Portal Fronda.pl: Polska podpisała umowę na dostawę 40 pocisków JASSM do myśliwców F-16. Umowa obejmuje też modernizację samolotów, tak, by mogły te pociski przenosić. To dobry zakup?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Zakup jest bardzo dobry, bo będzie to jeden z elementów systemu odstraszania. Jednak moim zdaniem 40 pocisków to naprawdę niewiele z uwagi na ilość obiektów, która powinna być porażana w potencjalnym ugrupowaniu strategicznym przeciwnika. Tych pocisków powinno być kilka razy więcej. Tak na dobrą sprawę 40 pocisków wystarczy na jeden wylot dwóch eskadr. Pociski JASSM są w każdym razie dobrymi pociskami. Po modyfikacji systemów myśliwców F-16 będą mogły być wykorzystane w ramach operacji obronnej przez polskie siły powietrzne.

Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że planowany jest w przyszłości zakup pocisków JASSM nowej generacji o zasięgu do 900 kilometrów.

Jeżeli Amerykanie nam je dadzą – w co wątpię – to byłby to pewnie dobry zakup. Jednak na razie trzeba wykorzystać offset w ramach tego zakupu, którego Polska dokonała. Trzeba przenieść do kraju pewne rzeczy, niezbędne do utrzymania wysokiej sprawności technicznej, do serwisowania, remontów, obsługi. Być może należałoby też przenieść część zestawów, które podlegają wymianie, na przykład agregatów.

Nasze myśliwce F-16 są warte tego, by tak mocno w nie inwestować?

Nie mamy szans na zakup nowych samolotów, po prostu nas na to nie stać. F-16 były kupione niedawne, są to samoloty dość nowe.

Dostawy pocisków JASSM rozpoczną się w 2016 roku. Dlaczego tak późno?

Pociski i tak nie mogłyby zostać użyte wcześniej, bo trzeba najpierw zmodernizować samoloty. Sądzę, że termin dostawy jest związany właśnie z koniecznością tej modyfikacji.

Często mówi się, że polskie wojsko ma przestarzały sprzęt. Dotyczy to też lotnictwa?

Polskie lotnictwo jest najnowocześniejszym rodzajem sił zbrojnych w Wojsku Polskim. Marynarka wojenna jest przestarzała, wojska lądowe są dość mocno stare. Lotnictwo jest najnowocześniejsze, bo mamy samoloty F-16, samoloty transportowe CASA i inne wartościowe maszyny.

Co jest priorytetem w usprawnianiu lotnictwa?

Obrona powietrzna jest częścią sił powietrznych i jej jakość ma kapitalne znaczenie. Żeby lotnictwo mogło skutecznie działać, musi istnieć osłona lotnisk, baz i tak dalej. Bez tego lotnictwo przestanie funkcjonować.

rozm. Paweł Chmielewski