04.05.10, 22:32

Izraelskie media otwarcie spekulują na temat hipotezy zamachu w Smoleńsku

Kilka dni po katastrofie większość izraelskich agencji informacyjnych kwestionowała oficjalne wyjaśnienia i odrzucała twierdzenie, że prezydent RP zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Znaczna część komentatorów twierdziła, że katastrofa była zaplanowana i przeprowadzona przez Kreml, który "nienawidził Kaczyńskiego" za jego „antyrosyjskie poglądy”.

Pierwsze komentarze w tym tonie pojawiły się już kilka godzin po tragedii. Zdaniem dziennikarza izraelskiej telewizji Arad Nira „tak długo jak śledztwo będzie prowadzone i kontrolowane bezpośrednio przez Putina, tak długo pewnie nie poznamy prawdy”. Podobnie napisała dzień po tragedii gazeta „Yediot Ahronot”. - Polakom, którzy są przyzwyczajeni do tego, że są otoczeni przez wrogów, ciężko będzie uwierzyć, że ich polityczna i wojskowa elita zginęła w wyniku tragicznego splotu technicznych usterek i ludzkich błędów.

W rosyjską władzę uderza też gazeta „Maariv” w szerokim tekście „Zapach eliminacji”. - Moskwa obiecała wyjaśnić sprawę za pomocą specjalnej komisji, na której czele stanął premier Władimir Putin. Ale bardzo prawdopodobne, że prawda nie zostanie odkryta - czytamy. Nawet gazeta „Be-Hadrei Haredim”, stroniąca na ogół od międzynarodowej polityki, napisała: „to możliwe, że Rosja i jej liderzy, którzy, delikatnie mówiąc, nie lubili Kaczyńskiego, są odpowiedzialni za jego śmierć”.

Już 12 kwietnia niemal wszystkie hebrajskie gazety pisały o „antyrosyjskiej polityce zagranicznej” zmarłego tragicznie Kaczyńskiego. Wielu komentatorów przypominało, że był jednym z najwierniejszych sojuszników USA. Prasa chętnie przypomniała o zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego w Gruzji oraz wsparciu, jakiego udzielał Ukrainie w sporach z Rosją.

Nastrojami mediów zaskoczona jest ambasador w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. - W Polsce nikt nie wierzy w tego typu teorie spiskowe. Nikt też nie oskarża Rosji o to, co się wydarzyło - powiedziała gazecie "Haaretz". Dodała też, że jej zdaniem „żal jaki okazali Putin i Miedwiediew wobec ofiar katastrofy jest szczery”.

kk/Jurnal.md

Komentarze

anonim2010.05.4 23:59
O tak nikt w Polsce nie wierzy w ... pani ambasador pytała po znajomych to wie.
anonim2010.05.5 0:06
być może pani ambasador za długo była w moskwie i dla tego wierzy w szczerość żalu prezydenta i premiera federacji rosyjskiej... ot co.
anonim2010.05.5 0:13
To niech chociaż mówi za siebie. Jak ufa Putinowi to jej problem, inna sprawa, że szkodliwy dla Polski. Ale niech nie kłamie o rzekomej identycznej postawie WSZYSTKICH Polaków.
anonim2010.05.5 0:22
Cała prawda o katastrofie w Smoleńsku. Czytajcie, kopiujcie, rozprowadzajcie bo artykuł nigdzie długo miejsca zagrzać nie może:</p><p> http://www.wolnapolska.pl/index.php/Artyku%C5%82y-g%C5%82owne/gieorgij-gordin-komentarz-z-rosji-tumaczenie-z-rosyjskiego.html</p><p>
anonim2010.05.5 0:35
No i to jest właśnie dobry przykład tego, że nic na tym świecie nie jest ani całkowicie dobre ani całkowicie złe. Weźmy taką wojnę. Wszyscy wiedzą, że bez wojen świat byłby bez porównania lepszym miejscem niż jest teraz. Jednak z drugiej strony, Izraelczycy, którzy z mniejszymi lub większymi przerwami są uwikłani w wojny od czasu powstania ich państwa w 1948r, mają jaja, by głośno mówić o tym, co jest niemalże oczywiste, natomiast w Polsce, Bogu dzięki nieuwikłanej w konflikty zbrojne od dłuższego czasu, mediom i politykom jaj zabrakło.
anonim2010.05.5 0:41
Mossad to jedna z najlepszych służb wywiadowczych na </p><p> Świecie, więc coś w tym jest.
anonim2010.05.5 0:54
Większość świata nie wierzy w nieszczęśliwy wypadek! O dziwo największe ciśnienie na forsowanie hipotezy z nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności - no może poza tą, związaną z bezpośrednim rozkazem wydanym pilotowi przez ś.p. Prezydenta RP - ma miejsce w Polsce. Pytanie, dlaczego??? Dlaczego nie można u nas o tym swobodnie mówić i rozpatrywać tej hipotezy na równi z innymi? Dlaczego musi być bezwzględnie wykluczona i jest wręcz zakazana? Dlaczego nic nie wiemy do tej pory? Znowu ktoś jawnie nas poniża i robi z nas na siłę idiotów.</p><p> </p><p>
anonim2010.05.5 0:55
ambasador w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska: - W Polsce nikt nie wierzy w tego typu teorie spiskowe. Nikt też nie oskarża Rosji o to, co się wydarzyło - powiedziała gazecie "Haaretz". Dodała też, że jej zdaniem „żal jaki okazali Putin i Miedwiediew wobec ofiar katastrofy jest szczery”.</p><p> Dlaczego Agnieszka Magdziak-Miszewska KŁAMIE?!
anonim2010.05.5 1:07
Mam inną opinię, niż pani ambasador Polski Agnieszka Magdziak-Miszewska w Izraelu.</p><p> Władimir P. wraz z Donaldem T. popełnili zbrodnię. Od 10 kwietnia stali się braćmi krwi. Krwi którą teraz mają na rękach. Tradycyjnie (Katyń) wszyscy polscy patrioci, którzy wpadli w ręce władzy radzieckiej nie żyją i z tej przyczyny z katastrofy nikt nie ocalał. Donald T. tak się spietrał, że aż sam Władimir P. musiał wziąć uwikłanie tego wypadku w ręce swoich prokuratorów, a Donald T. nie śmiał protestować, żeby Władimir P. nie poczuł się dotknięty. Władimir P. jako fachowiec spreparuje odpowiednie dowody i potwierdzi winę tych co nie mogą się już bronić. Za nie wtrącanie się komisji międzynarodowych do śledztwa odpowiedzialnym został Donald T.</p><p> .</p><p> Ciekawe czy te zachodnie agencje i służby wywiadowcze-szpiegowskie 'przekonały' swoje delegacje państwowe zapowiedziane na uroczystości pogrzebowe prezydenta RP, że 'dymek z wulkanu' uniemożliwia pokazywanie się wspólnie z Władimirem P. Donaldem T. ?
anonim2010.05.5 1:18
Jak to dlaczego kłamie, a kto tej pani płaci?
anonim2010.05.5 1:24
Proponuję nappisać list do Pani Agnieszki Magdziak-Miszewskiej, zeby nie okłamywała gazety "Haaretz"!
anonim2010.05.5 3:35
Pani Agnieszka pewnie jest pelnej krwii i przyzwyczaila sie do tego, ze co powie to polaczki powtorza... i bez myslenia.
anonim2010.05.5 4:32
A moje Medium powiedzialo, ze za zamachem stoi Mossad
anonim2010.05.5 5:11
Co upoważnia tą Miszewską, do wypowiadania się w imieniu WSZYSTKICH POLAKÓW? Niech doda, że tak uważają "polacy" oraz kolaborujące z nimi "łże elyty".
anonim2010.05.5 8:18
Hmmm a na filmie Solidarni inaczej wyglądało z tą wiarą i z oceną szczerości rosyjskich władz. Chyba temu filmowi bardziej wierzę, bo pokrywa się z tym, co widzę po ludziach znajomych bardziej i mniej.
anonim2010.05.5 8:23
Nawet Rosjanie wiedzą kto stoi za zamachem w Smoleńsku. Oczywiście Władimir Putin! Jasno to można zrozumieć czytając ciekawą analizę </p><p> </p><p> http://www.bibula.com/?p=21180</p><p>
anonim2010.05.5 8:27
"W Polsce nikt nie wierzy w tego typu teorie spiskowe." - przykłady przeczące tej tezie:</p><p> </p><p> http://fronda.pl/synteza/blog/analiza_glownego_i_praktycznie_jedynego_dowodu_w_sprawie_katastrofy_pod_smolenskiem_w_dniu_10_kwietnia</p><p> </p><p> http://fronda.pl/synteza/blog/przygotowania_przed_i_powody_katastrofy</p><p> </p><p> http://fronda.pl/synteza/blog/sytuacja_geopolityczna_polski_po_katastrofie_pod_smolenskiem_i_mozliwy_pesymistyczny_wariant_zdarzen</p><p> @Prawdziwa Prawica jesteś w poważnym błędzie, bo przez odstępstwo żydów przyszło zbawienia dla pogan, a przez ich ewentualne nawrócenie jeszcze większe błogosławieństwo dla nas. Naród żydowski trzeba w spierać w poznaniu prawdy o Jezusie - powstał już ruch mesjanistyczny wśród żydów uznający Go za oczekiwanego Syna Bożego. Zresztą pierwsi chrześcijanie to w większości żydzi.
anonim2010.05.5 8:38
tiaa no to fani teri sposkowych macie teraz zagwozdke. wiadkomo ze interesy Rosji i Izraela sa sprzeczne wiec macie pewnie dylemat czy wierrzyc w 'zamach rosji' czy moze 'zydzi rzadza swiatem a najbardziej nienawiadza Polakow'. a moze nas nikt nie lubi i wszyscy sie porywaja na nasze panstewko. a Jaruzelski to dobry pan byl ?bo w koncu byl prorosyjski co znaczy ze by antyzydowski. terie spiskowe sa norma ale to co wymyslaja ludzie szczegolnie to 'dobijanie na filmie' to poprostu obraza ludzi umysl...
anonim2010.05.5 9:01
@natasza jeżeli nic nie wiadomo i nic się nie chce ujawnić, to człowiek przyjmuje najbardziej logiczne wytłumaczenie, zarówno niechęć do prezydenta i jego ludzi, ale i ten film tłumaczą więcej niż brak jakichkolwiek wyjaśnień ze strony rządu, który oddał wszystko w ręce FSB!
anonim2010.05.5 9:02
apel gen. Petelickiego do paralmentarzystów: "Państwo, które nie potrafiło zapewnić ochrony swojemu Prezydentowi, ministrom i najwyższym Dowódcom Wojskowym, CZYLI ZNACZĄCEJ CZĘŚCI INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ TEGO PAŃSTWA, NIE ZDAŁO EGZAMINU!!!" http://szeremietiew.blox.pl/2010/05/Jazda-po-pijanemu.html
anonim2010.05.5 9:10
3 kwietnia 1995 r. ustawa o organach Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Federacji Rosyjskiej przekształciła FSK w FSB, czyniąc z niej instytucję znacznie potężniejszą.</p><p> Ustawa ta:</p><p> * uregulowała stosunki między FSB a siłami zbrojnymi;</p><p> * nadała szefowi FSB status ministra i stopień generała armii;</p><p> * zezwoliła na przeprowadzanie operacji wywiadowczych i ochrony obywateli i przedsiębiorstw rosyjskich za granicą;</p><p> * nakazała informowanie prezydenta i premiera o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego;</p><p> * dała FSB prawo do dokonywania bez nakazu sądowego aresztowań i wstępu na teren prywatny "jeśli istnieją wystarczające dowody na fakt popełnienia przestępstwa";</p><p> * zezwoliła FSB na tworzenie jednostek specjalnych, stosowanie broni palnej oraz szkolenie personelu ochrony w przedsiębiorstwach prywatnych</p><p> * powołała organy sprawujące nadzór nad FSB</p><p> Szefem FSB w latach 1998-1999 był późniejszy prezydent Rosji - Władimir Putin.</p><p> W 1997 r. liczba pracowników FSB wynosiła 80 000. (tyle co realnie żołnierzy w całej polskiej armii!)</p><p> W 2001 roku w Nowym Jorku Jurij Felsztinski opublikował książkę pt. Wysadzić Rosję (we współautorstwie z byłym wysokim oficerem FSB Aleksandrem Litwinienką), w której stwierdził, że wybuch I, a w szczególności II wojny czeczeńskiej, były sprowokowane przez FSB, która miała przygotować i przeprowadzić w 1999 zamachy bombowe na budynki mieszkalne w Bujnaksku w Dagestanie oraz w Moskwie i Wołgodońsku, prowokując tym samym wybuch nowej wojny czeczeńskiej, co miało na celu zwiększenie popularności Władimira Putina w zbliżających się wyborach prezydenckich. Stwierdzenia dowodowe tej książki nie zostały do tej pory potwierdzone przez inne źródła lub postępowania śledcze czy sądowe, a FSB wszystkiemu zaprzecza. Książka mimo wszystko została zakazana na terenie Federacji Rosyjskiej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Federalna_S%C5%82u%C5%BCba_Bezpiecze%C5%84stwa</p><p>
anonim2010.05.5 10:12
Zaufajcie Izraelowi- dobrze na tym wyjdziecie, szabesgoje.
anonim2010.05.5 10:25
@Balagula Izrael ma najlepsze służby na świecie za miliardy dolarów z USA, mają też doświadczenie w zamachach, logika mówi, żeby brać pod uwagę również ich hipotezę, bo na razie jest totalna blokada ujawniania jakichkolwiek dowodów ze śledztwa. Ponadto do tej pory na miejscu katastrofy można znaleźć różne przedmioty należące do zmarłych - oznacza to, że nikomu tam nie zależało i nie zależy na wyjaśnieniu tej "katastrofy".
anonim2010.05.5 10:27
Jeśli to prawda, że 96 osób zginęło w wyniku zamachu inspirowanego przez Kreml i Putina to Rosja sobie strzeliła w stopę:</p><p> </p><p> a/ Katyń na zawsze będzie już zbrodnią stalinowską a jeśli zostanie uznaną za ludobójstwo może rozpocząć procesy sądowe w tym odszkodowawcze dla rodzin ofiar.</p><p> b/ PiS urósł w sondażach o kilka procent.</p><p> c/ Rozpoczął się oddolny proces pojednania między Polakami i Rosjanami po tym jak Rosjanie okazali wiele współczucia w czasie żałoby Polakom.</p><p> d/ W samej Rosji w skutek tej tragedii więcej mówi się dzisiaj o zbrodniach Stalina i systemu komunistycznego wogóle.</p><p>
anonim2010.05.5 10:48
@Lear - stara prawda (znana w Izraelu) mówi "uderz pasterza a owce się rozbiegną". Zatem to wcale nie był taki strzał w swoją własną stopę. Dekapitacja jest sprawdzoną metodą eliminacji przeciwników politycznych. Oficjalnie podawane wyniki sondaży wcale nie są tak korzystne do PiS jakby być mogło - ponoć PO może wygrać wybory prezydencie już w pierwszej turze. Media to potężna siła - a służby specjalne mają wielkie doświadczenie w kreowaniu alternatywnej rzeczywistości. </p><p> Izrael jest państwem i narodem o bardzo specyficznym doświadczeniu historycznym i dlatego nie lekceważyłabym ich opinii i wniosków, bo po prostu - w odróżnieniu od Zachodu - mają realistyczny ogląd sytuacji w regionie. Inaczej po prostu nie byliby w stanie przetrwać. O osobistych doświadczeniach wielu Izraelitów z władzą Inaczej radziecką nie wspominając. </p><p> Za to wypowiedź pani ambasador postrzegam jako skandaliczną. Chyba zapomniała, że żyje w dobie internetu a takimi zaprzeczeniami stawia się od razu w rzędzie ludzi starających się całą sprawę nieudolnie zatuszować czym ośmiesza Państwo Polskie, którego prezydent właśnie zginął w niewyjaśnionych ciągle okolicznościach.
anonim2010.05.5 11:08
@Lear to są tylko domysły, których nie da się udowodnić w 100% bo wszystkie dowody są u nich, a rząd Polski nie chce wyjaśnienia tej sprawy - nie mogą więc sobie w nic strzelić - wystarczy posłuchać papki medialnej TOK FM i nawoływanie do odwiedzania grobów żołnierzy radzieckich 9 maja 2010, którzy "wyzwalali nasz kraj" mordując AK-owców i gwałcąc kobiety oraz szabrując co się da (szczególnie na terenach poniemieckich). Nasza armia będzie defilować w tym dniu zaraz za Rosjanami za Placu Czerwonym, jakich chcesz jeszcze dowodów na wasalizm państwowy?
anonim2010.05.5 11:34
Synteza, rozumiem, że jesteś bardzo zainteresowany wyjaśnieniem przyczyn katastrofy. Dostepu do dowodów, jak sam twierdzisz, nie masz. Wiec nie bierz pod uwagę żadnych hipotez i nie spekuluj w oparciu o nie bo jest to niepoważne. Tak robią prymitywne baby w maglu a nie powazni ludzie. Poczekaj, az poznamy wyniki prac komisji. Chyba, że wiesz lepiej, znasz więcej faktów i masz większa wiedzę niż ludzie badający zdarzenie. Kim jesteś z zawodu, że wypowiadasz się tak autorytatywnie? Bo ja jestem inżynierem mechanikiem (MEiL w 1980), i w oparciu o informacje dotąd potwierdzone dochodzę do wniosku, że pilot zdecydował sie na lądowanie w bardzo trudnych warunkach, uważał, że da radę i nie udało sie. O mechaniżmie błędu(pochyleniu samolotu na jedno ze skrzydeł i przyczynach tego pochylenia) już kiedyś tu pisałem. Być może przyczyna była podobna lub wręcz taka sama jak w katastrofie w Mirosławcu. Tam, zgodnie z tym co stwierdziła komisja, załoga nie współpracowała właściwie. Lądując lub lecąc nisko w takich warunkach jeden z pilotów powinien obserwować przyrządy i kierując się ich wskazaniami kontrolować położenie samolotu w przestrzeni a drugi powinien patrzeć w szybę, w tę mgłę, i w przypadku zauważenia przeszkody powiedzieć prawo, lewo, góra itp. Po to jest ich tam dwóch, właśnie na takie warunki. Nie wiadomo jak było w Smoleńsku, poczekajmy na zapis z flight recorderów, jak to było można wywnioskować z rozmów między nimi. Jakiekolwiek wnioskowanie przed tym jest, mówiąc delikatnie, niepoważne, zaś pisanie głupot w rodzaju Tusk i Putin mają krew na rekach to już nie nieporozumienie, ale łajdactwo. Błędy popełniają nawet bardzo doświadczone załogi, przykładem może być zniszczenie herkulesa w Afganistanie właśnie przez załogę (w tym przypadku chyba nizbyt dobrze znającą procedury oboiązujące na C130)
anonim2010.05.5 11:35
@ Lear</p><p> "Rosja sobie strzeliła w stopę" dlaczego uważasz, że to było tak ważne dla putinowskiej Rosji? W jakim sensie, Polska jest strategicznym partnerem dla Rosji?</p><p> ad.a/ wewnętrzna (rosyjska) skala zbrodni ludobójstwa stalinowskiego jest problemem, a 5-cio cyfrowa liczba zamordowanych w 'Katyniu' i to wrogów, każdy Rosjanin to zrozumie i wybaczy. Odszkodowania, to żadne koszty - wystarczy podnieść cenę gazu sprzedawanego do Polski, i jeszcze się na tym zarobi !</p><p> ad.b/ to problem Donalda T.</p><p> ad.c/ pojednanie?! cały świat okazał wiele współczucia w czasie żałoby Polakom - to chyba pojednaliśmy się z całym światem!</p><p> ad.d/ lepiej jak "więcej mówi się dzisiaj o zbrodniach Stalina i systemu komunistycznego" niż o pretensjach i żalach do rządu putinowskiego.</p><p> Dla Putina, nie ma takiej tragedii, z której nie można by było uzyskać 'korzyści'.
anonim2010.05.5 12:51
Balagula, poważni ludzie wyciągają wnioski, nie zamykają oczu na oczywistość określając ją mianem prymitywnej baby w maglu.</p><p> </p><p> Brak poświadczonego notarialnie zeznania komandosów specnazu jako knebel? Fajne retorycznie, ale stoczkizrienia logiki kretynizm.
anonim2010.05.5 13:22
W książce pt."Na ratunek Polsce" - Richard Herman, rok wyd. 1999 - wydawnictwo AMBER, jest opis zamachu na Prezydenta Polski, też ginie w samolocie w prawie identyczny sposób. Polecam.
anonim2010.05.5 13:28
Polecam ciekawy tekst i film.</p><p> </p><p> </p><p> http://obnie.info/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=981:smolensk2010-tbjoshua&catid=129:mistyka-spisek&Itemid=77</p><p> </p><p> </p><p>
anonim2010.05.5 13:30
@Balagula chcesz czekać - ile 50 lat, 70?</p><p> "Tusk i Putin mają krew na rekach" może gdzieś faktycznie coś takiego napisałem, ale chodziło mi o przygotowanie lotu i jego zabezpieczenie za które odpowiada rząd oraz przygotowanie lotniska, a właściwie jego demontaż za które odpowiada Putin, nie miałem na myśli umyślnego spowodowania śmierci, które jest tylko domniemaniem.
anonim2010.05.5 14:00
Po raz kolejny stawiam tezę, że Prezydent Kaczyński nie był ŻADNYM zagrożeniem dla polityki Kremla. Na jesieni odbyłyby się wybory i św.p. Lech Kaczyński przegrałby je okrutnie. Dlatego lepiej było Putinowi poczekać, aż demokracja odsunie tragicznie zmarłego Prezydenta niż przysparzać sobie tak wielu problemów. </p><p> Co do defilady 9 maja to przecież Lech Kaczyński miał zamiar lecieć co potwierdził św.p. Władysław Stasiak w wywiadzie telewizyjnym. Mało tego, pan minister Stasiak powiedział, że znalazłoby się w samolocie prezydenckim miejsce dla W.Jaruzelskiego. O jakiej wasalizacji mowa??
anonim2010.05.5 14:12
@Lear BBN mógł posiadać faktycznie "haki" o których ciągle mówili przed katastrofą politycy P.O. - to wystarczy do zaplanowania tej masakry.</p><p> 9 maja 2010 - będą również defilować polscy żołnierze, co dla mnie jest niestosowne i nie wiadomo, czy Lech Kaczyński był by tam zaproszony, nawet jak by zechciał lecieć...</p><p>
anonim2010.05.5 15:17
Ta musztra, jakiej udzielą moskale naszym oficerom (czy jeszcze 'naszym'?) to jest piękny hołd lenny oddany kłamstwu... HAŃBA! Ziścił się sen Stalina.
anonim2010.05.5 15:47
Synteza, nie 50 lat, doczekasz sie raportu komisji znacznie wcześniej. I dlaczego uważasz. że podróż L.Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób była zabezpieczona niewłaściwie? Czego brakowało? I o jakim demontażu lotniska mówisz? Poza tym kapitan samolotu na bieżąco obserwuje sytuację i w oparciu o tę obserwację wyciąga wnioski i podejmuje decyzję: lądować, czy nie. Z reguły prawidłową ale czasem błędną, pociągającą za sobą tragiczne skutki. I chyba tak było tym razem.
anonim2010.05.5 18:37
@Balagula nie chce mi się powtarzać - tu masz wszystko opisane (możesz pominąć pierwszy akapit): http://fronda.pl/synteza/blog/sytuacja_geopolityczna_polski_po_katastrofie_pod_smolenskiem_i_mozliwy_pesymistyczny_wariant_zdarzen
anonim2010.05.5 22:40
Wam to musi się ciężko żyć. Wszędzie tylko wrogowie, wszędzie tyko każdy chce Was zabić, oszukać, zbajerować, wykorzystać, zgwałcić. A już do bólu rozśmiesza mnie to, jak na poparcie swoich paranoicznych tez przedstawiacie przez siebie samych wykreowane dowody. Linki do blogów innych spiskowęszycieli paranoików, którzy tylko prześcigają się w wymyślaniu coraz to najbardziej efektownych historyjek. Fajnie, że przynajmniej macie temat i okazję, co wypłakania się. No! Czekam! Kto mnie opłaca Mossad, czy GRU? Sami się taplacie w swoim bigosie i tracicie kontakt z rzeczywistością.