańskie, że wiara jest ważna w jego życiu, to ściąga na siebie nienawiść środowisk, które na co dzień pouczają innych co to jest tolerancja, poszanowanie wolności, które deklarują otwartość. Choć ciągle mówią o niedyskryminacji i poszanowaniu różnorodności, okazują się skrajnymi fanatykami. Nagonka na Krzysztofa Ziemca jest agresją nie na niego samego, ale jest agresją wobec chrześcijaństwa. Przecież wywiad został wyemitowany przez telewizją publiczną, czyli taką, która jest własnością nas wszystkich obywateli, z których większość deklaruje się przecież jako katolicy. W kraju, w którym większość ludzi będzie chciała być pochowana pod znakiem krzyża świętego. Ten typ wrzasku z jakim mamy do czynienia pokazuje, że to wojna skierowana przeciwko Jezusowi Chrystusowi i Jego wyznawcom. To wszystko dzieje się dokładnie w czasie, kiedy z północnego Iraku docierają wstrząsające obrazy masowych modrów dokonywanych z ninawiści do chrześcijan. Widzimy odcięte głowy, zmasakrowane szczątki ludzkie, ukrzyżowanych mężczyzn... Dokładnie dziś rozgrywają się tam straszliwe sceny, jakie znamy z opisów rzezi na Wołyniu... Ci, którzy dziś z taką nienawiścią zareagowali na obecność o. Bashobory w telewizji publicznej pokazują, że są duchowymi pobratymcami tych, którzy dokonują straszliwych zbrodni w Iraku.

Być może redaktor Ziemiec jest osobą wierzącą w cuda, w ugandyjskich uzdrowicieli oraz moc barona Münchausena. Może tak być. Tylko dlaczego ze swoją wiarą w cuda pracuje w publicznej telewizji, i to programach informacyjnych i publicystycznych?!” - pisze dziś prof. Magdalena Środa. Czy to znaczy, że dziś w Telewizji Publicznej nie ma miejsca dla dziennikarzy katolików?

Nawet uchylając wiarę w cuda i duchowy aspekt obecności o. Johna Bashobory w telewizji, spojrzawszy na to wyłącznie pod względem socjologicznym, społecznym, to Ziemiec zrobił wywiad z kim, kto gromadzi wokół siebie dziesiątki, setki tysięcy ludzi. O. Bashobora ściąga na organizowane przez siebie spotkania prawdziwe tłumy, więc wart jest zainteresowania. Co tych ludzi przywiodło? Ciekawość zobaczenia czarnoskórego księdza? Nie, przywiodły ich tam poszukiwanie sensu życia opartego na zaufaniu do Boga, poszukiwanie dobra, sprawiedliwości, miłości, miłosierdzia, solidarności międzyludzkiej... W świecie wstrząsanym konfliktami, pełnym nienawiści i przemocy (wystarczy spojrzeć za naszą wschodnią granicę), ktoś kto jest w stanie w imię powyższych wartości ściągać tłumy, jest jak najbardziej godzien szacunku, zainteresowania i występu przed kamerami telewizji publicznej. Wrzask środowisk liberalnych, antychrześcijańskich pokazuje, że kieruje nimi agresja i nienawiść, a nie troska o pluralistyczne państwo albo światopoglądową neutralność.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze (12):

anonim2014.08.27 18:16
jeżeli większość społeczeństwa deklaruje się jako chrześcijanie, to czy tak wielką łaską jest że żerująca na społeczeństwie tvp puści coś o katolikach? A wściekłe ujadanie profesorów typu Pani PO Wtorku świadczy o tym, jakie podstawy ma ich światopogląd-tak mocne jak przyjaźń polsko-rosyjska. Wychodzi na to że zagrożeniem dla ich ideologii rozwiązłości jest każdy, kto się przyzna do wiary i KK. Oni by widzieli pewnie jakieś baby z jajami na ekranie-to by było w porządku pewnie.
anonim2014.08.27 18:17
jasne wrzos-najlepiej jak ta katolicka swołocz kota zamordowała...
anonim2014.08.27 18:28
@wrzos-to była ironia, mimo swoich wad uważam że zycie to nie sexmisja, żeby se facet cycki przyprawiał-a to środowisko jast tak wiarygodne jak Jerzy Urban
anonim2014.08.27 19:12
a kto się będzie przejmował jakąś tam Środą która ma pstro w swej wielkiej łepetynie
anonim2014.08.27 19:18
Mądrość Środy, jest wprost proporcjonalna do jej urody.
anonim2014.08.27 19:19
Ale mi się zrymowało.
anonim2014.08.27 19:19
Kurcze, o co ten wrzask w Wyborczej? W TVP często pokazuje się Palikota, Szczukę, Środę a WIĘKSZOŚCI ludzi w Polsce ich światopogląd nie odpowiada (Twój Ruch poparcie na poziomie 3 procent) i jakoś nikt się nie buży, że pokazuje się ich i że mają prawo mówić co myślą (np. o Kościele). A jak pokazano duchownego, który bardzo ładnie mówił o Jezusie i jego naukach, to Wyborcza (i im podobne mendy tzn media) robi wielkie halo. PS. Oglądałem cały ten wywiad na TVP-Info i od razu wiedziałem, że niektórzy się będą wściekać na słowa o. Bashobora i bedzie ciekła im pijana z ust. I szczerze mówiąc ciesze się z tego, bo wychodzi na jaw jacy to demokraci. :) A ojcu Bashobora, to Michnik, Środa, Lis mogą co najwyżej skoczyć. :)
anonim2014.08.27 19:21
oczywiście powinno być "burzy". :)
anonim2014.08.27 19:28
@lubiniak-jakby ojciec Baschobora z kołatkami nago latał to by wrzasku nie było. A dla giewu fakt że on się tylko modlił jest nie do przyjęcia-każde świadectwo wierzącego jest dla nich zagrożeniem
anonim2014.08.27 19:40
@Bubu64 brawo... jechanie kobiecie po urodzie jest niskie i żałosne, nieważne, czy dotyczy to Środy, Pawłowicz, czy twojej matki.
anonim2014.08.27 22:03
@Bubu Zajmij sie lepiej wlasna uroda. Na pewno nie zawadzi, skoro jest to dla Ciebie tak istotny element. Na pewno mozna cos poprawic:)
anonim2014.08.31 13:07
Bardzo trafna wypowiedź Jana Pospieszalskiego. Nic dodać, nic ująć