Jak prezydent Komorowski razem z Platformą lasy próbują sprzedawać - zdjęcie
20.01.15, 07:41Bronisław Komorowski (fot. Prezydent.pl)

Jak prezydent Komorowski razem z Platformą lasy próbują sprzedawać

10

1. We wczorajszym wydaniu tygodnika „wSieci” redaktor Marzena Nykel w artykule pod wymownym tytule „Tajny plan sprzedaży lasów” opisuje kolejne podejścia rządu Tuska, a także marszałka Sejmu i później prezydenta Komorowskiego do sprzedaży Lasów Państwowych i przeznaczenia uzyskanych w ten sposób pieniędzy na restytucję mienia pożydowskiego w Polsce.

Deklaracje w tej sprawie środowiskom żydowskim składał Donald Tusk w 2008 roku podczas oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych, podtrzymał je w 2009 ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Przypomnijmy, że w marcu 2008 roku na spotkaniu z przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku premier Donald Tusk, obiecał rozwiązanie ciągnącego się od lat problemu restytucji mienia żydowskiego w Polsce, przy czym zaznaczył, że nie będą to zwroty sięgające kilkudziesięciu procent jego wartości ale takie na jakie Polskę będzie stać.

W styczniu 2009 roku ówczesny ambasador USA w Polsce Victor Ashe depeszował z Warszawy, że podczas jednej z oficjalnych rozmów marszałek Bronisław Komorowski deklarował mu, że sprawa rekompensat za pozostawione w Polsce mienie, zostanie szybko rozwiązana.

Według niego premier Tusk ma „zmusić niepokornych ministrów między innymi rolnictwa i ochrony środowiska, by dołożyli się do rekompensat sprzedając państwowe nieruchomości oraz lasy”.

2. Jak wiemy do tej pory nic tego nie wyszło, rządzącej koalicji nie udało się przygotować stosownej ustawy reprywatyzacyjnej, ponieważ nie ma już w Polsce takich zasobów mienia państwowego, którego wartość mogłaby sprostać wszystkim roszczeniom reprywatyzacyjnym.

Wprawdzie w ciągu ostatnich kilku lat koalicja Platformy i PSL-u przyśpieszyła sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych i przychody z tego tytułu sięgają rocznie od 1 do 2 mld zł ale są one przychodami budżetu państwa i zmniejszają rozmiary deficytu sektora finansów publicznych.

Z kolei wartość samego drzewostanu Lasów Państwowych jest wyceniana na około 400 mld zł ale na szczęście jakiekolwiek zamiary koalicji Platformy i PSL-u, które zmierzałyby do posłużenia się tymi zasobami jako zabezpieczeniem procesu reprywatyzacji, powodują protesty milionów Polaków.

W samym roku 2014 już dwukrotnie tylko przy pomocy Radia Maryja i innych mediów niezależnych udało się zebrać po ponad 2 mln podpisów i zablokowano tego rodzaju pomysłów.

3. Wiosną 2014 roku rządzącej koalicji Platformy i PSL-u udało się wprawdzie dokonać „skoku na kasę” Lasów Państwowych ale mimo ogromnych obciążeń jakie z tego dla przedsiębiorstwa wynikają, to jednak nie jest to sięgniecie po cały majątek lasów.

Przypomnijmy tylko, że wyniku nowelizacji ustawy o lasach od 2016 roku przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, ma co roku wpłacać do budżetu państwa kwotę 200 mln zł rocznie (2% rocznych przychodów, a więc swoisty podatek obrotowy) i to niezależnie od tego czy ich wynik finansowy w danym roku budżetowym, będzie zyskiem czy stratą.

Jeszcze bardziej absurdalny jest zapis, zobowiązujący przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłaty do budżetu państwa w latach 2014-2015, jak to ujęto z kapitału własnego, astronomicznej kwoty 1,6 mld zł po 0, 8 mld zł rocznie (w ratach kwartalnych).

Po blisko roku działania tej ustawy wiemy, że poważnie osłabiła ona system finansowy Lasów Państwowych, uniemożliwia prowadzenie poważniejszych inwestycji przez to przedsiębiorstwo ale na szczęście nie zmusza go do prowadzenia rabunkowej gospodarki leśnej.

4. Okazuje się jednak, że taki „haracz” płacony przez Lasy Państwowe, nie zadowala rządzącej Platformy i prezydenta Komorowskiego.

Jak pisze red. Nykel w marcu 2013 roku tym razem w Warszawie doszło do spotkania premiera Tuska, któremu towarzyszyło aż 6 ministrów jego rządu z dyrektorem zespołu HEART Robertem Brownem (zespół powołany prze Izrael i Agencję Żydowską), którego głównym zadaniem jest odzyskiwanie mienia żydowskiego w Europie Środkowo-Wschodniej.

W Polsce po tym spotkaniu nie ukazał się żaden komunikat ale w prasie izraelskiej dyrektor Brown mówił wprost „nastąpił przełom w sprawie restytucji mienia żydowskiego w Polsce”.

Dyrektor Brown spotkał się także z prezydentem Komorowskim podczas otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i jak pisze red. Nykel być może w wyniku spotkania pojawiła się pośpieszana próba propozycja nowelizacji.

Konstytucji RP, która miała oficjalnie zablokować prywatyzację Lasów Państwowych, a tak naprawdę stworzyć furtkę do wykorzystania ich zasobów jak to zgrabnie ujęto w jednym z zapisów „do zaspakajania uzasadnionych celów publicznych”.

Rządzącej koalicji Platformy i PSL-u wspartej tym razem przez posłów SLD i Ruchu Palikota przy sprzeciwie posłów Prawa i Sprawiedliwości i Sprawiedliwej Polski zabrakło tylko 5 głosów, żeby przeprowadzić te zmiany w Konstytucji RP.

Jeżeli zbliżające się wybory prezydenckie wygra Bronisław Komorowski, a parlamentarne Platforma z PSL-em, to można się spodziewać, że ostateczny „skok” na Lasy Państwowe, się jednak dokona.

Zbigniew Kuźmiuk/Salon24.pl

Komentarze (10):

anonim2015.01.20 7:58
O tych lasach, które mają być wyprzedane, by zaspokoić żądania żydowskich złodziei środowiska związane z KNP piszą już od wielu tygodni. Oczywiście, że ostateczny skok na lasy państwowe się dokona, przecież skądś trzeba wziąć środki na wypłatę "odszkodowań" dla Żydów, które z pewnością zostały im już przez "rząd" obiecane podczas licznych spotkań z przedstawicielami Izraela.
anonim2015.01.20 8:19
50 mld w nieruchomościach dla gmin żydowskich. Znacznie więcej przejęli prywatni cwaniaczkowie (np na "podstawie" ustnej relacji spisanej w Izraelu). Rok rocznie absolutny rekord swiata w nakładach na promocję ich kultury w przeliczeniu na jednego członka tej społeczności (wiadome muzeum to zaledwie symbol tych nakładów). Jak dostaną 65 mld $ to będą chcieli jeszcze więcej. Jeśli Polacy nie obudza się z letargu to skończą jak Palestyńczycy. Tylko tego co zagarnęli na BW większość świata nie uznaje. To co zagarnęli w Polsce jest już dla większości bezspornie ich. Jak wprowadzą kataster to wywalą jeszcze Polaków z ich domów ale nie tak jak Palestyńczyków tylko w sposób JEDWABNY ...
anonim2015.01.20 8:25
Chroń lasy... i Ty możesz zostać partyzantem.
anonim2015.01.20 8:35
Bo PO i Komoruski to kurwy i złodzieje. Jak partia kierowana przez wnuczka ss-manna ma być uczciwa i działać dla dobra Polski? Czy prezydent Polski może być patriotą otaczając się SB-kami, głosując przeciw likwidacji WSI i robiąc sobie drwiny z godła narodowego lepiąc morzeła z czekolady i idąc za tym czymś w procesji? Ich miejsce jest w pierdlu!
anonim2015.01.20 8:39
@ btard Racja, bo jak lasy będą panstwowe to jeszcze jest możliwość partyzantki... A jak nie, to co pozostanie? Terroryzm?...;-)
anonim2015.01.20 8:49
Czyli dostali odszkodowania od sprawców -Niemców (zagraniając także te nalezne Polsce). Potem za PRLu wypłacono im rekompensaty. W międzyczasie przejęli mnóstwo mienia jako prywatni. Ich gminy przejęły mienie o wartości ok 50 MLD PLN. A teraz jeszcze tusek obiecał im haracz? Czy za to dostał lukratywny stołeczek ? PS "...Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy nękać ich tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym..." Opis: słowa wypowiedziane w dniu 19 kwietnia 1996 r. na Światowym Kongresie Żydów. Autor: Izrael Singer (1943) – były sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów w latach 2001–2007.
anonim2015.01.20 9:25
@existenZ - to, że zasłaniając oczy rękami nie widzisz drzewa nie znaczy, że to drzewo nie istnieje.
anonim2015.01.20 9:50
Zgadza się.
anonim2015.01.20 10:05
Gajowy w zmowie z ... aż strach pomyśleć, nie mieści się w główce ?
anonim2015.01.20 12:23
za to ten sukinsyn Broncio powinien polecieć ze stołka i zarobić w tego grubego ryjka