George Friedman: Polska będzie potęgą w regionie! - zdjęcie
16.03.20, 16:30Fot. SørenKierkegaard via Wikipedia, CC BY-SA 4.0 / Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0

George Friedman: Polska będzie potęgą w regionie!

45

„Dziś w bezpośrednim polu zainteresowania współczesnej Polski są dwie nacje: Niemcy i Rosja. Najważniejsze nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy, a w pewnym sensie dla całego świata, jest to, aby te dwie siły były osłabione” - zaznacza założyciel i prezes Geopolitical Futures, amerykański politolog George Friedman.

Autor artykułu napisanego dla „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2018 roku podkreśla, że kluczowe dla zrozumienia przyszłości jest zrozumienie przeszłości – również w przypadku Polski, która „[…] z wyjątkiem niektórych rzek – nie posiada naturalnych granic, które mogłyby stanowić ochronę dla poszczególnych państw. Jest zatem obszarem wojen i związanych z nimi narodowych zwycięstw i klęsk”.

Friedman stwierdza, że Niemcy od momentu zjednoczenia są co prawda państwem bogatym, jednak wyjątkowo słabym. Wskazuje też dwa elementy składowe owej słabości – brak wystarczającego potencjału wojskowego dla obrony oraz opieranie się niemieckiej gospodarki na eksporcie i dodaje: „[…] a wszyscy eksporterzy są zakładnikami swoich klientów”.

Jeśli natomiast chodzi o Rosję – Friedman wskazuje, że jej potencjał wojskowy został mocno osłabiony pod względem strategicznym.

„Kraje bałtyckie należą do NATO i są sprzymierzeńcami USA. Ukrainą rządzą siły antyrosyjskie. Jedynie Białoruś balansuje pomiędzy Rosją a jej przeciwnikami. Rosja utraciła swoje największe militarne atuty – przestrzeń oraz czas – i teraz musi je kompensować bezpośrednią siłą wojskową”

- pisze autor tekstu.

Zaznacza, że to gospodarka jest przeszkodą jeśli chodzi o tworzenie potencjału wojskowego Rosji, gdyż po 1992 roku wciąż zachowuje cechy charakterystyczne dla Trzeciego Świata – opiera się przede wszystkim na eksportowaniu surowców „po cenach, których Rosjanie nie są w stanie kontrolować”.

Tu Friedman wskazuje na niezwykle ważny fakt:

„Niedostatki największych antagonistów Polski, które osłabiają ich siłę, sprawiają, że jest to historyczna chwila dla Rzeczypospolitej. Jest ona nie tylko państwem narodowym w pełnym znaczeniu tego słowa, lecz w dodatku jej interesy zbiegają się z interesami mocarstwa światowego, USA”.

Dodaje też, że jednym z najważniejszych celów USA jest niedopuszczenie do takiej sytuacji, w której jakaś siła panować będzie zarówno nad kontynentem europejskim, jak i Rosją.

Wspomina również o idei Międzymorza stworzonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego, która jest obecnie realizowana będąca w opozycji tak w stosunku do Niemiec, jak i Rosji. Autor podkreśla, że położenie Polski powoduje jej stałe zagrożenie, zatem „[…] rozciągnięcie sojuszu na południe daje jej nowe możliwości strategiczne”.

George Friedman dodaje też, że UE stje się instytucją niespójną, która ściera się z Wielką Brytanią, z którą rozmowy prowadzi „[…] z dziwnym naciskiem na zastraszanie”, którego używa także w stosunku do Włoch, Węgier, Polski czy Szwajcarii. Na dodatek „[…] UE izoluje USA, stale nakładając sankcje prawne na amerykańskie spółki technologiczne”. Autor zauważa tu fundamentalnego i „nierozwiązywalnego” problemu dla Unii Europejskiej.

„Obiecując dobrobyt, nie zapewnia go Europie Południowej, bo nie ma nawet takich możliwości. Interesy narodowe poszczególnych krajów europejskich biorą górę nad międzynarodowymi zobowiązaniami, które są niejasne”

- pisze Friedman.

Tu stwierdza, że przyszłość UE jest w takiej sytuacji niejasna, podobnie jak to, jak Niemcy poradzą sobie ze „[…] słabością eksportu, niestabilnością polityki wewnętrznej czy rolą lidera w Europie”.

Friedman uważa, że to wszystko sprawia, że Polska po prostu nie ma wyboru i „musi wziąć swój los we własne ręce”.

„Jest państwem narodowym, w pełni suwerennym, ma stabilność społeczną, której brakuje na innych obszarach, gdzie Bruksela rości sobie prawo do ingerencji w suwerenność krajów członkowskich”

- pisze autor.

Tu wskazuje też na sukces gospodarczy Japonii, Niemiec czy Korei Południowej, które były strategicznie ważne dla USA. Dodaje, że strategiczn stosunki ze Stanami Zjednoczonymi to oczywiste korzyści, które widać już teraz, a zjawisko to "jeszcze przybierze na sile".

W dalszej części raz jeszcze podkreśla niespójność UE, która poważnie zagraża niemieckiej gospodarce i wskazuje, że Polska znalazła się obecnie w wyjątkowej sytuacji – Rosja i Niemcy są osłabione, my zaś mamy potężnego partnera strategicznego i wreszcie jesteśmy państwem narodowym. Friedman dodaje jednak, że aby stabilność zachować, konieczne jest posiadanie ekonomicznych oraz militarnych sojuszników:

„Stany Zjednoczone mogą tu odegrać jakąś rolę, ale niedecydującą. I tu pojawia się idea Międzymorza, inicjatywa Trójmorza lub jakaś inna struktura”.

Uważa on, że gdy powstanie taka grupa, UE zdefiniuje się na nowo a Polska:

„[…] Będzie największą siłą ze względu na rozmiary i świadomość swojej roli. Bezpieczna na Równinie Północnoeuropejskiej, zostanie głównym graczem w sojuszu dwóch mórz (Bałtyckiego i Czarnego), a może również trzeciego (Adriatyku)”.

Friedman twierdzi, że jeszcze w pierwszej połowie tego wieku Polska będzie główną siłą w regionie, a jej wpływy rozciągną się na półnony na kraje bałtyckie oraz na południe, do Morza Czarnego.

Pierwotnie na Fronda.pl 8.11.2018 r.

dam/rp.pl,Fronda.pl

Komentarze (45):

sowa 85 lat2020.03.18 5:23
Niepotęga w Potęgę, A odpowiedzialność za innych dzisiaj.
POLSKA TO POTĘGA2020.03.17 17:52
DO JE.BANIA WĘGLA
02020.03.17 9:20
Chwała Wielkiej Polsce!!!
STANISLAW2020.03.17 8:04
Po co nam ta potęga? Bądźmy normalnym krajem. W takim żyje się najbezpieczniej.
anonim2020.03.20 18:43
I dostatnio !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2020.03.17 7:44
Ważną rolę dla Polski wyznacza Jezus Chrystus i matka Jego Maryja, Królowa nasza, a nie żadne amerykańskie żydostwo! a ja nie chcę potężnej żydowskiej Polski, chcę Polskę chrześcijańską, pełną w Kościołach, wierną Jezusowi Chrystusowi, i Matce Boskiej Królowej Polski! Amen.
Olej2020.03.16 22:20
Tylko i wyłącznie z aktywnym współdziałaniem militarnym, technologicznym i gospodarczym USA. Francja i Niemcy muszą być spacyfikowane ideą mocarstwowego przywództwa Ameryki w Europie i na świecie. Przywódcza rola USA została wielokrotnie sprawdzona w krytycznych momentach świata.
pistoleto2020.03.16 22:20
taaaaa socjaliści z pis na czele z wybitnym strategiem socjalistycznym od 500+ świnek krówek koników i świerszczyków zrobią z Polin mocarstwo we wszechswiecie i galaktyce,,bedzie socjalizm jak ta lala
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.16 21:13
Nie wyszedł numer z "filmami online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. NIE DAJ SIĘ WROBIĆ W TE "ZARABIANIE". JEDYNI CO ZAROBIĄ TO ONI, A CIEBIE WYSZYKUJĄ NA DOBRE. Zarabiaj jak "Leszek" na obciąganiu druta - szybciej do miliona dojdziesz
anonim2020.03.16 20:45
Pisze dość tendencyjnie . Nie zna specyfiki polskiego społeczeństwa , albo też ulega zniekształconej presją opinii o Polakach . Polska nie jest państwem narodowym lecz mieszanką . Rosja zaś ma potencjał o jakim Amerykanom się nie śniło . Jest to naród . Technika może zawieść . Naród nie zawiedzie . Niemcy są faktycznie słabe , zdegenerowane dobrobytem i napływem obcych nacji . Aaaa , tu jest pies pogrzebany " mamy potężnego partnera strategicznego " , czyli USA . Jeżeli dożyję , to za jakiś czas pośmieję się z tych słów , jeśli nie dożyję to będę patrzeć z innego wymiaru jak Polacy będą rozpaczali . Idea Międzymorza ? Polska duża ? A dla kogo ma być taka duża ? Dla Polaków od Polan , czy dla Polaków obywateli ? Polacy od Polan mają swoją ziemię i na dominacji na ziemiach innych narodów im nie zależy .
Seth2020.03.16 20:37
Mamy wspaniałego prezydenta A. Dudę, prezesa PIS J. Kaczyńskiego, premiera rządu M. Morawieckiego, mamy wspaniałych ministrów, jak: Szumowski, Ziobro, Emilewicz, Kowalczyk, Adamczyk, Błaszczak, Maląg, i inni ! Wspaniała drużyna – niech rządzą dalej !!! Niech budują polski model dobrobytu dla Polaków !!!
Zarabiaj w domu na kryptowalutach2020.03.16 20:34
Zarabiaj na Bitcoinach, Kryptowalutach oraz akcjach tak jak lubisz i ile chcesz! Nic nie ogranicza Cię w zyskaniu swoich pierwszych bitcoinów za tak niewielką kwotę. Rejestracja w programie jest darmowa. Do rozpoczęcia inwestycji i zarabiania potrzebne jest 250$ czyli ok. 1000zł. Doświadczeni eksperci pomogą Ci wielokrotnie pomnożyć tą kwotę odpowiednio inwestując w kryptowaluty. Wiele osób już na tym skorzystało, nie czekaj dłużej i dołącz do nich Wejdź na: https://inwestcrypto.com.pl
Reytan2020.03.16 20:34
Czy komunizm to mutacja genetyczna ?
wicek2020.03.16 19:21
Friedmann ma czasami takie strzały, że proszę siadać. Dobrze by było, żeby Polska została potęgą. Póki co, prawie wszystko nam się udaje. Tam gdzie inne kraje ponoszą porażki my wychodzimy silniejsi (emigranci z Afryki w Europie, emigranci z Ukrainy w Polsce, wojna handlowa z Chinami, uzależnienie od Rosji - niedługo staniemy się eksporterem gazu). Niemcy trzymani są w szachu przez armię USA, a Rosja... przez Chiny, które otaczają ją już bardziej niż NATO. To zaś otwiera drugi front dla Rosji. Nie ma potęgi, która by przetrwała osaczenie przez dwa supermocarstwa, z którymi albo jest albo była i będzie w strategicznym konflikcie. Friedmann uważa, że potęgami staną się na powrót Japonia i Turcja. Prawdopodobne? Bardzo prawdopodobne.
jestem samotnym pedałem, od niedawna "Marcin"2020.03.16 19:06
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale wiosna idzie. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
02020.03.17 9:23
wez no przejedz sie do niemiec do jakiegos marketu i nie wracaj
Ogladaj hity online2020.03.16 19:04
http://www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
po co odgrzewać stare kotlety2020.03.16 19:01
przecież informacje zawarte w tym art są nieaktualne,; chociażby Ukraina
jokR2020.03.16 20:27
Tak, ale aktualnie nie ma pomyślnych prognoz, więc coś trzeba odgrzać. Np. Odsiecz Wiedeńską ;)
Marcin..2020.03.16 18:59
W 2019 roku wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną Prawo i Sprawiedliwość ! Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Ich program na najbliższe lata to Polski Model Dobrobytu. Niech rządzą dalej !!!
Kmicic2020.03.17 19:42
Poczekaj jeszcze z pół roku ,.... to będziesz miał swoisty model biedy ,..... ja nie chcę płacić na kolejne xxx+ które prowadzi tylko i wyłącznie do degrengolady gospodarczej ,.... każdy powinien utrzymać się z tego co zarabia ,.... jeśli tak nie jest , jest źle , i żadne nawet 1000+ tego nie zmieni,.... wciągnie nas tylko w spiralę długów , które spłacać będą jeszcze nasze wnuki ,... ale cóż tam " po nas choćby potop " to motto pisu ,... racjonalnie myślący wiedzą do czego prowadzi taka polityka , zwłaszcza że nie przynosi żadnych obiecanych przez dobrą zmianę efektów ,... ale chyba szkoda mojego czasu i słów ,....
Piotr Nowak2020.03.16 18:55
Polacy nie są ani rasistami ani antysemitami ! Polacy mają po prostu dość obcych z zachodu (Niemcy) i ze wschodu (Ruscy),, Dlaczego ? Otóż, napadali na nas turcy, tatarzy, szwedzi, ....., ale tyle złego, tyle okrucieństwa, tyle nienawiści i mordów co zrobili Polakom niemcy+austriacy i sowieci, nie zrobił nikt inny ! Polacy są bardzo ostrożni i nie chcą terrorystów islamskich w Polsce, i długo jeszcze nie zapomnimy holokaustu niemców i sowietów na narodzie polskim !!!
anonim2020.03.16 18:49
odpier...cie się od Polski
stara rura2020.03.17 0:07
I od kiszczaka?
bądźmy sobą2020.03.16 17:27
Czy Polska ma do odegrania ważną rolę w Europie, i nie tylko? Czy tylko gospodarka jest tu decydującym elementem? A może położenie geograficzne? Ponad tysiąc lat polskiej państwowości wykształcił w nas dość specificzny typ obywatela. Nie jesteśmy tak zdycyplinowani jak Niemcy, i Stworcy dzięki za to, nie mieliśmy swoich Krzyzaków i Hitlera, ale i wielu noblistów. Osobiście wybieram brak noblistów. Nie jesteśmy jak Wschód niewolnikami rządzących, niemożliwe to w Polsce. To dzięki temu bolszewizm znikł nie tylko z Polski, ale "kraj rad" się rozsypał. Historia ma ciagłość, każdy nowy rodział jest konsekwencją poprzedniego. Europa bez Polski w swojej historii jest wręcz niewyobrażalna, tym samym historia całej cywilizacji chrzescijańskiej. Więc, czy Polska jest na drodze do wielkości? Wolę Polske jak dotychczas; skromną, zaradną, nieustępliwą żyjacą na swojej tysiącletniej ścieżce. Canaletto (B. Bellotto ) ten który "wymalował" Warszawę tak pisał do swoich we Włoszech: "Polska ma w sobie dziwna słodycz"
xxx2020.03.17 14:00
Przez ludzi twojego pokroju w Usa jest pełno "polish jokes" .Głupi i biedny -ale jest ok
Edi2020.03.16 17:27
JEŻELI MY POLACY ZACHOWAMY WIARĘ W BOGA - TO TAK BĘDZIE JAK OPATRZNOŚĆ ZECHCE - MARYJO KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI ! RÓŻANIEC W RĘKĘ POLACY !
Przejechany przez Biedronia na Pasach Ciężarny Gej2020.03.16 17:06
To jest prawdopodobne, że Polska będzie potęgą. Oczywiście, wszyscy antypolscy, wulgarni i zgorzkniali narzekacze-ateiści nadal będą szukać dziury w całym, przy wtórze lewackich mediów, ale to niczego nie zmieni. Do lewactwa dołączył, jak wiadomo, Tygodnik Powszechny. Cóż, bliżej żydom z Tygodnika do żydów z Polityki, Newsweeka i Wyborczej, niż do Polaków. Lada dzień, a zaakceptują koszernego wieprza - Urbana. Czegóż to się nie robi, by dowalić Polakom... Ale to nic nowego.
Artur2020.03.16 16:58
Z Panem Bogiem wszystko jest możliwe. Polska musi żyć z Panem Bogiem i dla Niego. Zresztą bez wiary w Pana Jezusa i bez orędownictwa Maryi szybko zniknęłaby z mapy świata.
xxx2020.03.17 13:55
To wytłumacz Mi geniuszu czemu Czesi cały czas są na mapie i maja się lepiej niż Polacy .Ps -oni dawno odeszli od religii
dramat Żyda - rozdają szynkę i boczek za darmo2020.03.16 16:50
@ NIE BADZ OBOJETNY Żydzie wyklęty ... Sauron, aaa_ ... ty Klapafuckyousz tak pisze: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! A to wszystko od tego koszernego szajsu Krumsztyk!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.16 16:45
Polska ... mistrzem Polski!
anonim2020.03.16 16:45
Jak to możliwe, oprócz montowni, własnego przemysłu prawie nie mamy. Wojsko zostało zlikwidowane, w sensie siły bojowej przez Macierewicza. A amerykańscy Żydzi ciągle śpiewają "Będzie największą siłą ze względu na rozmiary i świadomość swojej roli. Bezpieczna na Równinie Północnoeuropejskiej, zostanie głównym graczem w sojuszu dwóch mórz (Bałtyckiego i Czarnego), a może również trzeciego (Adriatyku)”." Co to ma znaczyć????????????????
Grizzly2020.03.16 20:23
Głąbie, wojsko to POyebnia osłabiła poprzez jego redukcję - chyba na poziomie ze 70%!
anonim2020.03.16 21:27
Taki głupi grizzly. Armie wszędzie są zredukowane, ale mają dużą siłę bojową przez nasycenie techniczne. Liczebność została zastąpiona przez technikę, Kretynku PiSowski.
Kordian2020.03.16 22:11
To proste , cokolwiek by teraz Polska nie zrobiła po niszczycielskiej polityce PO, będzie wyraźnym odbiciem od dna.
Robert 2020.03.16 16:40
Tak jest w przepowiedniach ,Pan Bóg powiedział jak Polska będzie posłuszna mej woli to wywyższę ją w potędze i Świętości. Polska od morza do morza itd
Marian2020.03.16 16:37
Juz nie moge sie doczekac, kiedy zostane wojewoda Smolenskim.
kerr2020.03.16 16:55
Ty Marian, Ty kacap czy co? Naucz się pisać po polsku!
Michnik ze Szwecji2020.03.16 17:38
Lewak nigdy nie będzie wojewodą musisz to zapamiętać,zresztą ile teraz mamy lewaków wojewodów.
Marycha2020.03.16 17:55
To spierniczą do ruskich kacapów
anonim2020.03.16 19:49
Marian ty masz sieczke w tej głupiej głowie
Rdest2020.03.16 20:48
A ja wojewoda Nowogrodu Wielkiego.
Mirek2020.03.16 21:32
Taki głupek może zostać tylko ulicznym żulem .
stara rura2020.03.17 0:05
Maniek, wyleczyłeś już syfilis? Ale z głowy go nie usuniesz! Agnieszka mi powiedziała, ona już wyleczona.