08.03.19, 11:10Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC 3.0

Głupi pomysł feministek: Zamiast Ronda Dmowskiego, Rondo Praw Kobiet

Feministki zapowiedziały, że do władz Warszawy oraz członków Rady Miasta skierują wniosek o zmianę nazwy stołecznego Ronda Romana Dmowskiego. Uzasadnieniem tej zmiany, podawanym przez jednego z jej z pomysłodawców, czyli środowisko jest pogląd, że „działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczenia ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego”. W komentarzu na Facebooku „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet” czytamy zaś: „Zmieniamy nazwę Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet! Koniec z celebrowaniem zła, nienawiści, rasizmu i pogardy na jednym z najważniejszych warszawskich skrzyżowań, czas świętować dobro, solidarność, prawa człowieka! Podpisujemy, udostępniamy petycję, a kto w Warszawie - z tym widzimy się 8 Marca na Rondzie Praw Kobiet!”

Przypomnijmy tu, że rondo Romana Dmowskiego to nie tyko jedno z największych skrzyżowań w Warszawie, ale także jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy. W okolicach ronda zlokalizowana są przecież i Rotunda, i Hotel Polonia, a nieco dalej Pałac Kultury i Nauki oraz Dworzec Centralny. Z tego miejsca każdego roku ruszają Marsze Niepodległości. I na nim zbierają się warszawiacy, aby w „Godzinę W” uczcić polskich bohaterów poległych w Powstaniu Warszawskim. Codziennie też setki tysięcy mieszkańców stolicy oraz turystów przejeżdża przez Rondo Romana Dmowskiego.

A my zaznaczmy, że byłoby wyjątkowo haniebne, gdyby owo niezwykle ważne dla Warszawy i polskiego patriotyzmu miejsce straciło tak pasującego do siebie patrona: jednego z największych polskich mężów stanu i myślicieli politycznych XX w. I to zwłaszcza teraz, gdy przy okazji stulecia podpisania traktatu Wersalskiego podkreślane będą jego zasługi dla niepodległej Polski.

Inicjatorki przedsięwzięcia uruchomiły także specjalną petycję w sprawie zmiany nazwy skrzyżowania. „W Warszawie jedynie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet. Warszawa jako dynamiczne rozwijające się miasto europejskie może być prekursorką dobrej praktyki symbolicznie honorując i upamiętniając walkę polskich kobiet o upodmiotowienie” - napisano w petycji.

Co ciekawe, na jednym z profili społecznościowych wspierających ruchy feministyczne - „Akcja Demokracja” zamieszczono ankietę. Internauci mogli wybrać czy chcą, aby w Warszawie Rondo Romana Dmowskiego zostało zastąpione nazwą: Rondo Praw Kobiet. Wyniki ankiety prawdopodobnie zaskoczyły samych organizatorów ponieważ w pewnym momencie aż 92 proc. głosujących domagało się pozostawienia obecnej nazwy. Za wprowadzeniem Ronda Praw Kobiet zagłosowało jedynie 8 proc. uczestników ankiety.

erl/dorzeczy.pl

Komentarze

Jack Em2019.03.9 15:04
Weselej bu było Rondo Afroamerykańskiej (ur w Szwecji) Piczy Warszawskiej
Mariusz2019.03.8 21:46
Kto za Rondem praw dziecka nienarodzonego?
anonim2019.03.9 0:32
Ja jestem za Rondem Praw Skrzatów Domowych...
Ryszard Olejniczak2019.03.8 15:35
Myślę, że tylko nieliczne kobiety mogą być tak bezmyślne. Pozostałe czyli olbrzymia, olbrzymia większość, chce praw dla człowieka a niezależnie oczywiście również praw dla zwierząt
Maria Błaszczyk2019.03.8 16:13
Cała rzecz w tym, że zanim wprowadzono oddzielną kategorię "praw kobiet", kobiety praw nie miały. Póki prawa były dla ludzi - mieli je mężczyźni. To dzięki prawom kobiet mogą głosować. Przedtem ludzie przecież mogli głosować, prawda? A jednak kobiety nie mogły. Dzięki prawom kobiet mogą nosić spodnie. Przedtem przecież żadne prawo nie zabraniało ludziom noszenia spodni, prawda? A jednak kobiety nie mogły. Przedtem nie mogły ieć/rozporządzać swoim majątkiem. A przecież ludzie mogli, to podstawowe prawo w naszej części świata, cały dobrobyt na tym zbudowano. A jednak kobiety nie mogły. Przedtem ludzie mogli pracować zarobkowo, a nawet zatrzymywać zarobione pieniądze dla siebie. Jednak jakoś to prawo nie dotyczyło kobiet. Kiedyś ludzie mogli brać kredyty w banku. No chyba, że byli kobietami. Kiedyś ludzie mogli nie mieć dzieci, jak nie chcieli - no chyba, że byli kobietą (pojęcie zgwałcenia w małżeństwie to zupełnie świeży feministyczny wymysł, serio). Kiedyś ludzie nie byli zwalniani z pracy, jak spodziewali się dziecka - aha, z wyjatkiem kobiet.One był, aż wywalczyły sobie prawa. Kedyś były uniwersytety, przeznaczone dla ludzi - ale to elementarna wiedza, że do studiowania niezbędny jest penis.... Itd. Więc tak długo, jak kobiety nie mają takich samych praw jak reszta ludzi - będziemy walczyć o prawa kobiet. (dodam tu od siebie, że również o prawa dziecka - one są trochę inne, ze względu na specyfikę rozwojową - ale nie aż tak, jak niektórzy sobie wyobrażają; wchodza tu prawa takiej jak te, które od dawna mają mężczyźni: prawo do nietykalności, prawo do własnych poglądów, tajemnicy korespondencji czy wolności wyznania). Potem - rzeczywi
Ryszard Olejniczak2019.03.8 16:24
Współczuję. że Pani musiała doznać takiego draństwa wybierając islam. Ale spokojnie już, jak rozumie, jest Pani w Polsce i pomału złe wspomnienia miną.
anonim2019.03.9 0:24
Stan który opisałam to sytuacja kobiet w naszej dumnej chrześcijańskiej cywilizacji przed wprowadzeniem praw kobiet. Całkiem niedawno - niektóre prawa mamy od 130 lat, inne od 100, a niektóre jeszcze dużo krócej. Więc biorąc pod uwagę, że islam jest 600 lat młodszy - zdaje się, że lepiej sobie radzi i chyba szybciej upora się z tym problemem... Trzymajmy za niego kciuki. Wolność, równość, siostrzaństwo!
Wojtek Polak2019.03.8 17:35
Maryśka ty sobie prawem dzieci gęby nie wycieraj bo ty chcesz IE{dzici} mordować jeszcze w łonie kobiet tak samo jak wszystkie feminazistki.
anonim2019.03.9 0:31
Wojtuś, w "łonie matek" nie ma dzieci... Ja nic nie jestem w stanie poradzić na Twoje zaburzenia percepcji, niepozwalające na odróżnienie blastocysty od dziecka. Czuję się zupełnie bezradna. Podobnie jak nie chcę nikogo mordować. Ja nawet wolałabym, żeby na świecie nie było aborcji. Ale aborcja istnieje, więc zamiast wyzywać ludzi od feminazistek (skądinąd naziści aborcji zabronili; poza tym mordowali - na rózne sposoby, w tym przemysłowo - ludzi, takich już narodzonych, czego feministki nie robią) - zastanówmy się, co zrobić, by jak najmniej aborcji było potrzebnych. A poza tym - zgodzimy się chyba, że część dzieci się rodzi. I te dzieci są czującymi istotami, którym powinny przysługiwac prawa. Czy może nie? I tu może walczmy o prawa dla nich ramie w ramię - na pewno nie chcesz, by wolno było czytać pamiętniki dzieci, bić je, gwałcić albo narzucać im religię, prawda?
validol2019.03.8 13:57
Pełna zgoda i konsensus wszystkich opcji ! KOBIETA JEST PRZECIEŻ NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA !
Wojtek Polak2019.03.8 15:16
ale feminazistki są największym wrogiem człowieka!
Andej2019.03.8 13:41
Pomysł feministek jest skrajnie dyskryminujący mężczyzn (pomijając, to że świadczy o ich totalnej głupocie).
Reytan2019.03.8 13:20
Psychiatrzy juz zrezygnowali z traktowania pedofilii jako choroby,i jej juz nie lecza. Proponuje wiec Rondo Praw Dyskryminowanych Pedofilow.
Polin nadchodzi2019.03.8 12:55
Po co się ograniczać, jak zmieniać to na całego, z Ronda Dmowskiego - polskiego patrioty i człowieka najbardziej zasłużonego dla odzyskania przez Polskę niepodległości, na nazwę zgodną z kierunkiem i wytycznymi płynącymi z zagranicy - żydowskiej komunistki Heleny Wolińskiej!
Eugeniusz_Pomorze_2019.03.8 12:15
A może drogie Panie feministki zainteresowałybyście się prawami sportsmenek, coraz częściej łamane przez superlobby LGBT popierające udział zboczonych facetów w sporcie kobiecym, bo oni "CZUJOM SIE KOBIETAMI", dzięki czemu na naszych oczach rozpada się sport kobiecy!
Bawełna Polityczna2019.03.8 12:02
Proponuję rondo Gołej Baby. Warszawiacy by to kupili tak jak kupili Rabieja
Marian2019.03.8 13:33
gdyby taka gola miala tam zawsze dyzur,poparcie zapewnione
Wojtek Polak2019.03.8 11:36
w Warszawie nigdy nie będzie ronda które w jakikolwiek sposób będzie nawiązywać do feminazizmu wybijcie to sobie z tych pustych głów.
Arkadiusz2019.03.8 11:45
bo tak zdecydowales?
Wojtek Polak2019.03.8 11:57
bo feminazizm jest zbrodniczy{popierają mordowanie dzieci nie narodzonych}. a po drugie nie interesuj się kto zdecydował bo kociej mordy dostaniesz.
Piotr Nowak2019.03.8 12:19
Wojtuś. Prawa Kobiet to feminizm? Co ty pier..olisz?
Wojtek Polak2019.03.8 13:42
Piotruś o prawa kobiet walczyły sufrażystki. a feminazistki to taki skrajny i wulgarny typ bab z zapałem żądających prawa do mordowania dzieci nienarodzonych .to może ia się zapytam co ty pie...olisz?
Piotr Nowak2019.03.8 11:36
A nie można zrobić jakiegoś nowego ronda i nadać mu nazwę "Praw Kobiet"? Bo z tymi ciągłymi zmianami nazw, to można ocip..ieć powoli. Ja nie wiem... Czy oni wszyscy nie mają nic lepszego do roboty?
SIM2019.03.8 11:31
Drogie feministki! Wasze zachowanie uwłacza godności kobiety!!! Ogarnijcie się! No chyba, że te "one" to "oni czujący się inaczej"... Pozostaje tylko ostatnia deska ratunku - modlić się za WAS...
Dyskryminowana2019.03.8 11:30
a może Rondo Praw Zoofilów?
Damian2019.03.8 12:51
gdzie widzisz jakiekolwiek podobienstwo?
Gość2019.03.8 13:02
Serio, żeby zrównywać prawa kobiet z zoofilią, trzeba mieć nieźle nasrane w głowie.
ardo2019.03.8 14:10
Żeby zrównywać feministki z Romanem Dmowskim jeszcze głupszy.
anonim2019.03.8 11:19
Skoro może być ulica ducha świętego, to czemu nie rondo praw kobiet?
Jack Em2019.03.9 15:07
Dokładnie jest demokracja jak już się warszawka całkiem wycweli , spedofili przyjdzie prawica i zmieni nazwy ulic na Polskie.