Gowin na konwencji zapowiada program 'Energia Plus' - zdjęcie
15.12.18, 12:08zdj. screen TVP Info

Gowin na konwencji zapowiada program 'Energia Plus'

"Od trzech lat tempo zmian jest niezrównanie szybkie. Celem rządu było ograniczenie skali biedy i walka z niesprawiedliwością. Widzimy, ile było przeszkód. Ale dzięki wysiłkowi rządu, życie wielu Polaków się polepszyło"- podkreślił wicepremier Jarosław Gowin na początku swojego wystąpienia na konwencji Zjednoczonej Prawicy w Szeligach pod Warszawą. 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz lider jednej z partii Zjednoczonej Prawicy- Porozumienia- wskazał, że obecny rząd staje dziś przed nowymi wyzwaniami.

"Chcemy zapytać Polaków, jakie są ich oczekiwania, a czego wyraźnie nie chcą od polityków. Odpowiedź jest jednoznaczna - Polacy nie chcą rewolucji, ale państwa stabilnego, skutecznego oraz gwarantującego bezpieczeństwo"-zapewnił Gowin. Wicepremier zapowiedział zwrot ku "klasie średniej", "tym milionom przedsiębiorców, nauczycieli, naukowców, urzędników, studentów". Jak zaznaczył polityk, ostatnie wybory pokazały wprawdzie, że bez poparcia klasy średniej również można wygrywać, niemniej jednak to właśnie w tej grupie skupiony jest "ogromny kapitał, intelektualny, przedsiębiorczości, społeczny", który rząd chce rozwijać wraz z mieszkańcami dużych i średnich ośrodków. 

"Chciałbym zasygnalizować dwa kierunki zmian. Pierwszy to deglomeracja. Nie sprowadzajmy wszystkich instytucji do Warszawy. Ważny jest rozwój innych miast. Pokażę w styczniu, które instytucje można przenieść do innych miast, co powstrzyma exodus młodego pokolenia. To wielka szansa"-powiedział Gowin. Minister nauki poinformował również, że rozmawiał z rektorami na temat wzrostu część prądu. Rozmówcy Jarosława Gowina obawiali się, że pochłonie to znaczną część środków, udało się jednak uspokoić ich, że żadnego wzrostu cen energii nie będzie. 

"Ale mamy świadomość, że w dłuższej perspektywie musimy zmierzyć się z problemem czystej i taniej energii. W imieniu Porozumienia zaprezentujemy program „Energia +”(...) Uruchomimy masową budowę źródeł energii. Zapewnimy Polakom realne prawo i możliwość produkowania energii na własne potrzeby i możliwość sprzedawania jej nadwyżek. Opracujemy też system kredytów i pożyczek na zakupy związane z budową instalacji do produkcji zielonej energii"- powiedział wicepremier. 

yenn/Fronda.pl