Zapadła już decyzja w kwestii problemów w Porozumieniu. Krajowy Sąd Koleżeński ugrupowania zadecydował, że Jarosław Gowin nie może już „uważać się za prezesa”.

W oświadczeniu przesłanym wczoraj Polskiej Agencji Prasowej poinformowano, że do czasu wyboru nowych władz, funkcję tę pełnić ma Przewodniczący Konwencji Krajowej Adam Bielan.

Decyzja ta zapadła po dokonaniu analizy prawnej statutu i uchwał władz krajowych w związku z wpłynięciem wniosków o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego ws. kadencji prezesa Porozumienia oraz stwierdzenie nieważności uchwał podejmowanych przez Prezydium Zarządu Krajowego.

Jak czytamy w informacji przekazanej przez PAP, kadencja wszystkich władz Porozumienia trwa trzy lata, jednak w przypadkach szczególnych, kiedy to uniemożliwiona jest organizacja kongresu, władze swoją funkcję pełnią do chwili wyboru nowych, ale nie dłużej niż przez dodatkowy rok. Tymczasem Jarosław Gowin na funkcję prezesa wybrany został 26 kwietnia 2015 roku.

Autorzy oświadczenia podpisanego przez szefa Krajowego Sądu Koleżeńskiego Roberta Wrzesińskiego napisali:

Kongres z porządkiem obrad obejmującym wybór prezesa nie odbył się w zgodzie ze 21 punktem statutu, co oznacza, że Pan Jarosław Gowin nie wykonał swojego najbardziej podstawowego obowiązku”.

Dodano, że Jarosław Gowin nie może zatem uważać się za prezesa ugrupowania.

dam/PAP,Fronda.pl