Guy Verhofstadt bez immunitetu? Chodzi o sprawę karną ws. polskich ''neonazistów'' i ''faszystów'' - zdjęcie
06.08.19, 09:30(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Guy Verhofstadt bez immunitetu? Chodzi o sprawę karną ws. polskich ''neonazistów'' i ''faszystów''

8

Parlament Europejski zajmie się sprawą uchylenia Guyowi Verhofstadtowi immunitetu w związku z postępowaniem karnym, jakie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa przed Sądem Rejonowym w Warszawie. We wniesionym przez prawników Instytutu Ordo Iuris akcie oskarżenia zarzuca się belgijskiemu eurodeputowanemu zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego.  W 2017 r. polityk określił uczestników Marszu Niepodległości w mianem „faszystów”, „neonazistów” i „białych suprematystów”.

               

Postępowanie toczy się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie od stycznia 2018 r. Z uwagi na brak jakiejkolwiek aktywności ze strony sądu w celu rozpoznania sprawy, prawnicy Ordo Iuris wnieśli w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa skargę na przewlekłość postępowania, która w całości została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Pomimo tego, w maju 2019 r. Sąd Rejonowy odmówił przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, wskazując, iż, rzekomo, nie ma do tego kompetencji i umorzył postępowanie.

 

Zażalenie na to postanowienie złożyli prawnicy Ordo Iuris zarzucając m.in. naruszenie szeregu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego oraz wskazując na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu.

 

„Orzeczenie Sądu Okręgowego oznacza, że w najbliższym czasie zostanie rozpoczęta procedura wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Guya Verhofstadta. Ta decyzja cieszy, zważywszy, że niepokojące było zapatrywanie Sądu Rejonowego, z którego wynikało, iż nie ma prawnej realnej możliwości wszczęcia w Polsce postępowania karnego przeciwko członkowi Parlamentu Europejskiego w trybie prywatnoskargowym. Mamy nadzieję, że belgijski polityk w najbliższym czasie odpowie przez polskim sądem za niedopuszczalne twierdzenia pod adresem czarnoskórego patrioty dr. Bawera Aondo-Akaa i innych uczestników Marszu Niepodległości” – powiedział adw. dr Bartosz Lewandowski – Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 źródło: ordoiuris.pl

Komentarze (8):

pastuszek2019.08.7 20:17
Dziada w końcu przysknić trzeba zeby odpowiedział za obrazanie Polaków
Kol2019.08.6 17:46
Brawo!!!!!
Jtom2019.08.6 14:11
Tego Verhofstadt'a można nie lubić, sam często się z nim nie zgadzam, ale ma facet klasę- polityk wysokich lotów, lata świetlne przed naszymi (z obydwu stron). Ale z tego pozbawiania immunitetu raczej nic nie będzie, to trochę tak jak by próbować tego u nas z np. posłem Brudzińskim. Teoretycznie możliwe, ale życzę szczęścia...
Juda 2019.08.6 16:47
... jaka klasę ? czyściciela szamba czy ochroniarza lewactffa ?
adalbert2019.08.6 17:20
To ostatni człowiek w Unii , który ma klasę , on nawet nie wie co to oznacza mieć klasę .
Jestem z Białegostoku2019.08.6 13:06
A ten (czarny )biały suprematysta to nazista i faszysta, dlatego że nie pozwala się obrażać lewackiemu potomkowi wyzyskiwaczy i morderców czarnych niewolników. Co teraz zrobi ta faszystowsko lewacka ue. Na jej czele stali do tej pory ludzie z krajów które miały kolonie. Nikogo innego nie było. Jeżeli to wyjątki. Teraz mam nadzieje zaczną kierować nią ludzie prawi. Błogosław nas Panie Boże.
marek2019.08.6 11:44
Ktoś już dawno powinien tego znarkotyzowanego lewackiego śmiecia ostudzić. Brawo dr. Bawer!
Tomek2019.08.6 9:35
Lubię doktora Aondo-Akaa. Głosowałem na niego. Szkoda że nie dostał się do samorządu. Ale namieszał nieźle totalitarnym lewakom.