Jaceniuk w Polsce: Chcemy więcej Polski w sprawach ukraińskich - zdjęcie
09.09.15, 14:52

Jaceniuk w Polsce: Chcemy więcej Polski w sprawach ukraińskich

1

– Chcemy więcej Polski w sprawach ukraińskich – stwierdził szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Kopacz. – Polska popiera rozmowy pokojowe, opierające się na porozumieniach z Mińska – stwierdziła z kolei szefowa polskiego rządu.

W środę szefowa rządu spotkała się w Warszawie z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Rozmowy dotyczyły współpracy dwustronnej, relacji Unii Europejskiej z Ukrainą oraz kwestii bezpieczeństwa.

– To bardzo ważny moment w naszych sąsiedzkich relacjach (…) Naszą współpracę wypełniają realne działania. Miesiące, które dzieliły nas od ostatniego spotkania, nie zostały zmarnowane – mówiła Kopacz na wspólnej konferencji z premierem Ukrainy. W ramach pomocy wiązanej, Polska udzieliła Ukrainie kredytu w wysokości 100 mln euro.

Kopacz podkreślała, że współpraca z Ukrainą układa się dobrze i dzięki temu udało się rozwiązać „wiele dwustronnych problemów”. – Na mój wniosek zostało zdjęte embargo na eksport dwóch rodzajów polskich mięs. Uregulowano sprawę Domu Polskiego we Lwowie. Bez dobrej woli po obu stronach, postępy te nie byłyby możliwe – mówiła szefowa rządu.

Kopacz podkreślała, że wojny w Donbasie nie da się rozwiązać metodami siłowymi. – Polska popiera rozmowy pokojowe, opierające się na porozumieniach z Mińska, mimo że dostrzegamy ich słabość –oceniła.

– Bez zawarcia pokoju lub przynajmniej trwałego zawieszenia broni nie ma warunków do przeprowadzenia wolnych wyborów we wschodnim Donbasie – podkreślała Ewa Kopacz.

Premier Ukrainy podkreślał natomiast, że Polska to dowód, że po przejściu ciężkich, efektywnych reform, mimo początkowego ich niezrozumienia, można zostać członkiem Unii Europejskiej. – Zostaliście nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale w ostatnich latach, wasz kraj stał się jednym z głównych motorów rozwoju UE – stwierdził.

Jaceniuk podkreślił też, że to właśnie dlatego Polska jest dla Ukrainy bliska. – Głos i stanowisko polskie dotyczące Ukrainy w Unii Europejskiej jest dla nas niezwykle ważne. Prosimy o więcej Polski w sprawach ukraińskich, ponieważ mało kto nas rozumie w świecie, tak jak wy nas rozumiecie – stwierdził szef ukraińskiego rządu. 

mm/300polityka.pl/telewizjarepublika.pl


Komentarze (1):

anonim2015.09.9 17:17
Ta władza nie budzi zaufania z uwagi na ciężkie przestępstwa jakich się dopuściła w ostatnich 8 lat przeciwko narodowi i państwu. Rozliczne kradzieże (26 miliardów PLN przy budowie autostrad), nadmierne zadłużenie konsumpcyjne, likwidacja polskiego przemysłu, wyprzedaż majątku narodowego przynoszącego zysk skarbowi państwa, sprowadzenie polskiej edukacji do poziomu pedofilskiego, zniszczenie systemu emerytalnego, zniszczenie polskiego przemysłu okrętowego, zniszczenie polskiego górnictwa, niszczenie polskich lasów państwowych, niszczenie polskiej geotermii, niszczenie polskich nowoczesnych technologii (m.in. grafen), zniszczenie polskiej miedzi, rozliczne zabójstwa popełniane na tle politycznym itp. Taka władza winna trafić na ławę oskarżonych zreformowanego sądu.