,,Głęboka choroba nauki polskiej’’. Profesorowie piszą list ws. Zybertowicza - zdjęcie
01.07.20, 17:42Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

,,Głęboka choroba nauki polskiej’’. Profesorowie piszą list ws. Zybertowicza

18

W poniedziałek 29.06.2020 Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów zdecydowało, że dr hab. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, nie otrzyma tytułu profesorskiego. List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie wystosowała grupa przedstawicieli ze środowiska naukowego.

Grupa polskich naukowców wystosowała list otwarty do prezydenta, w którym sprzeciwia się krzywdzie wyrządzonej dr. hab. Andrzejowi Zybertowiczowi oraz podważaniu jego dorobku.

- „Informacja o tym, że Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów odmówiło przedstawienia JE Prezydentowi RP dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora wstrząsnęła nami” – stwierdzają sygnatariusze.

Profesorowie podkreślają, że decyzja o nieprzyznaniu tytułu profesorskiego Zybertowiczowi „wyrządziła krzywdę jednemu z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich myślicieli w dziedzinie nauk społecznych”:

-„Skrzywdzono znakomitego naukowca, dydaktyka, człowieka czynnie angażującego się w prace dla Polski”  -czytamy w liście.

Autorzy stwierdzają, że decyzja ta jest przejawem choroby polskiej nauki:

- „Uważamy, że ta decyzja jest jednym z przejawów głębokiej choroby nauki polskiej i wyrażamy głęboką solidarność z profesorem Andrzejem Zybertowiczem” - napisano.

Poniżej publikujemy pełną treść listu nadesłanego do naszej redakcji: 

 

Warszawa - Toruń, 1 VII 2018 r.                                 

 

                                  JE Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

 

List otwarty w sprawie odmowy nadania tytułu profesorskiego Andrzejowi Zybertowiczowi

 

                               Wielce Szanowny Panie Prezydencie

 

Informacja o tym, że Prezydium Centralnej Komisji  do Spraw Stopni i Tytułów odmówiło przedstawienia JE Prezydentowi RP  dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora wstrząsnęła nami. W ten sposób wyrządzono krzywdę jednemu z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich myślicieli w dziedzinie nauk społecznych. Skrzywdzono znakomitego naukowca, dydaktyka, człowieka czynnie angażującego się w prace dla Polski. Uczyniono to, mimo, że część recenzji w przewodzie kwalifikacyjnym nie spełniała wymogów normalnych recenzji naukowych. Można nie zgadzać się z poglądami Andrzeja Zybertowicza, ale  nie można podważać faktu, że posiada on znaczący dorobek naukowy. Uważamy, że ta decyzja jest jednym z przejawów głębokiej choroby  nauki polskiej i wyrażamy głęboką solidarność z profesorem Andrzejem Zybertowiczem. Pozostajemy z głębokim szacunkiem

prof. dr hab. Andrzej Nowak, Uniwersytet Jagielloński

prof. dr  hab. Wojciech Polak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

dr hab. Sławomir Cenckiewicz

prof. dr hab. Piotr Franaszek, Uniwersytet Jagielloński

prof. dr hab. Mirosław Golon, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

dr hab. Tomasz Kozłowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

red. Bronisław Wildstein

prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, Instytut Historii PAN Warszawa/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

red. Krzysztof Wyszkowski

Komentarze (18):

Roman2020.07.24 3:09
Nie mam nic przeciwko Panu Zybertowiczowi , ale uwazam ,ze tytuly profesora powinny byc zlikwidowane . Tak jak na zachodzie, szczegolnie w USA profesor to zawod a nie tytul naukowy . Tytuly naukowe koncza sie na tytule doktora . Nawet habilitacja nie powinna byc tytulem naukowym i takowej w USA nie ma . Liczy sie autentyczny dorobek naukowy w czasie i po uzyskaniu doktoratu aby nastepnie starac sie o prace na stanowisku profesora .
ryszard2020.07.29 9:55
Nienaukowe stosunki w świecie polskiej "nauki" dowodzą, że jej w ogóle nie ma. W 99 % belwederskiego dostaje się za politykę.
John2020.07.2 21:09
Uczelnie też trzeba zlustrować po kątem TW i LGBT.
CK2020.07.2 9:33
Niech Zybertowicz podziekuję Gowinowi. Kiedy trzeba było rozwalić komunistyczny majdan, jakim jest CK, zrobił w spodnie (ze strachu), że go wywalą i doczekal się, słusznie!!!
5032020.07.2 8:47
Nawet artykuły na Portalu Poświęconym, nie pomogły? Intelektualne ocieranie się o Bodakowskiego i Bukowskiego? Skandal! Odbierzcie polskiej nauce, tytuł nauki!
Janek2020.07.1 21:37
Profesorowie w obronie Zybertowicza! Dobre... 8 profesorów (w tym jeden ksiądz profesor) z całej Polski stanęło w obronie Zybertowicza. Wielka akcja, licznych profesorów. Najwyraźniej źle wygląda, gdy list podpisuje mniej niż 10 sygnatariuszy, więc na szybko doszukano jeszcze dwóch redaktorów bez tytułów, Wildsteina i Wyszkowskiego. Wielka akcja trwa! Profesorowie w obronie Zybertowicza!
któś2020.07.2 12:10
Lewacki "Marsz przez instytucje" już się niepostrzeżenie dokonał. Świadczy o tym właśnie niewielka liczba sygnatariuszy owego listu. Teraz musiałby się dokonać marsz w przeciwnym kierunku, aby chore, lewackie pseudo autorytety w rodzaju "milion w środę milion w sobotę" albo eskimoscy utrwalacze władzy ludowej z tytułem profa typu "drzewo-człowiek" albo dziennikarscy celebryci rodzaju "jabłko-drzewo" przestali zaśmiecać swoimi chorymi, antypolskimi wypocinami naszą przestrzeń publiczną.
Lutek2020.07.1 21:28
Lewacka działalność niektórych "profesorów" negatywnie wpływa na postrzeganie polskich uniwersytetów na świecie. Oni myślą, że podnoszą prestiż uczelni swymi słowami i zachowaniami. ale reakcja jest odwrotna. W ostatnich latach spadły nasze wiodące uniwersytety w rankingu. Bo jednak liczy się głownie praca, wyniki naukowe, a nie wyłącznie lewacki bełkot. A niektórzy prześcigają się w "nowatorskim ujęciu" swoich "myśli", zapominając, że tym prestiżu się nie zdobywa, tylko naraża się na śmieszność, chociaż oficjalnie może są poklepywani
Rasa2020.07.1 21:00
Golon powinien milczeć, milczeć za to co zrobił
Glaudiusman2020.07.1 20:14
Tą lewacką "profesurę" należy z uczelni pogonić długim batem, bo co ta hołota tam robi. Od marksizmu i trockizmu rzygać się chce, więc precz z plugawcami.
Robzbawiony2020.07.1 19:40
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ ! Jak się zależy oD niezrównoważonego psychola i takiego samego farbowanego katolika to TAKIE SĄ SKUTKI
antoni.s2020.07.1 19:29
Specyficzne gremium,sami propagandyści kościoła kat,współpracownicy ,lobbyści,mąciciele,wrogowie nowoczesnej,otwartej,wolnej od katolickiego fanatyzmu polski,idzcie do diabła,zamknijcie się w kruchcie i nie wyłażcie stamtąd,już wystarczająco umęczyliście ten kraj.
narząd skarbowy2020.07.1 18:22
KPP czyli kkp, jak pisze, "prdli gówniane odpady". Co do tego można jeszcze dodać? Podać chusteczkę higieniczną albo wybielacz czy posunąć kozę dla urozmaicenia?
Klapaucjusz2020.07.1 18:21
,,Głęboka choroba nauki polskiej’’. Prawda; najlepsza polska uczelnia czyli UW jest w ogonie uczelni światowych i europejskich. Polska nauka bardziej dba o tytuły, zaszczyty i stołki niż o naukę i nauczanie.
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.07.1 18:28
- " Polska nauka bardziej dba o tytuły, zaszczyty i stołki niż o naukę i nauczanie." - A teraz Jasiu opowiedz o swoich "tytułach" z PRL-u, który tylko o "naukę" dbał.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.1 18:20
Poznaj mnie bliżej, mnie Lesia Keller-Krawczyk, cyt.: - "„Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…” - "Jestem gejem, a więc niczego nie muszę udowadniać!"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.1 17:54
Jprdolę! Wildstein, Wyszkowski,Cenckiewicz gowniane odpady z Akademickich Klubów Lecha Kaczyńskiego czyli PiSdowate sługusy z zerowymi osiągnięciami! A co do samego Zybertowiczowi i jego tytułu naukowego to gość nie ma dorobku naukowego. Ostatni jaki miał był za komuny. Wstępujący do PZPR w 1976 roku po rozruchach w Ursusie, Radomiu, Płocku nie zdawał sobie sprawy, że PZPR to przedłużenie ramienia KPZR???Działa w grupie „Sigma” W 1980 opracował wraz z Romanem Bäckerem tekst programowy pt. Ostatnia szansa PZPR w ramach Komisji Konsultacyjno-Porozumiewawczej P.O.P. w Toruniu należącej do tzw. struktur poziomych PZPR.
I mam kartotekę, zobacz IPN BU 0604/8542020.07.1 18:25
Fragmenty CV Lesia Keller-Krawczyk, cyt.: - "jestem elektryk-teoretyk" - "byłem wykładowcą (lecturer) na uniwersytecie" - "w Australii mieszkałem i pracowałem lat ponad 40…" - Korzystam od dawna z komputera kwantowego, który czerpie energię bezpośrednio ze Słońca