Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych - zdjęcie
13.11.18, 21:00zdj. screen Youtube/Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Barszczewski poinformował o wpisaniu Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Ma to związek z prowadzeniem przez ten podmiot działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych. 

„Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)”- podkreśla Barszczewski w oświadczeniu. 

Idea Bank to jeden z podmiotów kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. Był również jednym z banków oferujących obligacje spółki GetBack. 

„Gazeta Wyborcza” podała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF, Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Te same informacje opublikował także „Financial Times”.

Chrzanowski złożył dziś po południu dymisję ze stanowiska. Rezygnacja została już przyjęta przez szefa rządu. Premier żądał od przewodniczącego KNF natychmiastowych wykaśnień. Powierzył również prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. 

yenn/PAP, Fronda.pl