"Zaprosiłam Timmermansa na wspólne świętowanie Dnia Europy na Paradzie Schumana i Koncercie Europejskim 7 maja" - napisała Gronkiewicz-Waltz wczoraj na Twitterze.

Tymczasem dziś Radio ZET informuje, że Timmermans nie będzie brał udziału w świętowaniu Dnia Europy ani nie pojawi się na paradzie Schumana i Koncercie Europejskim, ze względu na "inne plany".

Wiceszef Komisji Europejskiej był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

Warto zacytować w tym miejscu bardzo znakomity tekst politologa Jacka Czaputowicza w "Rzeczpospolitej" pt. Polska misja Fransa Timmermansa. Politolog pisze m.in. "W rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce mogą być pomocne doświadczenia Holandii, a więc państwa, z którego komisarz Timmermans pochodzi i którego był ważnym politykiem, m.in. ministrem spraw zagranicznych. Nie ulega wątpliwości, że Holandia, państwo założycielskie Wspólnot Europejskich, spełnia wszelkie standardy w zakresie przestrzegania prawa i zachowania równowagi władz. Można zatem domniemywać, że gdyby Polska miała taki system kontroli zgodności prawa z konstytucją, jaki istnieje w Holandii, nie byłaby przedmiotem międzynarodowej krytyki (...) Kolejna wizyta wiceprzewodniczącego KE w Polsce ma nastąpić w najbliższych dniach. Warto poprosić Fransa Timmermansa, by podzielił się rozwiązaniami istniejącymi w jego kraju w zakresie zabezpieczenia się przed upolitycznieniem sądownictwa konstytucyjnego. Konstytucyjny zakaz kontroli prawa przez władzę sądowniczą może być ważnym źródłem inspiracji dla osób poszukujących dróg wyjścia z kryzysu konstytucyjnego w naszym kraju." (CAŁOŚĆ CZYTAJ TUTAJ)

I tak różnej maści KODowcy, Targowiczanie będą sami sobie spacerować po Warszawie. 

mko