Godnie oddajmy ostatnią posługę dowódcy batalionu ,,Zośka'' - zdjęcie
26.06.19, 08:10Fot. via Wikipedia, CC 0

Godnie oddajmy ostatnią posługę dowódcy batalionu ,,Zośka''

3

Godnie oddajmy ostatnią posługę dowódcy batalionu „Zośka”

W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluję do Pana Prezydenta RP, aby zaplanowany na 31 lipca pogrzeb sprowadzanych właśnie z Argentyny szczątków kapitana Ryszarda Białousa-„Jerzego” - dowódcy batalionu „Zośka” Armii Krajowej odbył się z pełnym ceremoniałem państwowym i stał się wielką manifestacją patriotyzmu kilku pokoleń Polaków.

Ten oddział AK, w skład którego wchodzili głównie harcerze Szarych Szeregów, chwalebnie zapisał się w najnowszej historii Polski, pogrzeb jego dowódcy w batalionowej kwaterze na Powązkach Wojskowych powinien więc mieć najwyższą rangę.

Odnosząc się z ogromną wdzięcznością do inicjatorów sprowadzenia szczątków kpt. Białousa, czyli Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz organizujących pogrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej bardzo proszę Prezydenta RP o harcerskim rodowodzie, aby przyjął honorowy patronat nad ceremonią pogrzebową, wziął w niej udział i rozważył pośmiertne uhonorowanie dowódcy legendarnego oddziału wysokim odznaczeniem państwowym oraz awansem oficerskim.

Do wszystkich organizacji harcerskich kieruję serdeczną prośbę o jak najliczniejsze - pomimo sezonu obozowego - uczestnictwo ich członków w pogrzebie kapitana Ryszarda Białousa-„Jerzego” i o wzniesienie się w tym dniu ponad dzielące ich różnice.

Niechaj wszyscy szanujący narodowe imponderabilia i wierni hasłu naszych przodków: „Bóg-Honor-Ojczyzna” Polacy pochylą 31 lipca głowy nad urną bohatera, który wspaniale dowodził młodymi ludźmi gotowymi rzucić na stos swój życia los.

Czuwaj!

W imieniu Rady POKiN

harcmistrz Jerzy Bukowski

Harcerz Rzeczypospolitej


 

Komentarze (3):

Sylwia2019.07.3 19:45
A o której odbędzie się pogrzeb?
małowyklęty2019.06.26 17:29
Wieczna chwała Armii Krajowej !!! -wreszcie piszecie o PRAWDZIWYCH BOHATERACH a nie o kolaborantach,leśnych włodkach , którzy uciekli z hitlerowcami (wstyd pisać o kogo chodzi)
edi2019.06.26 9:15
Bóg-Honor-Ojczyzna - TO JEST POLSKA WŁAŚNIE !