08.06.18, 16:58zdj. screen Youtube

Gdańsk: Opozycja postawi na Jarosława Wałęsę? Nieoficjalne informacje PAP

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, opozycja chce, aby w wyścigu do gdańskiego ratusza wystartował europoseł Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta. Na rzecz przedstawiciela PO ustąpić miała dotychczasowa kandydatka Nowoczesnej, posłanka Ewa Lieder. PAP powołuje się na źródła w obu partiach. 

Platforma i Nowoczesna mają przedstawić wspólnego kandydata podczas konwencji 23 czerwca w stolicy Trójmiasta, będącej "bastionem" Pawła Adamowicza. Obecny prezydent Gdańska sprawuje swój urząd już od dwudziestu lat. Adamowicz zamierza zresztą ubiegać się o reelekcję, wiele jednak wskazuje, że niekoniecznie z ramienia PO...

Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna zamierzają wystartować w najbliższych wyborach samorządowych jako "Koalicja Obywatelska". Jeszcze niedawno nie było jednak jasne, czy takie porozumienie dojdzie do skutku również w Gdańsku. PO, oprócz kandydatury Wałęsy, rozważała też wystawienie posłanki Agnieszki Pomaskiej. Natomiast Nowoczesna chciała, aby w wyborach na prezydenta Gdańska wystartowała posłanka Ewa Lieder, która w poprzednich wyborach samorządowych wystartowała jako kandydatka ruchu społecznego „Gdańsk Obywatelski”, zdobywając trzecie miejsce i ponad 12 proc. głosów. Jak się jednak okazuje, Lieder- w razie zwycięstwa Wałęsy- nie będzie ubiegać się o funkcję wiceprezydent Gdańska, w odróżnieniu np. od Pawła Rabieja, który zrezygnował z walki o urząd prezydenta Warszawy na rzecz Rafała Trzaskowskiego z PO. Rabiej- w razie wygranej Trzaskowskiego- zostałby jego zastępcą. 

W połowie lutego zamiar ubiegania się o reelekcję ogłosił Paweł Adamowicz, obecny włodarz Gdańska. Politycy Platformy Obywatelskiej nie przyjęli tego jednak z entuzjazmem. O wycofanie się z kandydowania apelował do prezydenta Adamowicza m.in. Lech Wałęsa. Z kolei Zjednoczona Prawica zdecydowała się wystawić w stolicy Trójmiasta Kacpra Płażyńskiego, młodego gdańskiego prawnika, syna marszałka Sejmu, Śp. Macieja Płażyńskiego. 

PKW informowała na początku roku, że pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. Na jesieni 2018 r. Polacy wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

yenn/PAP, Fronda.pl