08.01.18, 14:01Zdj. Platforma Obywatelska RP, CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons, edytowane

'Grzegorz Schetyna to osioł!' i teoria spiskowa Platformy

"Grzegorz Schetyna nie powinien być liderem politycznym. Wie pan, jakie zwierzę według uczestników fokusów najbardziej do niego pasuje? Osioł. Nawet z hieny można coś zrobić, ale osioł? Dramat"- mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" socjolog Jakub Bierzyński, były doradca strategiczny Nowoczesnej. 

Prezes domu mediowego OMD opowiadał o tym, w jaki sposób spece od PR pozyskują informacje na temat oczekiwań wyborców. 

"My tylko usiłujemy przekonać ludzi, że akurat temu politykowi powinni zaufać. Niektóre rzeczy próbujemy wzmocnić, inne zapudrować"- zaznaczał Bierzyński.

Jedną z metod są badania fokusowe. Czego można się z nich dowiedzieć? Socjolog nie miał litości dla przewodniczącego PO, Grzegorza Schetyny! 

"Na przykład tego, że Grzegorz Schetyna nie powinien być liderem politycznym. Wie pan, jakie zwierzę według uczestników fokusów najbardziej do niego pasuje? Osioł. Nawet z hieny można coś zrobić, ale osioł? Dramat"- jak dodał, Platforma Obywatelska zdaje sobie z tego sprawę, jednak "Schetyna jakoś nie chce się schować". W ocenie byłego doradcy Nowoczesnej, Prawo i Sprawiedliwość przyjęło dobrą strategę wyborczą. 

Bierzyński wyraził uznanie wobec strategii wyborczej PiS.

"Byli zdyscyplinowani, bardzo profesjonalni w kampanii. Nie ma się co obrażać"- podkreślił. Tymi obrażonymi- jak doprecyzował- jest opozycja, która "uderzając w tragiczne tony" oraz wyrażając rozczarowanie własnym narodem, popełnia "polityczne samobójstwo". 

"Zamiast się obrażać na ludzi, trzeba odpowiedzieć na pytanie: „Co zrobiliśmy źle?”. (…) Na tym polega demokracja. Ktoś zaproponował bardziej atrakcyjną opowieść. Nasza przestała się sprzedawać i przegraliśmy"- stwierdził rozmówca "Newsweeka".

Jakub Bierzyński stwierdził, że istnieje sposób, aby opozycja wygrała "wojnę propagandową" z PiS:

"Najlepiej wymyślić jakąś teorię spiskową. Jest duży popyt na teorie spiskowe. (…) Jedna całkiem dobra leży na stole. Kto ściągnął nam na głowę Komisję Wenecką?"

yenn/Newsweek, Fronda.pl