Głowa Hitlera odnaleziona w Gdańsku - zdjęcie
04.11.15, 17:40Muzeum Narodowe w Gdańsku (wikipedia)

Głowa Hitlera odnaleziona w Gdańsku

4

Marmurową głowę Adolfa Hitlera znaleziono podczas prac konserwatorskich w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Była zakopana w ziemi. Autorem rzeźby jest Josef Thorak - słynny austriacki rzeźbiarz, który służył nazistowskiej III Rzeszy.

Rzeźba zachowała się w dobrym stanie. Leżała kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią, na terenie wewnętrznego ogrodu Muzeum Narodowego. Natrafili na nią pracujący tam robotnicy.

W Polsce do tej pory wiadomo było o czterech rzeźbach Thoraka. Chodzi o pomniki w Ustce i w Zaskoczynie na Pomorzu, Zielonej Górze oraz Jagniątkowie koło Jeleniej Góry.

Obok nazwiska autora na podstawie rzeźby widnieje także data: rok 1942. Na razie nie wiadomo, jak rzeźba znalazła się w wirydarzu Muzeum Narodowego.

Muzealnicy z Gdańska będą próbowali zbadać historię rzeźby. Ze względu na głośne nazwisko autora rzeźby, będą chcieli wciągnąć ją do muzealne inwentarza i zakonserwować. Nad ewentualną ekspozycją na razie się nie zastanawiano. 


KJ/rmf24.pl

Komentarze (4):

anonim2015.11.4 18:18
Gdybym ja znalazł tą rzeźbę to bez względu na jej walory artystyczne (i twórcę) roztrzaskałbym ją na drobny mak. Ta rzeźba pokazuje postać potwora, okrutnika, którego największym uczuciem była nienawiść do ludzi. Człowieka, przez którego miliony ludzi straciło życie w okrutny i bezsensowny sposób, a jeszcze większe miliony cierpiały, fizycznie, a przede wszystkim psychicznie, gdyż Hitler przez kilka lat stworzył PIEKŁO na ziemi.
anonim2015.11.4 19:31
@slavius To nie faszyzm a Socjalizm Niemieckich Proletariuszy tzw narodowych tj niemieckich robotników czym się różnił od Bolszewizmu tj Socjalizmu rosyjskich Robotników - niczym. Ta sama doktryna z piekła rodem
anonim2015.11.5 0:33
Oddać ją TuSSkowi - niech postawi sobie na biurku w Brukseli.
anonim2015.11.5 3:25
"Powoli faszyzm w Polsce wychodzi na wierzch i staje się coraz bardziej widoczny." To faszystowscy obrońcy Westerplate?, faszyści z poczty Gdańskiej?, faszystowscy profesorowie z UJ?, byli mordowani, dawali odpór Niemcom?.... Żeby wyjść, trzeba gdzieś być. Czy był w bombardowanym Wieluniu w II wojnie światowej?......