Izrael kupuje szczepionki dla Syrii. To… okup za zakładniczkę  - zdjęcie
22.02.21, 09:17Fot. via Pixabay - jorono / torstensimon

Izrael kupuje szczepionki dla Syrii. To… okup za zakładniczkę

1

Aresztowana 2 lutego za nielegalne przekroczenie syryjskiej granicy 23. letnia Izraelka została w ub. czwartek zwolniona z więzienia. Władze Izraela ogłosiły, że w zamian za to wydali Syrii dwóch zatrzymanych pasterzy. Okup okazał się być jednak znacznie większy. Za zwolnienie kobiety Izrael zdecydował się zapłacić szczepionkami przeciw COVID-19.

Informacje o warunkach umowy podał „Haarec”. Ich ujawnienie zostało zablokowane przez cenzora wojskowego, ponieważ dot. armii i bezpieczeństwa krajowego. „New York Times” i „Aszark al-Awsat” przekonują, że rząd Izraela zgodził się na zakup dla Syrii rosyjskich szczepionek Sputnik V w zamian za uwolnienie aresztowanej kobiety. Pośrednikiem pomiędzy państwami ma być właśnie Rosja i to bezpośrednio Rosji Izrael ma zapłacić za szczepionki, które dotrą do Syrii.

Po ujawnieniu tych informacji w amerykańskiej prasie wojskowy cenzor odwołał zakaz ich publikacji. Doniesieniom zaprzecza jednak syryjska agencja informacyjna.

Również w przypadku dwóch izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy szczepionki mogą stać się okupem. Apelują o to rodziny zakładników.

kak/PAP

Komentarze (1):

No proszę.....2021.02.22 9:29
Syria musi pokazywać, jak rozmawiać z pewnym wrednym państewkiem które lansuje historyczne kłamstwa, wtrąca się do wewnętrznych spraw innych krajów i jeszcze nie przeprosiło za obraźliwe wypowiedzi niejakiego Katza.