Główny ekonomista SKOK: Polska prawie jak Grecja - zdjęcie
02.07.15, 07:58

Główny ekonomista SKOK: Polska prawie jak Grecja

4

"Śmieszne i buńczuczne wydają się zapewnienia przedstawicieli rządu i Ministerstwa Finansów, że mamy jakieś polskie banki, choć przecież w 80 proc. są w rękach kapitału zagranicznego. To nie jest tak, że to co się dzieje w Grecji nie ma na nas wpływu. Widzimy rosnącego dziś w siłę franka szwajcarskiego, dolara, a nawet euro. Są też niepokoje na rynku giełdowym dotyczące głównie banków. W Polsce mamy cały szereg banków, które funkcjonowały na rynku greckim i swego czasu kupowały obligacje" - ocenia główny ekonomista SKOK w rozmowie z portalem niezalezna.pl. 

"Jest ważny wydźwięk społeczno-polityczny i śladem Grecji mogą pójść kraje południa Europy, które nie zgadzają się na dyktat Niemiec i dalszego zaciskania pasa. Grecy mają gryźć trawę, pluć krwią i spłacać długi, których narobili nie oni, ale skorumpowani politycy, którzy w porozumieniu z korporacjami i lobby bankowym doprowadzili do gigantycznego zadłużenia kraju - uważa Janusz Szewczak" - wskazuje.

"My nie powinnyśmy zadzierać tutaj nosa, bo Grecy mają ok. 320 mld euro, a Polska ok. 380 mld dolarów długu zagranicznego. To są przecież ogromne pieniądze i rocznie jest to budżecie pozycja ok. 40 mld zł. To są tylko koszty odsetkowe. Rozwój sytuacji w Grecji może mieć wpływ na wyniki wyborów w Portugalii czy Hiszpanii, czyli tych środowisk, które się buntują przeciwko wykorzystywaniu zwykłych obywateli za chciwość czy niefrasobliwość bankierów lub polityków" - mówi Szewczak.

"Sądzę, że Grecja i tak tych długów nie spłaci, podobnie jak Polska. Jeśli te kryzysy się nałożą na siebie to polska władza zupełnie nie jest na to przygotowana, tylko na bieżąco dostosowuje się do biegu wydarzeń" - wyjaśnia.

kad

Komentarze (4):

anonim2015.07.2 9:44
Ten facet ma absolutną rację, proszę wysłuchajcie całej jego wypowiedzi bo artykuł przedstawia tylko wyrwane fragmenty. http://vod.gazetapolska.pl/10470-ateny-czy-budapeszt-lekarstwo-gorsze-od-choroby
anonim2015.07.2 10:42
A ile razy Polska gospodarka jest większa od greckiej? aaaa zapomniał tego dodać. Taki szczególik. Niemcy też mają większy dług a największy ma USA. Dlaczego ma pan czytelników z idiotów?
anonim2015.07.2 12:23
Polska leży tam gdzie leży - tzn stan dóbr realnych w tej krainie pozostaje dla nas niezmienny. Zatem: dlaczego z nich nie korzystamy i na nich nie rośniemy tak jakby natura chciała, ale kręcimy się za tą banksterską ruletką jak słonecznik za Słońcem ? Chociaż słonecznik z tego kręcenia ma same korzyści, a my mamy cyferki na papierkach, a oni dobra tej ziemi z owocami wysiłku naszych rąk przede wszystkim. Przecież to absurd !!! Skoro Ty wiesz, że aby mieć to musisz coś z siebie realnie dać, to czemu nie oczekujesz tego od finansowych nierobów-szkodników ? Ty go jeszcze pasiesz !!! A taki rozpasiony szkodnik, nic nie robi, a tylko obserwuje każdy twój ruch i organizuje a to policje, inne tajne służby zbrojne. właśnie przez to, że ty temu zbawcy dajesz część tego co wypracujesz. A niech taki pejsaty bankster sam idzie w pole zaorać i narwać, jeśli chce jeść. Gdyby ludzie nie tworzyli świętych krów, to może i byłoby trochę wstecz (choć niekoniecznie, z pewnych względów byłoby o lata świetlne w przód), ale nie byłoby takich nieprawości z różnego rodzaju wojnami na czele.
anonim2015.07.3 22:57
Nareszcie jakaś uczciwa wypowiedz. Głównie chodzi o skorumpowanych polityków, którzy przyczynili się do pogłębienia długu w tak krótkim czasie. PO-PSL to jest czołówka światowa w zadłużaniu i niegospodarności. Można zadać pytanie czy tylko chodzi o pieniądze? czy też jest to sposób na podporządkowanie sobie narodów.