14.05.13, 08:13Izraelska policja (Fot.Mark Probst/Wikimedia Commons)

Izraelska policja brutalnie traktuje chrześcijan!

W proteście skierowanym do władz izraelskich patriarchowie i biskupi wyrazili zaniepokojenie licznymi aktami brutalnego traktowania duchownych, lokalnych wiernych i pielgrzymów w czasie celebracji prawosławnej Paschy, a zwłaszcza podczas wielkosobotniej liturgii Świętego Ognia. „Ten dzień radości i świętowania – napisali – zamienił się w dzień wielkiego smutku i bólu dla naszych wiernych, agresywnie potraktowanych przez izraelskich policjantów kontrolujących bramy i ulice Starego Miasta oraz wnętrze bazyliki Grobu Świętego”.

Akceptując obecność sił bezpieczeństwa w celu zapewnienia porządku podczas obchodów Świętego Ognia w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, hierarchowie skrytykowali zachowania policji, która „pod pretekstem bezpieczeństwa i dyscypliny dopuściła się agresji wobec duchownych i pielgrzymów, uniemożliwiając im dotarcie do kościołów i klasztorów”. Dodam, że również mnie w tym dniu zablokowano dojście do siedziby Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego.

Hierarchowie Kościołów Jerozolimy napisali w proteście, że zastosowane środki bezpieczeństwa łamią prawa chrześcijan do modlitwy w kościołach i miejscach świętych. Potępiając zamykanie Starego Miasta sygnatariusze protestu zaapelowali do władz izraelskich o „umożliwienie pełnego dostępu do miejsc świętych” w czasie Wielkiego Tygodnia celebrowanego w Jerozolimie według dat dwóch kalendarzy religijnych: gregoriańskiego i juliańskiego.

W ubiegłym tygodniu również rząd Egiptu wystosował oficjalny protest w związku w pobiciem trzech egipskich dyplomatów i koptyjskiego księdza podczas obchodów Świętego Ognia. Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Zeev Elkin złożył publiczne przeprosiny i zaapelował o spokój.

J. Kraj OFM, Jerozolima

Komentarze

anonim2013.05.14 8:59
do mazur Jaki znowu tendencyjny? Cos mi sie wydaje, ze nie znasz w najmniejszym stopniu sytuacji w Jerozolimie i nie byles tam ani razu?. Jerzy Kraj(auror artykulu), jest franciszkaninem od wielu lat pracujacym w Ziemi swietej i jest ekspertem, a nade wszystko, calym sercem oddanym swojej posludze dla przebywajacych i przybywajacych chrzescijan do Ziemi swietej.
anonim2013.05.14 10:33
Nie nie biorą odwetu za traktowanie. Po prostu nie mogą pogodzić się rolą, szacunkiem i wagą chrześcijan na świecie. Wszelkie ruchy by zdławić wiarę w Jezusa spełzły na niczym więc frustrację trzeba jakoś rozładować.
anonim2013.05.14 10:55
Czy obywatele Izraela zdają sobie sprawę, że w prawie międzynarodowym obowiązuje zasada wzajemności? A czy my zdajemy sobie z tego sprawę? Jeżeli Izrael żąda bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami antysemickiej dyskryminacji w innych państwach, tak samo domagamy się zaprzestania dyskryminacji chrześcijan w Izraelu, i to zarówno na poziomie prawa (uzyskanie obywatelstwa, prawo do nabycia ziemi, równouprawnienie w zatrudnieniu, możliwość awansu w administracji), jak i na poziomie jego egzekwowania.
anonim2013.05.14 11:25
To nie Izrael jest wrogiem chrześcijaństwa, lecz bestia islamu ze swoją chorą, krwawą i szatańską nauką!
anonim2013.05.14 12:03
@Boemund. Gdzieś czytałem, że islam wymysśili żydzi, aby nie dopuścić do konwersji na chrześcijaństwo pogańskich plemion arabskich. A że potem wymknął im się spod kontroli... Jak widać ukręcili bicz nie tylko na chrześcijan. Z Bogiem.
anonim2013.05.14 12:31
@ Boemund Poczytaj sobie co Talmud mówi o chrześcijanach i chrześcijaństwie. Sporo tego jest w sieci.
anonim2013.05.14 14:26
Pokojowi żydzi, czy jednak wojujący przy pomocy policji z chrześcijanami?
anonim2013.05.14 15:14
A opis samego zdarzenia gdzie? To tylko u nas, jeszcze nie tak dawno temu, ksiądz mógł prowadzić pielgrzymkę krajową 7 blokując w piątek ruch na tej, skądinąd uczęszczanej trasie przelotowej i nikt nie śmiał rozładować kilkugodzinnego korka. Może tak jest nadal, ale jakoś nie trafiam na takie sytuacje. Albo zmądrzeli, albo jeżdżę innymi drogami/w innych godzinach ... Nie zapominajmy, że teren Izraela jest szczególnie zagrożony. Jakby się na ten przykład wśród takiego zgromadzenia wiernych trafił jakiś fanatyk-samobójca, to podnieślibyście larum, że Żydzi celowo dopuścili do tego, tak?
anonim2013.05.14 21:15
przecież dla Żydków goje to nie ludzie