Po manewrach „Zapad-2017” Unia Europejska stoi przed koniecznością podjęcia decyzji w sprawie uproszczenia ruchu wojsk w obrębie wspólnoty, a także poza granicami państw członkowskich, – uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

O sprawie pisze portal Kresy24.pl.

Swoim pomysłem litewska prezydent podzieliła się w czwartek udzielając wywiadu rodzimym mediom przed wyjazdem do Brukseli na szczyt państw członkowskich UE, – informuje agencja TASS. Prezydent Litwy zapowiedziała, że swoją propozycję przedstawi na forum europejskim.

„Biorąc pod uwagę złożone wyzwania, jakie postawiły przed nami rosyjsko – białoruskie manewry „Zapad – 2017”, musimy zacząć wreszcie mówić o uproszczonych procedurach przemieszczania się żołnierzy i sprzętu wojskowego między państwami UE, czyli o „wojskowym Shengen”, – powiedziała.

Według Grybauskaite potrzebna jest koordynacja wysiłków w celu precyzyjnego zastosowania środków odwetowych.

„Musimy omówić sposoby szybszej reakcji na kryzysy międzynarodowe, oraz w jaki sposób możemy to zrobić razem z państwami trzecimi”, – powiedziała.

Litewska prezydent uważa, że nie należy tego lekceważyć, ponieważ podobne rozwiązania są przewidziane w procedurach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Nie będziemy dublować działań NATO, tylko je uzupełnimy”, – powiedziała przywódczyni Litwy.

O „wojskowym Schengen” mówił we wrześniu minister obrony Litwy Raimondas Karoblis. Podczas wrześniowego  spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w  Tallinie, zachęcał  swoich odpowiedników z innych krajów członkowskich wspólnoty by dołączyli do tego projektu. Przekonywał że zaimplementowanie projektu wojskowej strefy Schengen, ułatwiłby przerzucanie wojsk na terenie Europy, ponieważ „uproszczono by procedury i zainwestowano w infrastrukturę”.

Jeszcze w listopadzie 2015 roku utworzenia wojskowej strefy Schengen w krajach NATO domagał się dowódca amerykańskich sił w Europie Generał Frederick B. Hodges. Ostrzegając przed militarną potęgą Rosji, która w przeciągu 36-60 godzin byłaby w stanie zająć stolice krajów bałtyckich sugerował rozwiązania gwarantujące swobodę przemieszczania się wojsk Sojuszu pomiędzy krajami członkowskimi.

mod/Kresy24.pl