"Najbardziej negatywny scenariusz to konflikt globalny" - powiedział dr Wojciech Szewko, ekspert ds. międzynarodowych i Bliskiego Wschodu. Szewko stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika, że wiele zależy od tego, jak zachowają się Rosjanie.

"Rosjanie twierdzą i pokazują zdjęcia satelitarne na dowód tego, że ten samolot został zestrzelony nad terytorium Syrii, co powoduje, że z incydentu może się to przerodzić w konflikt na duża skalę. Wszystko zależy od tego, jak będą reagowali Rosjanie" - wyjaśnił Szewko.

"Problem polega na tym, że będziemy teraz oglądali zdjęcia z dwóch stron. Jednak tego typu debata nie ma w tej chwili żadnego znaczenia dla rzeczywistej sytuacji politycznej. Wszystko zależy od tego, jak będą się zachowywać strony" - dodał. 

Wyjaśnił też, że dużą rolę odegra zdanie Stanów Zjednoczonych: czy staną po stronie wersji tureckiej, czy też rosyjskiej.

"To sytuacja skomplikowana także z perspektywy prawa międzynarodowego. Chodzi o przepisy Sojuszu, bo wiadomo, jaka jest sytuacja, jeśli ktoś zaatakuje członka NATO, ale co jeśli to członek NATO atakuje?" - pytał Szewko.

"Wyobraźmy sobie, że Rosja uznaje, że zostało to zrobione z premedytacją i odpowiada np. ostrzałem Ankary albo zestrzeleniem samolotu tureckiego, a Turcja wezwie NATO do obrony. Mamy konflikt globalny, ale to scenariusz najbardziej negatywny" - uznał na koniec.

kad/Telewizja Republika