Czy praca na kilku etatach to ciągle specjalność Polaków? Ile za pracę z pasją dostaje Niemiec?

Ewelina ma 33 lata i pracuje w szkole zawodowej. 40 godzin tygodniowo uczy obchodzenia się i wykorzystania artykułów spożywczych. Zarabia 3800 zł brutto, czyli w przeliczeniu 930 euro.

- Oczywiście najważniejsza jest rodzina, ale praca też jest ważna. Mamy kredyt, który musimy spłacać, więc nas po prostu nie stać na to, żeby któreś z nas mogło pracować na pół etatu, albo siedzieć w domu i zajmować się wychowywaniem dzieci. Oboje pracujemy, bo wydatki i potrzeby są dość duże – mówi kobieta.
37 – letni pielęgniarz Rico z Erfurtu jest pielęgniarzem i zarabia 2900 euro. Pracuje w trybie 3 zmianowym.

- To był mój wymarzony zawód, bo zawsze chciałem pracować z ludźmi i interesowałem się medycyną. – mówi.

Zestawienie pracy Niemców i Polaków wygląda tak:
Riko z Erfurtu pracuje jako pielęgniarz 40h tygodniowo. Bez dodatków za noce, niedziele i święta zarabia 2900 euro brutto miesięcznie.

Adam Siwek z Łomży jest nauczycielem w szkole zawodowej i pracuje 40 godzin tygodniowo. Zarabia 736 euro miesięcznie. Tym samym dochód Adama jest poniżej polskiej średniej, która wynosi 863 euro. W Niemczech średni zarobek wynosi 3391 euro miesięcznie. Statystyczny Niemiec zarabia prawie 4 razy więcej niż Polak!

Gdy porównamy Polskę z Niemcami Wschodnimi, różnica jest nieco mniejsza. Z pensją 2639 euro miesięcznie, Niemiec ze Wschodu zarabia 3 razy więcej niż jego polski sąsiad. Istnieją różnice jeżeli chodzi o czas pracy. Przeciętny Niemiec pracuje 35,5 h, a Polak prawie 41 godzin tygodniowo. Co czwarty Niemiec pracuje na pół etatu. W Polsce jest to mało rozpowszechnione i sporo osób, żeby związać koniec z końcem musi podejmować dodatkową pracę.

KZ/Dw.com