Holocaust. "Mea culpa" Węgrów - zdjęcie
26.01.15, 18:23Wiktor Orban (fot. Wikipedia)

Holocaust. "Mea culpa" Węgrów

10

W czasie II wojny światowej w zbudowanym przez niemieckich oprawców na polskiej ziemi obozie Auschwitz zginęło 1,3 miliona osób. Z tego 430 tysięcy było węgierskimi Żydami. Wiktor Orban przyznał w mocnych słowach: wielu Węgrów pomagało Niemcom, wielu wolało zło od dobra i ściągnęło na siebie hańbę.

Orban przemawiał dziś celem upamiętnienia żydowskich żołnierzy, którzy zginęli broniąc węgierskich granic w czasie I wojny światowej. W trzydzieści lat później część Węgrów odwdzięczyła się Żydom, kierując ich na nieludzką śmierć do Auschwitz. Mieszkańcy tego kraju pomagali przez dwa miesiące 1944 roku Niemcom transportować Żydów do tego obozu.

„To tragedia narodu węgierskiego i strata żydowskiej wspólnoty, której nie da się powetować” – powiedział Orban.

„Nie mieliśmy w sobie miłości, byliśmy obojętni, a powinniśmy pomóc. Było wielu, bardzo wielu Węgrów, których przedłożyło nad dobro zło; którzy wybrali hańbę zamiast uczciwości” – stwierdził węgierski premier.

„Dziś, stojąc pomiędzy tymi grobami, jest rzeczą nie do pojęcia – nie do pojęcia ! – wszystko to, co stało się 70 lat temu (…). Droga od braterstwa z bohaterskimi Żydami z I wojny światowej do obozów koncentracyjnych” – mówił dalej Orban.

pac/reuters

Komentarze (10):

anonim2015.01.26 18:51
A gdzie kasa? Im nie zależy na jakichś mea culpach tylko na kasie więc po takich oświadczeniach czas sięgnąć do portfela.
anonim2015.01.26 18:52
Ale Węgrów tak plugawie i na taką niebywałą skalę jak Polaków nie oskarżają!!
anonim2015.01.26 18:57
Nie. Niemców też nie atakują...Dlaczego?
anonim2015.01.26 19:00
Jak Putin w taki sam sposób, uczciwie opowie się po stronie prawdy historycznej...Ale się rozmarzyłem.
anonim2015.01.26 19:02
@CzęstochowskiPoeta Niemcy poprzez marionetki Szalasiego czyli koniec końców doprowadzili do wydania przez Węgry ichnich Zydów. Mało tego Węgry (abstrahując od ich szlachetnego zachowania szczególnie wobec Polaków) byli przez całą wojnę po stronie Hitlera. Pomimo tego dzięki naszym odwiecznym "przyjaciołom" to my jesteśmy postrzegani jako sojusznicy Hitlera, zdziczali mordercy etc
anonim2015.01.26 19:24
"... CzęstochowskiPoeta Sty 26, 2015, 8:21 po południu @Observer - i serio, wyszły na tym wiele gorzej niż Polska, która była po "słusznej" stronie?..." Napisałem i to podtrzymuję, że nie są tak plugawie "oskarżani" jak my. "... GenesisX Sty 26, 2015, 8:21 po południu Oj, polscy narodowcy i żydożercy nagle znienawidzą Orbana, wysławianego przez nich, dotychczas, za eurofobię i lizanie dupy Putinowi! Jakież to piękne!..." Znowu jakieś "wyszukane" wizje ?
anonim2015.01.26 20:21
Faktycznie ten element historii Węgrom chluby nie przynosi. Węgry dzięki temu, że były w sojuszu wojskowym z Niemcami uniknęli takich zniszczeń jak Polska. "W czasie II wojny światowej w zbudowanym przez niemieckich oprawców na polskiej ziemi obozie Auschwitz zginęło 1,3 miliona osób." To w Auschwitz nie zginęło 3 mln Żydów, a przez holocaust 6 mln Żydów? Tym zdaniem podważa żydowską wersję, ponieważ z 1,3 mln ofiar spora część to były inne nacje niż Żydzi. "Orban przemawiał dziś celem upamiętnienia żydowskich żołnierzy, którzy zginęli broniąc węgierskich granic w czasie I wojny światowej. W trzydzieści lat później część Węgrów odwdzięczyła się Żydom, kierując ich na nieludzką śmierć do Auschwitz." Żydzi "odwdzięczyli się poprzez Mátyás Rákosi i Ernő Gerő. Podsumowując - najpierw Żydzi pomagali Węgrom, potem Węgrzy "odwdzięczyli się" pomocą w holocauście, następnie Żydzi sprawując krwawe rządy za komunistów "odwdzięczyli się" za współudział Węgrów. Zatem można zaryzykować stwierdzenie, że są kwita? Obie strony sobie nawzajem wyrządziły spore krzywdy, ale chyba Węgrzy jednak większe.
anonim2015.01.27 6:38
@Paleokonserwatysta "To w Auschwitz nie zginęło 3 mln Żydów, a przez holocaust 6 mln Żydów? Tym zdaniem podważa żydowską wersję, ponieważ z 1,3 mln ofiar spora część to były inne nacje niż Żydzi." Nie zginęło 3mln Żydów w Auschwitz. Ani 4mln osób. Tablica pamiątkowa mówiąca o 4mln została wystawiona na podstawie sowieckich "obliczeń", dość idiotycznych, z których im wyszło te 4 miliony nieszczęsne. Żaden zachodni historyk, żydowski czy nie, nie traktował tego poważnie, Hilberg szacował żydowskie ofiary Auschwitz na 800 tysięcy, inni około miliona. Tablica była w muzeum do upadku PRL, gdy nie wypadało podważać jedynie słusznych wyliczeń, potem została zmieniona gdy się z braterskiego uścisku uwolniliśmy. Zachodni i izraelscy historycy szacując liczbę żydowskich ofiar Holocaustu nigdy nie brali pod uwagę liczby "4mln ofiar Auschwitz", więc nie było powodu, żeby cokolwiek w tym zmieniać. Tak naprawdę, po ujawnieniu części sowieckich archiwów okazało się, że liczba ofiar może być większa niż wcześniej wyliczano, ale to nie ma żadnego związku z tą nieszczęsną tablicą.
anonim2015.01.27 6:41
@self "Hilberg szacował" Pomyliłem się, to Reitlinger szacował na 800-900 tysięcy, Hilberg na nie więcej niż milion. Tak czy inaczej, daleko mniej niż sowieckie "4 miliony".
anonim2015.02.2 1:22
Biedne, opuszczone przez wszystkich środowisko sędziowskie znalazło wreszcie obrońcę. Jest nim najwyższy przedstawiciel władzy wykonawczej cierpiący na zaniki pamięci, sam pan prezydent Komorowski.