Jaki do konserwatystów: Nie używajcie terminu ,,ideologia LGBT''. Zachód tego nie rozumie - zdjęcie
28.09.20, 14:57fot. yt/tvp info

Jaki do konserwatystów: Nie używajcie terminu ,,ideologia LGBT''. Zachód tego nie rozumie

69

- Apeluje do konserwatystów, aby przestali używać terminu „ideologia LGBT”, który nie jest używany i zrozumiały na świecie. A do tego łatwo nim manipulować. Chodzi o neomarksistowską ideologię „Gender”. Jej autorzy wprost piszą o niszczeniu tradycyjnego modelu rodziny – napisał na Twitterze europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki

Dodaje też:

- A my mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek jej bronić. Bo tak mówi nasza ustawa zasadnicza. Tu pisze o tym, że mówiąc o „ideologii LGBT” tak naprawdę chodzi o «ideologie Gender»

Jaki dalej wyjaśnia, że język, którym się posługujemy ma znaczenie i bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej terminologii.

Pisze też, że sam musiał przejść przez te zawirowania, żeby to zrozumieć:

- Sam się łapałem na tą semantykę i potem w PE i tak musiałem przechodzić z „Ideologii LGBT” na bardziej zrozumiałe Gender. Język ma znaczenie

 

mp/twitter

Komentarze (69):

Agnieszka2020.09.29 12:37
Tylko ci od "gender" nazwali siebie LGBT i zawłaszczyli jako swoją własność, którą rzekomo reprezentują wszystkich homoseksualistów, chociaż przyzwoici homoseksualiści nie chcą mieć z tymi środowiskami nic wspólnego. Jest wśród tych, co sobie przyklejają nalepkę LGBT ktoś kto nie utożsamia się z gender albo przeciw temu występuje - jak nie ma (a przecież nie wolno, bo by zaszczuli, zagryźli i zjedli) to sami zrobili sobie synonim z tych dwóch pojęć
"Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma"2020.09.29 10:23
Były strażnik miejski z Bielska-Białej zgłosił zaginięcie swojej ciężarnej żony. Dzień później ciało 33-latki zostało znalezione w lesie pod Będzinem. Mężczyzna odpowie za zabójstwo kobiety. Grozi mu nawet dożywocie.
Darek2020.09.29 7:09
Nie nazywajmy ich konserwatystami bo konserwatyzm nie jedno ma imię i sam w sobie nie oznacza konkretnych poglądów na żadną kwestię - konserwatyzm to przeciwstawianie się zmianom i może to być zarówno konserwatysta-bolszewik jak i konserwatysta-demokrata. Jaki zwrócił się do swoich kolegów genderystów po prostu, bo i sam jest genderystą.
opty2020.09.29 4:58
LGBT+KZN wyjaśniać co znaczą te litery w tym szyku. .......
Janek2020.09.28 20:41
Gender jest tak samo niemądre jak jak teoria o ufo - wielu słyszało ale nikt nie zobaczył nigdy dowodu.
Anonim2020.09.29 4:29
Tak jak Bozi. Przynajmniej w tym się zgadzamy
Darek2020.09.29 8:36
Serio potrzebujesz jeszcze jakiegoś dowodu, żeby uwierzyć że człowieka posiada płeć?
uriah2020.09.29 11:06
nawet dwie
Troll2020.09.29 8:57
i zupelnie tak samo jak ideologia katolicka...
Total Mayhem2020.09.28 20:22
Gdyby istniała "ideologia gender" i "ideologia LGBT", znaczyłoby to, że antykonserwatywny libertarianin, liberalny demokrata i trockista mogą wyznawać tę samą ideologię. Taka teza jest zaś zbyt absurdalna, aby dalej nad nią dywagować.
Anonim2020.09.29 6:31
antykonserwatywny libertarianin to nic innego jak anarchista, czyli lewak. Różnice między "demokratą", anarchistą a trockista sprowadzają się do odcienia lewactwa i natężenia głupoty.
hmiki2020.09.28 20:11
rzygam tradycyjnym modelem rodziny z przemocą domową i dyskryminacją kobiety na każdym zakręcie pokoju
Beno2020.09.28 19:43
Tutaj z Jakim się nie zgodzę. jest ideologia gender i jest ideologia LGBT. Gender i LGBT to nie jedno i to samo. To że zgłupiali politycy Zachodu nie rozumią ideologii LGBT, to nie znaczy, żer jej nie ma. Ideologia ta ma swój program i swoją propagandę. Zachodnim polityką chodzi właśnie o to, by nie mówić o ideologii LGBT, tylko o osobach, a wtedy można każdego oskarżyć za prześladowanie mniejszości o innych orientacjach seksualnych.
michal2020.09.28 19:39
Tak nas bronicie ze to za pis tęczowe gówno zaczęło śmierdzieć na każdej Polskiej ulicy i ma się dobrze coraz lepiej i śmielej w swojej bezkarności
Glaudiusman2020.09.28 18:24
Oczywiście ideologia gender nadaje się tylko na śmietnik historii jako chory wymysł marksistów niemieckich ze szkoły frankfurtskiej.
Hanna2020.09.28 17:46
Patryk Jaki to bardzo mądry polityk, ma rację z tym Gender. Tu nie będą się mogli przyczepić Homofile. Pozdrawiam.
Pfft2020.09.28 19:18
Nie będziemy mogli się przyczepić, bo wypowiedź Jakiego o "niszczeniu tradycyjnej rodziny" to taki stek kłamstw, że można nad nim co najwyżej załamać ręce.
TwojaStara2020.09.28 17:24
Tradycyjny model rodziny wyjdzie mu bokiem i to bardzo szybko...
ryszard2020.09.28 17:21
To nie tak. Używane pojęcia nie mają jakiegokolwiek znaczenia póki nie są zdefiniowane. "Zachód" używa pojęcia LGTB świadomie nie definiując go. Bojówki LGTB są bowiem potrzebne dla destrukcji państw i cywilizacji chrześcijańskiej (jakoś nikt nie wiesza tęczowych szmat na menorze czy na synagogach) a w bojówkach nie są potrzebni ludzie, którzy coś rozumieją. Oni mają wyłącznie zachowywać się tak, aby potęgować destabilizację obecnego porządku.. Po co więc im wiedzieć, że jest to konieczne aby zaistniał nowy porządek - porządek neoniewolnictwa IDEOLOGIA i działacze LGTB są narzędziem przejściowym, potrzebnym jedynie na etapie niszczenia współczesnego porządku świata. Unikając nazywania LGTB ideologią, automatycznie przyjmujemy warunki narzucone nam przez wroga.
prosty2020.09.28 17:45
Wiele pojęć Zachód inaczej interpretuje, ma też inną wrażliwość w różnych obszarach. To nie tak, że nie rozumie, ale docierają inne argumenty niż na krajowym podwórku. Dlatego ktoś powinien popracować z naszymi politykami odnośnie przekazu na Zachód, jakim językiem rozmawiać z dziennikarzami czy politykami; Patryk Jaki ma rację.
ryszard2020.09.28 19:02
T. Jedynym skutecznym "językiem" (ściślej językiem skutecznej argumentacji) jest język matematycznie ścisły. Trzeba się było jednak uczyć matematyki, jak miałeś na to czas.
prosty2020.09.29 6:22
W matematyce jest łatwiej, jest zbiór założeń i logika. W życiu założenia są różne, dochodzi inna hierarchia wartości, kultura. Komunikować się trzeba, ale strony powinny mieć świadomość tych różnic, bo mimo tych samych słów nie zrozumieją się. Europejczycy mają wiele wspólnego, różnice wydają się mało istotne, choć istnieją. Miałem kontakt z Azjatami, tam problem komunikacji jest doskonale widoczny.
Jakub2020.09.28 18:03
Nie rozumiesz Ryszardzie. Zdefiniować należy, ale właściwie. Trzeba to wydusić w końcu, że to jest satanizm i sodomizm. To jest grzech. Inaczej ludzie oswoją się z tym i będą to akceptować. Komunizm też jest oparty na sataniźmie, ponad 100 mln ofiar na świecie i to w męczarniach. Przeczytajcie sobie o Rosji, jej zdiablonych elitach carskich i bolszewickich, o Chinach, w których rozmyślnie stosowany głód był powodem kanibalizmu własnych dzieci, przeczytajcie o Korei Pn., Północnym Wietnamie, Kambodży i innych krajach także europejskich, w których instalowano komunizm. Gdy runął dzięki Łasce Bożej, jego zwolennicy, których nie zniszczono, znowu chcą odtworzyć ZSRS dążąc gwałtownie do upadku Kościoła i potępienia dusz ludzkich i zniszczenia Cywilizacji Zachodniego Chrześcijaństwa. W Bogu tylko nadzieja bo mają swoich popleczników wszędzie na świecie i w Polsce. Organy władzy, policję dużą część kleru.
ryszard2020.09.28 18:56
Nie rozumiem czego niby mam nie rozumieć. Jeśli czegoś nie rozumiem, to nieustannego sklerotycznego międlenia tych samych złych, ale minionych ideologii. Historię mamy obowiązek znać ale po to aby zrozumieć zagrożenia, które nadchodzą. A największym z nich nie jest zdarte i dostatecznie już ośmieszone lewactwo. Dramatycznym zagrożeniem dziś staje się manipulowanie człowiekiem jak towarem przez faszystowską (a nie lewacką) finansjerę. Przez jeden procent ludzkości posiadającej tyle co cała 99% reszta. Przez supervipów świata, wiecznie odmładzanych za niebotyczne pieniądze, którym zaczyna się marzyć nieśmiertelność, bo przecież reszta ludzkiej nędzy jest niewyczerpanym magazynem części zamiennych. Są inteligentni, więc doskonale wiedzą, że spełnienie ich dążeń jest możliwe tylko w warunkach nowego niewolnictwa - neoniewolnictwa, aby wyprzedzić reakcję tych którzy mogą im się rzucić do gardeł Ich nadzieją są tacy jak ty, nie rozumiejący całej grozy tego co naprawdę nadchodzi. I nie mieszaj Pana Boga do spraw władzy tego świata, bo tego Jezus Chrystus stanowczo zabronił.
Jakub2020.09.28 21:20
Dyskusja może przebiegać, gdy obie strony znajdują jakiś punkt wspólny, w oparciu, o który można dokonywać dalszego uzgadniania stanowisk. Tu tego brak, gdyż eliminujesz istnienie świata duchowego związanego przez Objawienie, Sakramenty i Modlitwę z naszym światem i naszym życiem. Zamykając się tylko w logice i to manipulowanej z lewa ("fstrętni" kapitaliści, finansjera, łasi na przeszczepy - w Zbuntowanych Komunistycznych Chińskich Prowincjach właśnie dysydentów antykomunistycznych przeznacza się na przeszczepy) i wyłączając z życia doczesnego ingerencję w nasz świat Łaski Bożej Żywego Boga. Działanie Boga w świecie doczesnym istnieje, także istnieje działanie szatana. Świadczy o tym Pismo Święte i Tradycja KK a także dzieła Boże powstałe za czasów błogosławionego pontyfikatu JP II jak np. obalenie komunizmu i ZSRS. Jego reanimacja jest celem rządów kacapskich i skomunizowanych eurokratów. Tak ja to widzę.
ryszard2020.09.29 5:36
Po pierwsze to jak dawno już powiedziano "w oparciu to mogą być tylko pluskwy" Po drugie, czemu kłamiesz przypisując mi nieprawdziwe postawy ("eliminujesz istnienie świata duchowego'"). Po trzecie, doucz się bo brak podstaw powoduje, ze głosisz pogaństwo. Jezus Chrystus wymagał prawdy "prawda was wyzwoli" a prawda może być tylko absolutnie ścisła i logiczna. Po trzecie, przeczytaj sobie homilię "Laborem exercens", św. Jana Pawła II, żeby zrozumieć do czego prowadzi służenie Mamonie jako wartości najwyższej, jak również wypowiedzi wszystkich innych wielkich chrześcijaństwa w tej sprawie i ich rozpaczliwych apeli o powstrzymanie degradacji naszej Ziemi pogonią za własnym stanem posiadania. 0
DLATEGO....2020.09.28 17:18
oglądajcie na jutube Krzysztofa Karonia wykłady o: gender, szkole frankfurckiej, pojęciach podstawowych, antykulturze, o Spinellim, Marcuse, Adorno, Syndromie Kinseya, nowomowie, o marszu przez instytucje itp. marksistowskim gównie pochodzącym z puszki pandory
Topek2020.09.28 17:08
Ziobro, Jaki i Kaleta trzech wybitnych orłów magistrów polskiego prawa
Jakub2020.09.28 17:05
Dlaczego więc nie używacie właściwego słownictwa jak sodomizm, satanizm, a wasze słowniki nawet słowa sodomizm nie znają. Podejrzewam, że wy także (mówię do polityków i redaktorów, szczególnie naczelnych, też do pana Sakiewicza). A o grzechu nieszczęśni politycy wiecie coś? Kłamstwo przyszło również z Torunia, gdy zakonnik bronił grzechu tych co z ubeckiego kapusia zrobili abp. Ksiądz Oko dobrze mówi ale to nie od dziś lawenda i kapusie wśród kleru. Później dziwicie się, że "nasi" politycy kłamią? Jak mówi Anioł w Apokalipsie, pokuta, pokuta, szczególnie wśród tych co mają dawać przykład a nie dają i są jak sól, która straciła smak i do czego się nadaje? A sól ze smakiem jest nam bardzo potrzebna a co z młodziankami robią w seminariach?
matis IQ89-Radziszewski2020.09.28 16:33
𝐖𝐀𝐋𝐂𝐙𝐘𝐌𝐘 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 𝐙 𝐊𝐀𝐓𝐎𝐋𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐙𝐔 𝐙𝐀 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐄 𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 - 𝐉𝐀𝐊 𝐃𝐔𝐌𝐍𝐈 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐎𝐌𝐎𝐋𝐂𝐘 !
PiS jest większe zło niż PO2020.09.28 16:18
bo po masońsku wykorzystał patriotów i narracje bogoojczyxnianą aby robić dokladnie to co robiłoby PO: https://www.youtube.com/watch?v=EPvObYubxpw
Tak się robi FAKE VIDEOS:2020.09.28 16:30
https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo
Na zamówienie Kremla2020.09.28 16:32
A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo
Jarek2020.09.28 16:04
Bo nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, to wymyślił Jędraszewski. Teraz wymyślił ideologię singli - czyli zaklasyfikował duchownych, to chyba największa grupa singli i na dodatek darmozjadów utrzymujących się z cudzych pieniędzy
Czeka was przeyebane 3-5 lat!2020.09.28 16:02
Zmarnowałeś ostatnią szansę aby głosować. Następnych nie dożyjesz i ciągle to tego tępego łba nie dociera, że OPOZYCJA CZWARTY raz z rzędu PRZEGRAŁA wybory. --------------- LOSERS!
Torchwood2020.09.28 15:58
Idioci z PiS, Solidarnej Polski i Gazety Polskiej zaczeli wojenkę, której nie są w stanie w żaden sposób wygrać, i teraz nie mają pojęcia jak z tego wybrnąć.
Anonim2020.09.28 17:23
To nieprawda. Konflikt zaczęły środowiska lgbt z panem Biedroniem które zaczęły oswajać ludzi z ideologią lgbt o której wcześniej nikt nie słyszał. Dlatego pojawił się w społeczeństwie ruch anty lgbt. Sami jesteście sobie winni. Naruszyliście porządek obyczajowy a teraz udajecie że jesteście prześladowani. Farsa
el_dresso2020.09.28 15:49
nie ma katolików jest katoideologia
Anonim2020.09.28 17:01
Ideologia lub inaczej światopogląd katolików nazywa się katolicyzm tak dla porządku. To nie jest tajemna wiedza i nie wstydzimy się tego. Nie musisz tworzyć neologizmów, korzystaj z wyrazów istniejących
Polak Ateista Dumny Gej2020.09.28 15:49
ODBYTNICE SĄ SMACZNIEJSZE OD PISDY!
edi2020.09.28 15:32
Ideologia LGBT (GENDER) bazuje na ideologii NEO MARKSISTOWSKIEJ - jest to ciąg dalszy marksizmu-komunizmu-bolszewizmu - Z KTÓRYM POLSKA WALCZY OD 1920 r. IDEOLOGIA NARZUCONA POLSCE SIŁĄ po II Wojnie światowej TAKA IDEOLOGIA MUSI BYĆ ZWALCZANA TAK SAMO JAK NAZIZM I KOMUNIZM, jako WROGA LUDZKOŚCI, POLSCE, RODZINIE i POLSKIEJ KONSTYTUCJI JEST WROGIEM POLSKI i POLAKÓW !!!!!!!!
Edek, nie KRZYCZ do jasnej ciasnej2020.09.28 16:03
:O
***** ***2020.09.28 15:26
a zamiast katolicyzm należy mówić katofaszyzm
Anonim2020.09.28 17:05
A zamiast lgbt należy mówić marksizm albo komunizm. Takie uproszczenie tematu zupełnie fałszuje o co tak naprawdę chodzi bo wchodzimy na poziom obrażania drugiej strony a nie rzeczowej dyskusji.
MaxFiend2020.09.28 15:26
Zachód tego nie rozumie? Czyżby? Zachód po prostu nie kupuje ordynarnych pisowskich kłamstw :-D
Du weißt einen Scheiß über den Westen!2020.09.28 15:47
Liebes Arschloch, lernen, nur im eigenen Namen zu sprechen! Du wasserpolnischer schweinehund!
Anonim2020.09.28 15:12
Profesor Paul Craig Roberts nazywa to ideologią fałszywej identyfikacji, czyli mieszaniem języków, tworzeniem wieży Babel, tak, abyśmy się już zupełnie nie mogli ze sobą porozumieć! Wspólnota opiera się na wartościach duchowych, dom publiczny na preferencjach seksualnych, a szpital na jednostkach chorobowych. Tyle, ze bywalców domów publicznych, czy pacjentów danych oddziałów szpitali nic istotnego nie łączy, tu jest ten szatański punkt. Dziel i terroryzuj!
What do you know about P. C. Roberts?2020.09.28 16:01
Nothing!
ladychapel2020.09.28 15:12
Hekatomba normalnie
MaxFiend2020.09.28 15:24
Raczej hatakumba ! :-D :-D :-D
rozumiecie, tłuste katole?2020.09.28 15:11
Nie ma żadnej IDEOLOGII LGBT.
Anonim2020.09.28 15:12
ideologii pro life tez nie ma?
co to jest pro lajf?2020.09.28 15:16
zakaz mordowania zwierząt, a zwłaszcza ssaków?
Po 11 ...2020.09.28 16:20
A jest ideologia leworęcznych?
Maria Błaszczyk2020.09.28 17:07
No pewnie, że jest, co za głupie pytanie. Obnoszą się ci leworęczni ze swoim zboczeniem. Żeby jeszcze tak w domu siedzieli - ale nie. Oni zupełnie publicznie piszą lewą ręką. Pójdziesz do urzędu - a tam zboczeniec druczek wypisuje. Do sklepu - a tam inna lewą ręką pakuje rzeczy do koszyka. Bleeeee... I jeszcze mówią, że to normalne i naturalne. A widział kto kiedy, żeby pies lewą ręką pisał? I nasze dzieci to widzą i już same nie wiedzą, jak pisać. Mogą same już nie wiedzieć, kim są. Ręce (lewe) precz od naszych dzieci!!!
Anonim2020.09.28 17:22
A ile znasz osób obnoszących się wszem i wobec że są impotentami lub bezpłodnymi? Nie wspominając o zoofilach
w Holandii dzieci gwałcą gejów2020.09.28 17:45
"Potwór z Rygi" ma 27 lat. Urodzony na Łotwie 27-letni Robert M. mieszkał od kilku lat w Holandii. Tam pracował w żłobku. Mężczyzna był opiekunem w grupie maluszków. Wykorzystywał nieświadome niczego dzieciaczki. W sumie zgwałcił i molestował co najmniej 67 dzieci. W tym kilkutygodniowe i kilkumiesięczne niemowlaki! Mężczyzna robił dzieciom zdjęcia i kręcił z nimi wideo - pisze sfora.pl. Te filmy wrzucał do sieci. Głównie to tzw. sieci tor, gdzie nie można go było wyśledzić. Próbował też zarabiać pieniądze na swoim zboczeniu i sprzedawać pedofilskie treści innym zwyrodnialcom. Wpadł przez sieć. Został zatrzymany dzięki informacjom przekazanym Holendrom przez amerykańską policję, która prowadziła akcję przeciwko pedofilom. W jego domu znaleziono dowody gwałtów na dzieciach - jego zdjęci i filmy z ofiarami. Udowodniono mu molestowanie 67 dzieci, ale sam wyznał, że było ich więcej. Nie wszytkie dzieci filmował. Sąd skazał go na 18 lat więzienia i przymusowe leczenie psychiatryczne po odsiedzeniu wyroku. W praktyce może to oznaczać, że nigdy nie wyjdzie na wolność. Robert M. jest homoseksualistą. Jego partner też został skazany na 6 lat więzienia. Nie molestował dzieci, ale wiedział o pedofilskich zachowaniach i czynach swojego kochanka, a mimo to nie powiadomił o nich policji.
jedyne rozwiązanie2020.09.28 19:56
na rynku miasta ustawić pniak i publicznie poobcinać im fujary, a dopiero później do pierdla
Anonim2020.09.28 17:25
W Anglii jest ideologia lewostronna gdzie mają dopasowane pod siebie ulice i skrzynie biegów. Póki co wszędzie brak ideologii witania się lewą reką
Anonim2020.09.28 17:30
.. i dodam że kiedyś byłem prawonożny a po kontuzji jestem obunożny, pewnie wrodzona orientacja ale ciemnogród zakazywał mi kopać lewą nogą
Anonim2020.09.28 17:34
Nie zwracam uwagi ale wiele rzeczy jest tworzone pod praworęcznych, np otwieracz do konserw. Martwicie się że geje nie mogą ruchać dzieci jak w Amsterdamie (były różne afery) a pozwalacie na dyskryminację mańkutów?
Anonim2020.09.28 17:19
Jakkolwiek ją nazwiesz gender czy lgbt to jakiś światopogląd/ideologia napewno popycha aktywistów do promowania takich a nie innych postulatów politycznych. Napewno nie jest to ruch neutralny. Nie są to postulaty popierane przez wszystkich gejów ale tylko niektórych . Z resztą nikt nie został wybrany przez gejów to ich reprezentowania. Jest to zbiorowość bardziej różnorodna pod względem przekonań a nie jednolita jak chcieliby nam wmówic aktywiści lgbt. Udawanie że jest inaczej jest nieuczciwe intelektualnie i jest sianiem propagandy nie mającej pokrycia w rzeczywistości.
Polak Ateista Dumny Gej2020.09.28 15:09
Słowa ByleJakiego świadczą o tym, że PiSdzielcze katoprawactwo zaczęło srrać po gaciach :)
Anonim2020.09.28 15:03
zamiast lgbt należy mówic homoterror
***** ***2020.09.28 15:26
zamiast katolicyzm należy mówić katofaszyzm
Maria Błaszczyk2020.09.28 17:00
Co zabawne, to przeciwnicy osób LGBT, tzw. normalna rodzina, chłopak i dziewczyna, z własnymi dziećmi w opiece zastępczej, wybrali się z bombą w celu wysadzenia tych LGBT. To na osoby LGBT urządzili polscy patrioci polowanie w Białymstoku, tam też załamali dzieciakowi obojczyk. To pod klubami LGBT szaleją katolicy z bejsbolami, bijąc kogo popadnie. To prawdziwi obrońcy polskich kobiet napadają na tych zboczeńców tak, aż im kredki z tornistrów powypadają - a rozpoznają ich po kolorowych włosach czy różowych bluzach. I to ofiary są winne "terroru"...
Anonim2020.09.28 17:21
A co te dzieci robią z tornistrami na marszach równości ,czemu z mamusią i tatusiem za rączkę nie idą .
Anonim2020.09.28 15:01
mlody ma racjie
Mr What2020.09.28 15:01
Jaki ja? Jaki jestem ja? Jaki ja jestem? Każdy mnie pyta.