Gowin: Po 28 latach pora oddać sprawiedliwość bohaterom! - zdjęcie
22.01.18, 21:00Screenshot YouTube

Gowin: Po 28 latach pora oddać sprawiedliwość bohaterom!

„Minęło 28 lat, najwyższa pora, by choćby symbolicznie oddać sprawiedliwość bohaterom” - mówił dziś na antenie TVP Info wicepremier Jarosław Gowin.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił w programie "Gość Wiadomości", że nie wyobraża sobie i nie może się pogodzić z faktem, by elita wychowywana była przez tych, którzy współpracowali z SB jako funkcjonariusze oraz tajni agenci.

Zaznaczył, że nie chodzi o zwalnianie z pracy, ale o uniemożliwienie tym osobom pełnienia funkcji kierowniczych na uczelniach – chodzi o stanowiska dziekanów czy dyrektoów.

Uważamy, że te osoby nie powinny też otrzymywać tytuły profesora. Najwyższa pora, by w sensie symboliczna oddać prawdę o czasach komunizmu”.

Gowin dodał, że nie spłynęły do resortu żadne uwagi dotyczące projektu ustawy. Jak podkreślił:

[…] prowadziliśmy dialog ze środowiskiem akademickim. Można wprowadzać głębokie reformy wbrew zainteresowanym grupom społecznym, ale skuteczniej wprowadza się je we współpracy z tymi grupami”.

Pytany o spodziewany termin wejścia projektu w życie powiedział:

Liczę na to że w połowie lutego projekt [Konstytucji dla nauki] zostanie przyjęty przez rząd, że wejdzie w życie od 1 października obecnego roku”.

Minister odniósł się również do sprawy stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”:

Uważam, że bezwzględnie tego typu organizacja powinna zostać zdelegalizowana, a ci , którzy posuwali się do hańbienia pamięci Polaków czcząc Adolfa Hitlera, powinni ponieść odpowiedzialność karną”.

dam/TVP Info,300polityka.pl