Hiszpański TK przez 11 lat nie zdążył orzec ws. aborcji. Prawnicy skarżą go do Strasbourga - zdjęcie
07.12.21, 12:57Fot. Suparna Sinha via flickr ccby-sa2.0; pixabay

Hiszpański TK przez 11 lat nie zdążył orzec ws. aborcji. Prawnicy skarżą go do Strasbourga

8

Hiszpańska Fundacja Chrześcijańskich Prawników skieruje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) skargę na bierność Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatwierdzonej w 2010 roku ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety. Jak powiedziała KAI szefowa tej organizacji Polonia Castellanos, trwają właśnie ostatnie prace nad opracowaniem dokumentu, który zostanie skierowany do trybunału w Strasburgu.

Wskazała, że już w czerwcu tego roku grupa ponad 20 hiszpańskich parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę w tej sprawie. Zarówno oni, jak i reprezentowana przez Castellanos instytucja domagają się, aby trybunał w Strasburgu wymusił na Trybunale Konstytucyjnym Hiszpanii, aby ten wypowiedział się w sprawie złożonego w czerwcu 2010 roku wniosku o zbadanie zgodności przepisów o przerywaniu ciąży z ustawą zasadniczą.

Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zostało zaakceptowane przez hiszpański parlament w lutym 2010 roku. Cztery miesiące później prawo to, dopuszczające aborcję w pierwszych 14 tygodniach ciąży, zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy wniosku zwracali wówczas uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne z konstytucją w kilku miejscach ustawy zasadniczej.

W skierowanej w czerwcu 2021 roku skardze do ETPC hiszpańscy politycy zarzucili Trybunałowi Konstytucyjnemu trwającą ponad dekadę „nieuzasadnioną w żaden sposób” bierność w sprawie ustosunkowania się do licznych wniosków wzywających tę instytucję do zbadania zgodności ustawy liberalizującej prawo aborcyjne z konstytucją.

 

ren/ekai.pl

Komentarze (8):

ano2021.12.7 16:28
jak to znaczy że ktoś skarży do strasburga swój TK. przecież polski TK już dawno orzekł że sąd w strasburgu nie ma prawa oceniać działania sądów w poszczególnych krajach
Filip2021.12.7 16:16
A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Filip2021.12.7 15:35
Kaczyński nie chce przeprosić Sikorskiego. Na konto prezesa PiS może wejść komornik. Jarosław Kaczyński decyzją sądu ma przeprosić Radosława Sikorskiego za nazwanie go "zdrajcą dyplomatycznym". Prezes PiS nie wykonuje wyroku, jednak jak poinformował europoseł KO, uzyskał zgodę od sądu na jego zastępcze wykonanie. Sikorski na Twitterze napisał, że "poszukiwany odważny komornik, który ściągnie 46 tys. zł".
abcd2021.12.7 14:49
Wyrok TK (w Polsce) otworzył drogę do wprowadzenia w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu. Jeśli można było zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Fakt, że poczęcie nastąpiło w wyniku gwałtu, nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo w oczach Kościoła płód z gwałtu nie jest problemem życiowym. Tylko dlaczego prawo kościelne ma być prawem świeckim?
leszczyna2021.12.7 18:35
Płód z gwałtu jest jak najbardziej problemem życiowym w oczach Kościoła, natomiast ten płód to człowiek, który niczemu nie zawinił i nie powinien być zabijany z uwagi na problem życiowy swojej mimowolnej matki. Jakkolwiek dla kobiety jest to sytuacja straszna, to na szali jest cudze życie i to się liczy, nie zakaz aborcji płodów chorych. Stan życiowy kobiety i jej dziecka z gwałtu nie ma związku z religią.
cam2021.12.7 20:16
Mam rozwiązanie dla ciebie psycholu. Będziemy wszystkie płody pochodzące z gwałtu transplantować tobie w zadek a ty je będziesz donosił i potem rodził.
Zawi2021.12.7 13:52
Z tą niekonstytucyjności aborcji faktycznie jest coś dziwnego. 11 lat i brak stanowska? Przypominam, że SN III RP ogłosił swoje stanowisko w roku 2020, czyli po 23 latach (!) od uchwalenia konstytucji i przy prawie aborcyjnym, które zostało dopiero teraz zakwestionowane.
Zawi2021.12.7 13:52
Z tą niekonstytucyjności aborcji faktycznie jest coś dziwnego. 11 lat i brak stanowska? Przypominam, że SN III RP ogłosił swoje stanowisko w roku 2020, czyli po 23 latach (!) od uchwalenia konstytucji i przy prawie aborcyjnym, które zostało dopiero teraz zakwestionowane.