Jak poinformował poseł Adam Bielan, zgodnie opinią konstytucjonalisty Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia. - W sobotę podjęliśmy decyzje o jego zawieszeniu w prawach członka partii. W niedzielę odbędzie się konwencja rozpoczynająca proces połączenia Porozumienia z Partią Republikańską – powiedział Bielan.

Dysponujemy opinię prawną, na którą czekaliśmy dwa miesiące, konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, z której jednoznacznie wynika, że mamy rację. Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia, że jego kadencja się zakończyła i że przyjęcie innego założenia powinno skutkować delegalizacją Porozumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym – powiedział Adam Bielan.

Na sobotnim prezydium partii podjęto uchwałę o zawieszeniu Gowina w czynnościach członka Porozumienia na okres 3 miesięcy. Zawieszenie nastąpiło – jak podano - „w związku z uporczywym naruszaniem statutu” ugrupowania.

Jak doda Bielan, w sobotę zebrał się zarząd partii, który przyjął wniosek o połączenie Porozumienia z Partią Republikańską, a w niedzielę na konwencji partii zostanie ogłoszony proces łączenia obu ugrupowań.

Bielan stwierdził także, że spór sądowy może potrwać wiele miesięcy. Wyraził też przekonanie, że bazując na opinii prawnej prof. Piotrowskiego, jego opcja wygra. Wyraził też nadzieję, że Jarosław Gowin wycofa się ze swoich działań i uzna argumenty prawne.

mp/pap/twitter/portal tvp info