Gazprom pada, więc Rosja... szykuje wojnę? - zdjęcie
04.08.15, 09:14

Gazprom pada, więc Rosja... szykuje wojnę?

3

Niespójna polityka UE i Rosja

Gospodarka Rosji pogrążona od początku roku w głębokiej recesji wchodzi w kolejne perturbacje. Jej okręt flagowy, Gazprom utracił płynność finansową na skutek najniższego w historii (od czasu rozpadu ZSRR) poziomu wydobycia i sprzedaży gazu (Patrz: Referncja 1). Zaprzestał płatności kluczowemu dostawcy, Turkmenistanowi (Ref. 2) i wyprzedaje swoje aktywa w krajach bałtyckich, Finlandii i Niemczech (Ref. 3). Tymczasem musi się zmierzyć z kolejną wyprzedażą na rynku nośników energii. Cena ropy leci bowiem w dół, a z nią powiązane kontraktowo ceny gazu. Od szczytu w maju baryłka ropy spadła aż o 22 proc.. W piątek za amerykańską WSI trzeba zapłacić 47 dolarów za baryłkę, 3,5 proc. mniej niż tylko dzień wcześniej. Analitycy wróżą dalsze spadki nawet do poziomu 30 dolarów za baryłkę. 

​To bardzo zła wiadomość dla rosyjskiej gospodarki i Gazpromu, bo zmniejszą się znacząco przychody budżetu państwa oraz spółek wydobywczych. W konsekwencji prowadzi to do dewaluacji rosyjskiej waluty, bo państwu nie staje na wydatki wewnętrzne i spółkom na wynagrodzenia. Tak, oto znowu trzeba poszukać w kieszeni ponad 60 rubli za jednego dolara amerykańskiego czyli 22 proc. więcej niż w połowie maja tego roku. Blisko też już do historycznego minimum - czyli 69,4 rubli za dolara - z 30 stycznia 2015 roku.  Obecne osłabienie rubla wydaje się podwójnie niebezpieczne dla rosyjskiej gospodarki, gdyż ma miejsce przy 16 proc. inflacji rok do roku z czerwca tego roku. Jeśli światowe cena ropy rzeczywiście spadnie do poziomu 30 dolarów za baryłkę (a wraz z nią cena gazu) kolejny impuls inflacyjny może przerodzić się w spiralę trudną tym razem do powstrzymania. Dojdzie znowu do „run-u” na rosyjskie banki, gwałtownego odpływu kapitału zagranicę i kolejnego skokowego spadku zamożności obywatel. 

​W takiej sytuacji Rosja Putina może podjąć próbę ucieczki od wewnętrznych kłopotów społeczno-gospodarczych w eskalacje wojny na Ukrainie czy zamrożonych konfliktów w basenach Morza Czarnego i Kaspijskiego jak Górny Karabach, Gruzja i Nadniestrze. Rzut oka na mapę i wymienione miejsca zapalne mówi wiele o geopolitycznych celach hegemona w regionie. Z całą pewnością chodzi przede wszstkim o interesy... Gazpromu, tj. kontrolę nad drogami transportu gazu ziemnego do Europy. Skądinad z tego Rosja nie czyni wielkiej tajemnicy (Ref.4)! 

​Tym bardziej dziwi podpisane w piątek „Memorandum of understanding” między niemieckim BASF i rosyjskim Gazpromem dotyczące budowy trzeciej i czwartej nitki Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku.Obejście gazociągami (Nord Stream, Turkish Stream) Ukrainy, Białorusi, ale również Europy Środkowo-Wschodniej przybliży pole potencjalnego konfliktu militarnego z wschodniej Ukrainy pod - teoretycznie - bramy Berlina i Wiednia (Ref. 4). Czy Niemcy i Austria rzeczywiście chcą zmierzyć się z takim zagrożeniem wschodniej flanki NATO? 

​W tym kontekście wielce szkodliwy wydźwięk miała zeszłotygodniowa wizyta na Krymie deputowanych francuskiego parlamentu. Włoscy deputowaniu z Ruchu Pięciu Gwiazd zapowiadają podobne wydarzenie, które szokują nie tylko mieszkańców Ukrainy. Niespójna polityka zagraniczna krajów UE ośmiela Rosję do radykalnych posunięć upewniając ją, że w polityce międzynarodowej zdrodnia może ujść bez kary.

​Tym bardziej to niebezpieczne, ze niespójna postawa UE i wzrastające zagrożenie wschodniej flanki NATO mogą naruszyć polityczna jedność  Sojuszu Transatlantyckiego: oto bowiem w tym samym tygodniu , kiedy część establiszmentu UE brata się w najlepsze z Moskwą, USA wprowadza dodatkowe sankcje przeciw rosyjskim firmom i obywatelom Federacji Rosyjskiej. (Ref. 5 i 7).

Ryszard Czarnecki, Jerzy Bielewicz


Referencje:

1. Russia's Gazprom gas output seen at all-time low in 2015: http://uk.reuters.com/article/2015/07/28/russia-gazprom-output-idUKL5N1081Q420150728
4. Dwie nitki Nord Streamu. Czy finansowanie nowych nitek gazociągów nie idzie wbrew sankcjom ekonomicznym?: http://wpolityce.pl/gospodarka/257113-dwie-nitki-nord-streamu-czy-finansowanie-nowych-nitek-gazociagow-nie-idzie-wbrew-sankcjom-ekonomicznym
5. Russia May Stop Cooperating With US On Global Issues Like ISIS, Foreign Ministry Hints: http://www.ibtimes.com/russia-may-stop-cooperating-us-global-issues-isis-foreign-ministry-hints-2034046

Komentarze (3):

anonim2015.08.4 9:59
Rosja nie jest i już nigdy nie będzie mocarstwem. Bo czym jest dzisiaj Rosja? To Moskwa, Sankt Petersburg, Gazprom, FSB (KGB), totalna korupcja, totalna biurokracja, bajecznie bogaci oligarchowie i ciemny naród. Takie państwo mogło istnieć sto lat temu w warunkach pełnej izolacji od reszty świata. Dzisiaj, w warunkach globalnej informacji, polityki i gospodarki, nie ma szans bytu. Świat dobrze sobie radzi bez rosyjskiego gazu, ale Rosja nie przeżyje bez amerykańskich dolarów. Podzieli los podobnych sobie zmilitaryzowanych państw, jak Sparta czy Asyria. Oba te państwa rozsypały się, chociaż ich armie nadal odnosiły zwycięstwa na polach bitew. Sparta zostawiła po sobie ślady istnienia tylko dlatego, że z jej losami związane były dzieje innych państw-miast greckich, które wytworzyły nieprzemijające dobra kultury. Asyria runęła tak, że przez wieki została zapomniana przez historię, a o jej istnieniu wiedziano jedynie z Biblii, i informacje te traktowano z niedowierzaniem. Ten los czeka Rosję.
anonim2015.08.4 9:59
tym bardziej trzeba docenić gest Pawlaka, który zadbał o interesy Gazpromu w Polsce. My im sfinansujemy deficyt i zakup nowych czołgów.
anonim2015.08.4 15:33
Chłopaki się pokłócili, straszą ludzi wojną = tania ropa, ludzie mniej płaca na stacjach. Chłopaki się pogodzą, będzie pokój = droga ropa, ludzie dużo płacą na stacjach. Co to za logika? Nie ludzka, szatańska.