05.09.19, 09:57(fot. wikipedia/Krzysztof Gabrylewski/CC BY 3.0_pixabay)

Horror ekologiczny: Rtęć, ołów, substancje rakotwórcze w Wiśle!

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje! 118 przedsiębiorstw z lewobrzeżnej Warszawy, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej i paliwowej, odprowadza ścieki przemysłowe do kanalizacji miejskiej. W Wiśle mogą znajdować się niebezpieczne substancje!

Jak poinformowano w komunikacie, „inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ), podczas czynności kontrolnych, pozyskali od MPWiK listę zakładów z lewobrzeżnej części Warszawy, które odprowadzają ścieki przemysłowe do kanalizacji miejskiej. Wśród nich jest 118 przedsiębiorstw, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej, paliwowej, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czy hipermarkety”.

„Inspektorzy analizują obecnie pozwolenia wodnoprawne, które określają normy dla ścieków przemysłowych danego przedsiębiorstwa i zawierają dane o substancjach niebezpiecznych” - czytamy

GIOŚ polecił rozszerzenie zakresu badań ścieków o substancje niebezpieczne.

Według GIOŚ, „od początku awarii ściekowej do Wisły w Warszawie zrzucono 1 679 135 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków”. „Zawierają one ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ścieki przemysłowe i wody deszczowe” – wskazano.

Inspektorat „wezwał MPWiK do dostarczania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie informacji o ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych w ciągu godziny, wyników analiz próbek ścieków pobieranych dwukrotnie w ciągu doby oraz ładunku poszczególnych zanieczyszczeń”.

 - W ściekach spływających do Wisły, zawierających zarówno nieczystości bytowe, jak i przemysłowe, można spodziewać się takich substancji jak rtęć, kadm, ołów i substancje kancerogenne. -  poinformowała rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska

 

bz/tvp info/PAP

Komentarze

gumowa kaczka2019.09.5 17:32
... hemoglobina,mistyfikacja taka sytuacja
Marian2019.09.5 13:09
Z takich wlasnie sciekow, sklada sie PO
zły duch #443766/0/11/72019.09.5 11:12
Znowu kłamstwo. Nie, nie mogą. Takich substancji po prostu nie wolno wylewać do kanalizacji, należy je poddawać utylizacji.
HGWXIX2019.09.5 11:57
A kto pozwolił podłączyć do kanalizacji miejskiej? Kto wziął za to?
aspiring educationalist2019.09.5 12:15
Mieli im firmowe kible do szamba podłączyć? Albo ustawić sławojki? Kto dzisiaj "nie jest podłączony do kanalizacji" ?